معرفی انیمه نام تو Your Name

عاشقانه‌ای در دنیای موازی

انیمه نام تو (your name) اثری تماشایی است که رکورد پرفروش‌ترین انیمه ژاپنی، شهر اشباح، را پس از ۱۵ سال شکست و عنوان محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین فیلم انیمیشن ٰژاپنی را از آن خود کرد. کارگردانی این اثر را ماکوتو شینکای برعهده داشته که پیش از این، انیمه باغ کلمات (The Garden of Words) را از او دیده‌ایم که جلوه‌های بصری بسیار چشم‌نوازی داشت. انیمه نام تو اما اثری متفاوت از این کارگردان است که ماجرایی جذاب را به تصویر می‌کشد و حظ تماشای آن تا مدت‌ها در خانه اول حافظه مخاطب باقی می‌ماند.

«انگار همیشه یک گمشده‌ای هست که به‌دنبالشم، این احساس از زمانی به‌وجود آمد که انگار آسمون به زمین رسیده بود؛ همه‌چیز در آن لحظه تداعی‌کننده یک رویای تماشایی بود، نه کمتر نه بیشتر.» این جملات آغازین انیمه نام تو Your Name است؛ جملاتی که همزمان کنجکاوی و احساس همزادپنداری را در ما زنده می‌کند. انیمه نام تو محصول سال ۲۰۱۶ و اثری رمانتیک فانتزی است. ماکوتو شینکای کتابی با همین نام را یک ماه پیش از اکران انیمه نام تو، منتشر کرد که داستان کتاب و انیمه هم‌راستای یکدیگراند.

فهرستی از بهترین انیمه‌های ژاپنی

خلاصه داستان انیمه نام تو

ماجرا از این قرار است؛ میتسوها دختری دبیرستانی است که در ایتوموری، دهکده‌ای زیبا و عجیب در منطقه هیدا ژاپن، زندگی می‌کند. تاکی نیز پسری دبیرستانی است که کمی از میتسوها بزرگتر است و در توکیو زندگی می‌کند. هر دوی آن‌ها نوجوان‌هایی معمولی هستند که حلقه‌های اجتماعی خاص خود را دارند، اما هیچ ارتباط واقعی ندارند و زندگی‌شان نسبت به یکدیگر بسیار متفاوت است.

یک روز تاکی از خواب بیدار می‌شود و ناگهان متوجه می‌شود که در اتاق خودش نیست و بدن و صورت یک دختر را دارد؛ او در بدن میتسوهاست؛ روز بعد، میتسوها با شمایل و بدن خودش، اما با خاطرات مبهم روز قبل از خواب بیدار می‌شود و البته همین اتفاق بصورت متقابل برای تاکی هم تکرار می‌شود.

میتسوها و تاکی معمولا از طریق گفت‌وگو با اطرافیانشان، در مورد رفتارهای عجیب و غریبشان در روز گذشته، متوجه می‌شوند که به‌طور تصادفی و در خواب جای خود را با یکدیگر عوض می‌کنند. آن‌ها به‌جای هم مدرسه و سرکار می‌روند، برای کمک به یکدیگر تلاش می‌کنند و یادداشت‌ها و خاطرات روزانه‌ای درباره اتفاقی که هنگام تغییر مکان برای‌شان افتاده را می‌نویسند. به عنوان مثال، میتسوها شهامت صحبت کردن با دختری را دارد که مورد علاقه تاکی است و با او قرار می‌گذارد. همچنین تاکی روابط دوستانه میتسوها را گسترش می‌دهد.

اما یک روز، آنها دیگر جابجا نمی‌شوند و تاکی به هیچ‌وجه نمی‌تواند میتسوها را پیدا کند. تاکی برای پیدا کردن میتسوها سعی می‌کند خاطرات مبهمی که از مناظر زندگی میتسوها دارد را به‌خاطر بیاورد و برای یافتن او تلاش می‌کند؛ نقطه اوج قصه انیمه نام تو، از همین لحظه آغاز می‌شود.

نمایی از انیمه نام تو

نقد و بررسی انیمه نام تو

انیمه نام تو اثری زیبا و گیراست که ممکن است در ابتدا داستان آن بسیار آهسته پیش برود، اما با یک پایان احساسی و قدرتمند مخاطب را هیجان‌زده و میخکوب می‌کند. پس از تماشای انیمه نام تو ممکن است دیگر هیچ‌وقت موفق به تماشای اثری با این کیفیت نشوید. موسیقی گوشنواز این فیلم انیمیشن نیز اثر رادویمس است.

جلوه‌های بصری انیمه نام تو مصداق بارز رنگ و رنگ است که برپا در دیده می‌کند. شینکای و تیمش در خلق این جلوه‌ها علاوه بر توجه خاص به جزئیات، بینشی شاعرانه نیز داشته‌اند که ادغام این دو باعث خلق تصاویری روح‌نواز شده است. منظره‌ها در انیمه نام تو زنده و جادویی‌اند؛ خواه ایستگاه قطار توکیو باشد یا برج‌های زیبای آن که آسمان را لمس می‌کنند، خواه افقی بی‌پایان در ایتوموری، یا حتی فقط مجموعه‌ای از خیابان‌های لاغر در دامنه کوه؛ هر کدام از این منظره‌ها را می‌شود قاب گرفت و به‌عنوان تابلویی تماشایی به دیوار آویز کرد. نکته جالب توجه اینکه، جلوه‌های بصری فوق‌العاده این انیمه هرگز داستان‌سرایی این اثر را خفه نمی‌کند. آنها با یکدیگر در هم تنیده‌اند؛ به نظر می‌رسد انیمه نام تو اغلب می‌گوید: شهر یا کشور، دنیای زیبایی است که ما فقط باید جایگاه خود را در آن پیدا کنیم.

شینکای در انیمه نام تو، از تله‌های روایی احتمالی اجتناب می‌کند. برای مثال، میتسوها و تاکی تفاوت‌های جنسیتی را بدون احساس کلیشه‌ای به شیوه‌ای که فیلم‌های هالیوود اغلب تعریف می‌کنند، حفظ می‌کنند. ما احساس می‌کنیم که این دو فرد بسیار متفاوت در جنسیت و در طبقه و سطح اجتماعی مشترک هستند، بدون اینکه شخصیت خود را همزمان از دست بدهند. این فیلم در مواقعی من را به یاد جمله معروف راجر در مورد همدلی می‌اندازد، درباره اینکه چگونه فیلم موهبتی دارد که آنقدر ملموس باشد تا حین تماشا بتواند ما را به گونه‌ای جای شخصیت‌های اصلی قرار دهد، طوری که شاید هیچ فیلم دیگری نتواند این کار را بکند.

میتسوها و تاکی احتمالاً هرگز در دنیای واقعی باهم دوست یا شریک زندگی نخواهند شد، اما هنگامی که باهم جابجا می‌شوند شروع به حمایت از یکدیگر می‌کنند و برای شادی یکدیگر از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند. این ایده که کسی را که هرگز ملاقات نکرده‌اید و هرگز با او ارتباط برقرار نمی‌کنید، نیازها، شادی‌ها و ترس‌های شما را دارد، چیزی است که در این روزگار ارزش به خاطر سپردن را دارد.

بیش از همه، انیمه نام تو، ماجرایی رویایی را به روش‌هایی ملموس، باورپذیر می‌کند که هرچند خارج از دنیای انیمه تجربه آن غیرممکن است، اما مثل یک خاطره در یاد می‌ماند. و آنچه لازم است بر آن تاکید داشته باشیم تا از خاطر نرود توجه شینکای به خلق چشم‌اندازهای دقیق از توکیو است که آدمی موقع تماشا احساس می‌کند از عکس‌های همان مکان و منطقه واقعی‌تر ساخته شده‌اند. تعداد کمی از انیمه‌ها و انیمیشن‌ها چنین مهارت و دقتی را برای طراحی جلوه‌های بصری‌شان به‌کار گرفته‌اند؛ از این نظر شینکای یکه‌تاز این عرصه است.

 

امتیازهای سایت های معتبر سینمایی برای Your Name

  • میانگین امتیاز کاربران در سایت IMDB آی‌ام‌دی‌بی: ۸.۴ از ۱۰
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت راتن تومیتوز: ۹۸ درصد
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت راتن تومیتوز: ۹۴ درصد
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت متاکریتیک: ۷۹ درصد
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت متاکریتیک: ۸.۹ از ۱۰

تماشای آنلاین انیمه نام تو

این‌ها را هم بخوانید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم