خواندن حرف‌های «پیتر پارکر»ها را از دست ندهید

گفت‌وگو با ۳ بازیگر نقش اسپایدرمن

تام هالند، اندرو گارفیلد و توبی مگوایر در یک مصاحبه آنلاین

وقتی «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست»، که سومین حضور تام هالند در نقش پیتر پارکر/مرد عنکبوتی را رقم می‌زند اکران شد، در کنار تمامی واکنش‌های تحسین‌آمیز به آن، یک نکته به شدت مورد توجه طرفداران مجموعه فیلم‌های «مرد عنکبوتی» قرار گرفت و آن هم حضور توبی مگوایر و اندرو گارفیلد، دو بازیگری بود که پیش از تام هالند در نقش این شخصیت مقابل دوربین رفته بودند.
لحظه‌ای در فیلم است که پیتر پارکر با بازی تام هالند به ۲ مرد عنکبوتی دیگر، با حضور مگوایر و گارفیلد می‌گوید: «ممنونم، ممنونم، ممنونم.» در ظاهر به نظر می‌رسد او از این شخصیت‌ها به خاطر کمکی که به او کرده‌اند، تشکر می‌کند اما هالند می‌گوید این لحظه از دل گفت‌وگویی صمیمانه بین او و تونی و اندرو در اولین دیدارشان حین فیلمبرداری بیرون کشیده شده که او واقعاً از توبی و اندرو به خاطر موافقت با حضور در فیلم و همراهی او تشکر کرده است. وقتی هم که کارگردان فیلم این لحظه را می‌بیند، تصمیم می‌گیرد مشابه آن را در فیلم قرار دهد.
به مناسبت نمایش فیلم، توبی مگوایر، اندرو گارفیلد و تام هالند در گفت‌وگویی مشترک از طریق برنامه‌ی «زوم» شرکت کردند که در ادامه می‌آید.

بهترین تا بدترین فیلم های مرد عنکبوتی

تام هالند به شدت منتظر بود فیلم اکران شود تا تماشاگران آن را در سالن‌های سینما ببینند، به خصوص که طی ۲ سال گذشته، همه‌گیری کووید-۱۹ ماجرای اکران‌های سینمایی را پیچیده کرده بود. تام هالند خطاب به توبی مگوایر و اندرو گارفیلد گفت: «همیشه می‌دانستم تماشاگران در سراسر جهان این فیلم را دوست خواهند داشت اما فکر نمی‌کردم به چنین موفقیت عظیمی دست پیدا کند. یکی از کارهای محبوبم در حال حاضر این است که در فضای مجازی واکنش طرفداران به حضور شما دو نفر در آن صحنه خاص را تماشا کنم. فکر نمی‌کردم فیلم تا این اندازه از طرف همگان مورد استقبال قرار بگیرد. طی چند هفته گذشته که به نوعی به دنیای واقعی برگشته‌ام و دوباره با مشکلات جهان واقعی روبه‌رو شده‌ام، احساس می‌کنم که تا به حال در خواب‌وخیالی بسیار عجیب‌وغریب به سر می‌برده‌ام. واقعاً حس عجیبی است.»

سال‌ها از حضور مگوایر در فیلمی از سری فیلم‌های مرد عنکبوتی می‌گذرد. ایده حضور او در فیلم «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» این طور با مگوایر مطرح شد که از او خواسته شد جلسه‌ای با کوین فایگی و ایمی پاسکال، تهیه‌کنندگان فیلم داشته باشد اما او دقیقاً نمی‌دانست آن‌ها چه ایده‌ای در ذهن دارند. مگوایر گفت: «به نظرم در آن گفت‌وگو مشخص بود که ایمی و کوین چه جور عاشقانه این فیلم‌ها را دوست دارند و می‌خواهند بزرگداشتی برای آنها تدارک ببینند. من هم وقتی می‌بینیم هنرمندان یا افرادی که هدایتگر روند خلاقانه تولید فیلم‌ها هستند، هدف اصلی و واقعی‌شان این است که در فیلم جدید، عشق و علاقه‌شان را به معرض نمایش بگذارند و بزرگداشتی برای این مجموعه فیلم‌ها به راه بیندازند، مشخص است که من هم دلم می‌خواهد در این پروژه سهیم باشم. من از طرفداران تام و اندرو و فیلم‌های مرد عنکبوتی آن‌ها هستم. به همین خاطر، این ایده واقعاً کنجکاوی‌برانگیز بود و همان جا گفتم “خُب، قرار است چه کار کنیم؟” کل ماجرا برایم کمی اسرارآمیز هم بود.»

بازیگران مرد عنکبوتی

گارفیلد هم که با نقش‌آفرینی‌های تحسین‌شده‌اش در «تیک، تیک…بوم!» و «چشمان تامی فی» سال موفقی را پشت سر گذاشته، فقط یک معیار برای حضور در این پروژه داشت. او گفت: «خُب، فقط منتظر بودم ببینم توبی این کار را انجام می‌دهد یا نه چون اگر توبی با حضور در فیلم موافقت می‌کرد، من طبیعتاً انتخاب دیگری نداشتم.» او با خنده ادامه داد: «من با توبی تا آن سر دنیا هم می‌روم. من موش خرماییِ توبی هستم. به جز این نکته، همان موضوعی که توبی به آن اشاره کرد برای من هم صدق می‌کرد. پیش خودم گفتم: “قصد‌ سازندگان فیلم بسیار صادقانه است. ایده هم که بسیار خلاقانه است و فیلم هم که داستان خلاقانه خوبی دارد.” این طور نبود که آن‌ها از ما بخواهند سر صحنه بیاییم و به ما سلام کنند و از پیش ما بروند بلکه آن‌ها می‌خواستند حضور ما در خدمت تام و سفر تام و جایگاه او به عنوان پیتر پارکر باشد. و من عاشق حس رقم خوردن سرنوشت چندجهانی شدم که در این فیلم بسط داده می‌شود و واقعاً اگر شخصیت پیتر با بازی توبی و شخصیت پیتر با بازی اندرو در این لحظه در کنار شخصیت پیتر با بازی تام نباشند، ممکن است او پیتر پارکری که قرار است بشود، نشود. قرار دادن سه مرد عنکبوتی در کنار هم مسیری پیش روی آن‌ها گشود که مسیر برادری است و به نظرم زیباست.»

همه چیز درباره مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست

میزان عاطفی بودن این تجربه – چه روی پرده و چه در دنیای واقعی – هالند را بسیار تحت‌تاثیر قرار داده بود چون او قدم در جاهایی گذاشته بود که پیش از این وارد آن‌ها نشده بود. او گفت: «این حس در وجود من به عنوان بازیگر بود که این شاید آخرین باری باشد که بتوانم لباس مرد عنکبوتی را تنم کنم و به همین خاطر بار عاطفی خداحافظی با این لباس و شخصیت بسیار قوی بود و همین خداحافظی یکی از مضامین جاری در فیلم است. اما این فیلم به نوعی حس بزرگداشتی برای ۳ از نسل سینما هم دارد. به همین خاطر، گاهی اوقات، ما صحنه‌هایی را فیلم‌برداری می‌کردیم که فوق‌العاده احساسی بودند. کار سختی است اما من بسیار خوشحال بودم که آن‌جا بودم و واکنش متفاوتی به کل ماجرا داشتم و با خودم می‌گفتم: “وای، زندگی منو ببین. ببین چه اتفاقاتی برام افتاده. من دارم با توبی مگوایر و اندرو گارفیلد کار می‌کنم و این داستان را روایت می‌کنیم.” بعد به موقعیتی که در آن قرار داشتم و کاری که سرگرم انجام آن بودیم و اینکه واقعاً به کاری که می‌کردیم باور داشتیم، افتخار می‌کردم و حسابی احساساتی می‌شدم. بله، کار دشواری بود اما هر کاری که بابتش زحمت بکشی، ارزشمند است. خوشحال بودم که به نوعی واقعاً داشتم خودم را تحت فشار قرار می‌دادم تا این فیلم بیشتر از فیلم‌های ابرقهرمانی گذشته جنبه عاطفی داشته باشد.»

پنهان نگه داشتن راز حضور ۳ بازیگر مرد عنکبوتی در فیلم جدید مجموعه برای گارفیلد کار ساده‌ای نبود چون او به خاطر اکران دو فیلم «تیک، تیک…بوم!» و «چشمان تامی فی» مدام در سفر و مراسم اکران و نشست‌های خبری بود و مدام از او درباره شایعاتی مبنی بر حضور او یا حضور مگوایر و او در فیلم جدید مرد عنکبوتی سوال می‌شد.

بازیگران مرد عنکبوتی

گارفیلد گفت: «رفتار دروغگویانه غیراخلاقی خودم را پیش خودم توجیه می‌کردم. البته بیشتر دروغ مصلحتی بود تا دروغگویی ولی به نوعی لذت‌بخش هم بود. خیلی بامزه بود و حسی شبیه به بازی مافیا یا گرگینه داشت که در آن گرگینه هستی اما باید همه را متقاعد کنی که گرگینه نیستی. به همین خاطر من این مسئله را تا حدودی شبیه به یک بازی برای خودم کردم. حتی با وجود تمامی خبرهایی که درز کرده بود و اتفاقاتی که افتاده بود، باز هم فکر می‌کردم همه تا حدودی در شک و تردید به سر می‌بردند و پیش خودشان می‌گفتند “وای خدا، اگر این طور نباشد چی؟ اگر در فیلم بازی نکرده باشند، چی؟” به همین خاطر، وقتی در فیلم بازی کردیم، ماجرا برای آن‌ها هیجان‌انگیزتر و لذت‌بخش‌تر شد. من فیلم را اولین بار همراه توبی دیدم و بسیار تحت‌تاثیر قرار گرفتم. این فیلم بسیار عمیق است. این فیلمی درباره ورود به دنیای بزرگسالی، پذیرش فقدان، پذیرش مرگ و احساس مسئولیت کردن در قبال استعدادهایت است. من به شدت تحت‌تاثیر سفری که تام انجام داده شدم؛ پیتر پارکری که او نقشش را بازی می‌کند، پیتر پارکر کلاسیک است اما احساس می‌کنی کاملاً تازه است و به طور کامل بازآفرینی شده است. به نظر می‌رسد داستان سرآغاز تام در نقش مرد عنکبوتی به جای فیلم اول در فیلم سوم اتفاق می‌افتد. این نکته بسیار عمیقی است. به همین خاطر، به نظرم فیلم بدون حضور من و توبی هم سرپا می‌ایستاد. امیدوارم ما باعث غنی‌تر شدن آن شده باشیم و به نظرم تام و جان واتس، کارگردان فیلم ان را به اثری بسیار تکان‌دهنده، به ویژه برای جوانان تبدیل کرده‌اند. به نظرم فیلم زیبایی است.»

مگوایر هم همین احساس را به فیلم دارد. او گفت: «من هر روز از پشت سر گذاشتن این تجربه احساس خرسندی می‌کردم. همان طور که تام و اندرو گفتند، واقعاً تجربه‌ای عمیق بود؛ اینکه چیزی را با دیگران تقسیم کنی و حس برادری موجود در آن واقعاً تاثیرگذار بود. تجربه‌ای بسیار باشکوه و عاطفی بود.» مگوایر درباره یادآوری بیست سال گذشته و شخصیت مشترکی که هر سه آن‌ها نقشش را بازی کرده‌اند، گفت: «البته این طور نیست که گوشه‌ای بشینم و مدام به این مسئله فکر کنم اما لحظه‌هایی پیش می‌آید که یادش می‌افتم و واقعاً تحت‌تاثیر آن قرار می‌گیرم. روز به روز شاهد پیشرفت داستان و این روابط بودیم. شیوه پیشرفت آن فیلم‌ها و شخصیت‌ها بی‌نظیر است و بعد کنار هم گرد آوردن تمامی آن‌ها، از جمله تمامی ابرشرورها و موارد دیگر، تجربه‌ای بسیار هیجان‌انگیز و تماشایی را رقم زد چون حجم بالایی از تاریخچه مرد عنکبوتی را کنار هم چیده و در داستانی قرار داده که به قول اندرو خودش می‌تواند روی پای خودش بایستد و قابل‌توجه باشد.»

از هالند سوال شد آیا می‌تواند خبر داغی را افشاء کند و بگوید آیا این فیلم واقعاً قرار است پایان سفر او در نقش مرد عنکبوتی باشد یا شاید به مرحله بعدی این شخصیت برود چون در انتهای فیلم داستان – یا به عبارت دیگر پنجره – باز نگه داشته شده است تا پیتر پارکر با نقش‌آفرینی تام هالند را به دنیای بسیار متفاوتی ببرد. هالند جواب داد: «پاسخ صادقانه که احتمالاً خیلی از آن خوشتان نخواهد آمد این است که من جواب این سوال را نمی‌دانم. این فیلم برای من خاص‌ترین تجربه ممکن را رقم زد؛ به ویژه به خاطر حضور در کنار توبی و اندرو. بازی در نقش مرد عنکبوتی می‌تواند تجربه‌ عجیبی هم باشد چون همان طور که می‌دانید فقط ما سه نفر این نقش را بازی کرده‌ایم. به همین خاطر بازی در فیلمی در کنار شما دو نفر آن را به تجربه‌ای شگفت‌انگیز تبدیل کرد که من خاطرات فوق‌العاده‌ای از آن دارم. جوابی به این سوال ندارم. می‌دانم که عاشق این شخصیت هستم و می‌دانم که آماده نیستم با آن خداحافظی کنم. اما اگر زمان خداحافظی من با این شخصیت فرا رسیده باشد، با افتخار این کار را انجام می‌دهم چون می‌دانم هر کاری که می‌خواستم با این شخصیت انجام بدهم، انجام داده‌ام و حضور در فیلمی در کنار توبی و اندرو برای همیشه یکی از خاص‌ترین تجربه‌های دوران بازیگری‌ام باقی خواهد ماند. به همین خاطر، اگر وقت خداحافظی فرا رسیده باشد، دیگر کار من هم تمام است. اگر این طور نباشد، پس کار من هم تمام نیست. اما در این لحظه، نمی‌دانم چه پیش می‌آید.»

منبع: ددلاین – پیت همند – ترجمه جواد رهبر

تماشای آنلاین فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم