معرفی انیمه مدفن کرم های شب تاب Grave of the Fireflies

چهره عریان جنگ

انیمه مدفن کرم های شب تاب اثری غم‌انگیز است که بازتابی از حقیقت جنگ و آسیب‌های ناشی از آن را به تصویر می‌کشد؛ این اثر اولین انیمه تولید شده توسط استودیو جییلی است که با اقتباس از رمانی با همین نام نوشته آکیوکی نوساکا، که خواهرش بر اثر سوءتغذیه در جنگ جهانی دوم کشته شد، تهیه شده است. ایسائو تاکاهاتا، کارگردان این اثر نامی است که او را با انیمه‌های سریالی خاطره‌انگیزی مانند آن‌شرلی دختری با موهای قرمز و هایدی دختر آلپ، به خاطر می‌آوریم.

انیمه مدفن کرم های شب تاب (محصول سال ۱۹۸۸) یک ضد جنگ تمام عیار است؛ این انیمه که در ژانر درام قرار می‌گیرد، تاثیر مخرب جنگ جهانی دوم بر زندگی مردم ژاپن را به نمایش می‌گذارد. این اثر بسیار غم‌انگیز است اما به‌هیچ عنوان خسته‌کننده نیست؛ فضاسازی مناسب و شخصیت‌های ملموس داستان باعث می‌شود هر لحظه مشتاق تماشای لحظه بعد و ادامه ماجرای  انیمه مدفن کرم های شب تاب باشید.

بهترین انیمه‌های ژاپنی

نگاهی به انیمه مدفن کرم‌های شب‌تاب

مدفن کرم های شب تاب جنگ را نکوهش و آن را به عنوان سیاهی مطلق معرفی می‌کند. ممکن است از لحظه شروع تماشا تا پایان انیمه این امید را در دل زنده نگه دارید که بالاخره لحظه شاد و هنگام خوشی سیتا و ستسوکو (شخصیت‌های اصلی قصه) را خواهید دید، اما این امید باطل است؛ زندگی در این اثر خودِ زندگی است و خیال خوش را از آدم‌ها دریغ می‌کند، هیچ قهرمانی در این ماجرا وجود ندارد و آنکس که بیشتر سختی کشیده، سخت‌تر جان می‌سپارد. در این اثر، رنج آدمی، ادامه رنجی دیگر است و بعد از هر سختی، سختی بزرگتری در کمین است. در انیمه مدفن کرم های شب تاب آدمی را مدام در جست‌وجوی زندگی و راه‌حلی برای زنده ماندن می‌بینیم و زندگی را محیطی پر از تشویش که راه گریزی از آن وجود ندارد!

نکته جالب در رابطه با این اثر این است که ایسائو تاکاهاتا خودش استوری‌بردهای آن را کشیده، که اگرچه ساده هستند، ولی تصور درستی از قاب‌ها و محل قرارگیری شخصیت‌ها را برای مخاطب به نمایش می گذارند. مدتی بعد تیم او استوری‌بردهایش را به طرح‌ها و استوری‌بردهای کامل‌تری تبدیل کردند.

موسیقی این انیمه را میچیو مامیا خلق کرده که صدای رسای اندوه را به گوش می‌رساند؛ هنگام تماشای مدفن کرم های شب تاب گریزی از اشک ندارید و حتی تکرار تماشای این انیمه نیز نمی‌تواند چیزی از تاثیرگذاری آن کم کند و از اندوهش بکاهد؛ هر زمان که این اثر را تماشا کنید بدون شک گرفتار غم سیتا و ستسوکو می‌شوید.

انیمه مدفن کرم های شب تاب

خلاصه داستان انیمه مدفن کرم های شب تاب

انیمه مدفن کرم های شب تاب با دیدن پسرکی بی‌رمق که در میان انبوه جمعیتی بی‌تفاوت روی زمین افتاده، شروع می‌شود؛ این پسر سیتا، فرزند یک ملوان نیروی دریایی است. سیتا پسرک نوجوانی که در طول تماشای انیمه شاهد تغییرات او هستیم، چهره حقیقی یک انسان است که از رشد کردن در رنج معذور و ناتوان می‌شود. سیتا مغرور است و مدرسه می‌رود و در یک تعمیرگاه کار می‌کند و به پدرش که در نیروی دریایی مشغول جنگیدن با دشمن است، می‌بالد. او همه چیز دارد تا اینکه خانه و مادرش را در یک بمباران هوایی از دست می‌دهد؛ حالا سیتا نوجوانی است که مدرسه، محل کار و مادرش را از دست داده و برای مراقبت از خواهرش تلاش می‌کند و در انتظار پدری است که مدت‌ها پیش در جنگ مغلوب شده، دریا او را بلعیده.

چیزی نمی‌گذرد که سیتا را با لباس‌های مندرس در حال دزدی کردن می‌بینیم؛ او برای تهیه غذا پول دارد اما همه چیز جیره‌بندی شده و آن‌ها خانواده‌ای ندارند تا شرایطشان را مدیریت کند و از خانه عمه‌شان نیز رانده شده‌اند و آدرس فامیل‌های دیگرشان را هم ندارند تا به خانه آن‌ها پناه ببرند. در نتیجه ناچارند در پناهگاهی متروکه زندگی کنند.

انیمه مدفن کرم های شب تاب

این جنگ است که پسرک را از شرایط مطلوب و مسیر رشد و ترقی‌اش به چنین فلاکتی کشانده و خواهرش را از اتاقی پر از اسباب‌بازی و خانه‌ای پر از خوراکی‌های خوشمزه به قعر پناهگاهی متروکه انداخته و پدر و مادر را از آن‌ها گرفته است. این جنگ است که غذای خوش‌طعم مادر را از فرزندانش دریغ کرده و آرامش یک عصر تابستانی را گرفته و در عوضش صدای موشک و بمباران و بیماری را تقدیر گریز ناپذیرشان قرار داده است.

سینا و ستسکو خانه‌شان (پناهگاه متروکه) را با کرم‌های شب‌تاب روشن می‌کنند، کرم‌های شب‌تاب عمر کوتاهی دارند و پیش از شروع روز بعد، از بین می‌روند؛ آن‌ها استعاره‌ای از کودکان بی‌گناهی هستند که جنگ سهم زندگی‌شان را بلعیده.

شحصیت‌های خاکستری این اثر نیز  (عمه سینا و کشاورزی که او را تحویل پلیس می‌دهد) نمادی از تمام انسان‌هایی هستند که در گیر و دار جنگ، چاره‌ای ندارند جز مقاومت به هر قیمتی برای حفظ بقا. ممکن است در ابتدا از آن‌ها متنفر شویم و بابت رفتارهایشان با سیتا، سرزنششان کنیم؛ اما در ادامه شرایط آن‌ها را می‌پذیریم می‌توانیم درکشان کنیم که ناچارند و مشقت و رنج قرار نیست انسان‌ها را نسبت به‌هم مهربان‌تر کند.

و این جنگ است که با سخت‌تر کردن زندگی و تنگ‌تر کردن مسیر انسان‌ها، قلب‌هایشان را آکنده از درد و رنج می‌کند و فرصت مهربان‌تر شدن را از آن‌ها می‌گیرد. انیمه مدفن کرم های شب تاب بی‌نقص است و اگر قرار بود دنیا پس از تماشای یک اثر تمام و کمال درس بگیرد و جنگ را تمام کند، این انیمه همان اثر است.

 

امتیازهای انیمه مدفن کرم های شب تاب

  • میانگین امتیاز کاربران در سایت IMDB آی‌ام‌دی‌بی: ۸.۵ از ۱۰
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت راتن تومیتوز: ۱۰۰ درصد
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت راتن تومیتوز: ۹۵ درصد
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت متاکریتیک: ۹۴ درصد
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت متاکریتیک: ۹ از ۱۰

تماشای آنلاین انیمه مدفن کرم های شب تاب

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم