آمازون یک شاهکار خلق می‌کند؟

اطلاعات و معرفی کامل سریال ارباب حلقه ها

+پوسترهای جذاب سریال حلقه های قدرت The Rings of Power را اینجا ببینید

در حالی‌که آمازون با سریال‌های جمع‌وجورتری مانند فلیبگ و خانم میزل شگفت‌انگیز، به یکی از غول‌های جوایز امی تبدیل شده است، این نوع داستان‌های شخصیت‌محور تمام آن چیزی نیست که این سرویس استریم انجام می‌دهد یا قصد آنجام آن را دارد. برای ثابت کردن این نکته کافی است به اقتباس تلویزیونی چند فصلی آمازون از رمان ارباب حلقه‌ها جی. آر. آر. تالکین اشاره کنیم. سریالی که از مدت‌ها پیش در انتظار آن هستیم.
اینجا فهرستی از همه جزئیات و نکاتی را که باید درباره سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت بدانید گردآوری کرده‌ایم.

از زمانی که خبر تولید سریال ارباب حلقه ها در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، هرازگاهی خبرهای پراکنده‌ای از آن به گوش می‌رسید. در ماه‌های اخیر، ۲۰ بازیگر جدید به این پروژه پیوسته‌اند و TheOneRing.net خلاصه‌ای از سریال منتشر کرد. طبق خلاصه منتشر شده، لوکیشن‌های سریال، جزیره نومنور، کوهستان مه‌آلود و جنگل‌های لیندون (پایتخت الف‌ها) را شامل می‌شوند. داستان در عصر دوم تالکین، هزاران سال قبل از رخدادهای هابیت، اتفاق می‌افتد. تعداد انگشمت‌شماری از جزئیات قابل‌توجه دیگر درباره سریال از زمان معرفی آن مطرح شده، در حالی‌که هنوز هیچ تریلری از آن منتشر نشده است.

خلاصه داستان سریال ارباب حلقه‌ها: قدرت حلقه

هنگامی که خبر ساخت این سریال آمازون نخستین‌بار مطرح شد، این فرض وجود داشت که مانند فیلم‌ها با یک بازگویی از کتاب‌های ارباب حلقه‌ها روبه‌رو خواهیم بود. اما پس از آن در ماه مارس تایید شد که این سریال در واقع یک مجموعه پیش‌درآمد خواهد بود. همچنین شایعاتی مبنی بر اینکه تمرکز سریال روی آراگورن جوان خواهد بود، به گوش می‌رسید. کاراکتری که در سه‌گانه جکسون، ویگو مورتنسن نقش او را ایفا می‌کرد. با این‌حال، پیش از آنکه این خبر به صورت رسمی تایید بشود، نقشه‌های سرزمین میانی -که صفحه رسمی توییتر آمازون ارباب حلقه‌ها منتشر کره بود- سرزمین‌هایی را نشان می‌داد که مدت‌ها قبل از دوران شخصیت‌ها، وجود داشته‌اند. اگرچه این نقشه، جزیره نومنور، خانه اجداد آراگورن را نمایش می‌دهد. بنابراین داستان این سریال آمازون، در طول عصر دوم سرزمین میانی، رخ می‌دهد.

بد نیست بدانید سه‌گانه رمان و فیلم هابیت و ارباب حلقه‌ها هزاران سال پس از عصر دوم، در اواخر عصر سوم، اتفاق می‌افتند. از سوی دیگر، عصر دوم، زمانی است که سائورون، حلقه یگانه را برای حکومت بر سایر حلقه‌های قدرت ایجاد کرد. اسمیگل در حالی حلقه را به صورت اتفاقی پیدا کرد که بیش از ۲۰۰۰ سال از گم شدن آن گذشته بود. شاید به این فکر ‌کنید که این سریال که در عصر دوم اتفاق می‌افتد قرار است چه دامنه زمانی‌ای را پوشش بدهد. در پاسخ باید اشاره کنیم که عصر دوم ۳۴۴۱ سال را در برمی‌گیرد.

سریال ارباب حلقه ها؛ حلقه های قدرت

در توضیح رسمی سریال آمده است: «حلقه‌های قدرت، بینندگان را به دورانی بازمی‌گرداند که در آن قدرت‌های بزرگ شکل گرفتند، پادشاهی‌ها به شکوه رسیدند و سقوط کردند، قهرمانان باورنکردنی آزموده شدند، امید در آستانه نابودی بود و بزرگ‌ترین شروری که به قلم تالکین آمده بود دنیا را تهدید کرد که تمام دنیا را در سیاهی فروخواهد برد. این سریال در دوران آرامش و صلح نسبی شروع می‌شود و مجموعه‌ای شخصیت‌های آشنا و جدید را دنبال می‌کند که با ظهور دوباره شر در سرزمین میانه -که از مدت‌ها قبل بیم آن می‌رفت- مقابله می‌کنند. از اعماق تاریک‌ترین کوهستان‌های مه‌آلود، تا جنگل‌های باشکوه لیندن پایتخت الف‌ها، تا جزیره خیره‌کننده پادشاهی نومنور، تا دورترین نقاط نقشه، این پادشاهی و شخصیت‌ها میراثی را ایجاد می‌کنند که تا مدت‌ها پس از ناپدید شدن آن‌ها باقی می‌ماند».

 

تاریخ پخش سریال ارباب حلقه ها: حلقه‌های قدرت

سریال ارباب حلقه‌ها از زمان معرفی در سال ۲۰۱۷، یک پروسه‌ تولید طولانی و پر پیچ‌وخم را پشت‌سر گذاشته است. تولید سریال ارباب حلقه‌ها آمازون، مانند بیشتر سریال‌های تلویزیونی هالیوود، در اوایل سال ۲۰۲۰ به علت شیوع پاندمی متوقف شد. این تعطیلی، یک ماه پس از شروع فیلمبرداری سریال و بعد از آنکه دولت نیوزلند برای مراقبت از کشور در برابر ویروس کرونا اقدام‌های محافظتی مربوط به مهاجران را اعمال کرد (از جمله ۱۴ روز قرنطینه اجباری برای شهروندان و گردشگرانی که به کشور وارد شده بودند)، رخ داد. تولید سریال در اواخر سال ۲۰۲۰ از سر گرفته شد. این سریال قرار است از دو سپتامبر ۲۰۲۲ به صورت هفتگی پخش شود.

 

بودجه و هزینه ساخت سریال ارباب حلقه‌ها

فصل اول ارباب حلقه‌ها: حلقه های قدرت به عنوان پرهزینه‌ترین فصل یک سریال تلویزیونی تا به امروز شناخته می‌شود. بودجه فصل اول ۴۶۵ میلیون دلار تخمین زده می‌شود. جنیفر سالک، رئیس آمازون استودیوز، در مه سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که کاملا مطمئن است این سریال آنقدر مخاطب جذب خواهد کرد که ارزش هزینه کردن داشته باشد.

به گفته نشریه‌ نیوزلندی Stuff اعتبار مالیاتی ۱۶۰ میلیون دلاری برای فیلمبرداری در نیوزلند به سریال پرداخت شده است. این عدد یعنی تخمین زده می‌شود برای دریافت اعتبار مالیاتی به این میزان، بودجه سریال نیم میلیارد دلار آمریکا باشد. بد نیست بدانید سریال بازی تاج و تخت ۹۰ میلیون دلار و هر قسمت حدودا ۱۵ میلیون دلار تخمین زده شده بود! اختلاف را دارید؟

در سال ۲۰۱۷، زمانی که گزارش شد آمازون حقوق ارباب حلقه‌ها را خریداری کرده است -در رقابت با نتفلیکس-، رقمی که برای فروش ارائه شد، ۲۵۰ میلیون دلار بود. این رقم به تنهایی آن را به گران‌ترین سریال تاریخ تلویزیون تبدیل کرد. اما بعدتر، هالیوود ریپورتر گزارش داد که کل سریال به دلیل مخارج تولید (بازیگران، تهیه‌کنندگان، جلوه‌های بصری و غیره)، بیش‌تر از یک میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. برای مقایسه، سه گانه پیتر جکسون در سراسر جهان ۲۰۹۲ میلیارد دلار فروخت، در حالی‌که مجموع بودجه هر ۳ فیلم ۲۸۱ میلیون دلار بود.

 

داستان حماسی ارباب حلقه‌ها درباره چیست؟

به احتمال بسیار زیاد با منبع اصلی این مجموعه ویژه آمازون آشنا هستید. اما اگر نمی‌دانید باید بگوییم که سریال ارباب حلقه‌ها براساس مجموعه رمان فانتزی حماسی جی. آر. آر. تالکین به همین نام است. ارباب حلقه ها مجموعه دنباله‌ای از رمان هابیت تالکین در سال ۱۹۳۷ است و شامل ۳ رمان می‌شود: یاران حلقه (جولای ۱۹۵۴)، دو برج (نوامبر ۱۹۵۴) و بازگشت پادشاه (اکتبر ۱۹۵۵).

هر دوی این داستان‌ها در دنیایی از موجودات افسانه‌ای مانند جادوگران، دورف‌ها (کوتوله‌ها)، اورک‌ها، الف‌ها و البته هابیت‌ها وجود دارند؛

  • هابیت داستان هابیت نامدار، بیلبو بگینز را دنبال می‌کند که برای یک ماجراجویی فوق‌العاده خطرناک از محیط امن خانه‌اش در شایر دور می‌شود. او در طول سفرهایش حلقه یگانه را پیدا می‌کند و با خود به خانه می‌برد.
  • ارباب حلقه‌ها با بیلبو مسن‌تر شروع می‌شود که حلقه را به پسر عموی جوان‌ترش فرودو می‌دهد. پس از آن او وظیفه دارد –با کمک یاران حلقه– حلقه را در آتش کوه نابودی در موردور –تنها مکانی که حلقه در آنجا می‌تواند نابود شود– از بین ببرد.

تاکنون اقتباس‌های متعددی در رسانه‌های مختلف (رادیو، تلویزیون، سینما و حتی صحنه تئاتر) و در هر دو قالب لایو اکشن و انیمیشن از ارباب حلقه‌ها و هابیت انجام شده است. اما اقتباس‌های سینمایی ارباب حلقه ها به کارگردانی پیتر جکسون در قالب دو سه گانه هابیت و ارباب حلقه‌ها، مهم‌ترینشان به حساب می‌آید. انتظار می‌رود که سریال آمازون خط‌های داستانی جدیدی که قبل از اتفاق‌های فیلم یاران حلقه رخ می‌دهند را به تصویر بکشد تا با خود فیلم‌های ماندگار جکسون وارد رقابت نشود.

تنها عکس منتشر شده از سریال ارباب حلقه ها

درباره فیلم سینمایی ارباب حلقه ها

همانطور که اشاره شد، فیلم‌های لایو اکشن ساخته فیلمساز نیوزلندی پیتر جکسون، مشهورترین اقتباس‌های این رمان‌ها هستند. سه‌گانه جکسون (که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ عرضه شد)، با یک موفقیت انتقادی و تجاری واقعی همراه بود. آخرین فیلم سه‌گانه، ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه، به دومین فیلمی تبدیل شد که بیش‌تر از یک میلیارد دلار در گیشه فروش کرد (پس از تایتانیک) و از لحاظ موفقیت در جوایز اسکار در کنار بن هور و تایتانیک، رکورددار شد. در واقع، ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه، در آن سال اسکار را درو کرد و در تمام یازده رشته‌ای که نامزد شده بود، موفق به کسب جایزه شد. سه‌گانه ارباب حلقه‌ها از مجموع ۳۰ نامزدی اسکار در شاخه‌های مختلف –از بهترین گریم تا بهترین فیلم- ۱۷ جایزه را تصاحب کرد.

بازیگران ارباب حلقه‌ها تا به امروز محبوب باقی مانده‌اند. چهره‌هایی مانند الایجا وود در نقش فرودو بگینز، ایان مک‌کلن در نقش گندالف، لیو تایلر، ویگو مورتنسن، شان آستین، کیت بلانشت، جان ریس-دیویس، بیلی بوید، دامینیک مانهن، اورلاندو بلوم، کریستوفر لی، هوگو ویوینگ، شان بین، ایان هولم و اندی سرکیس، در این سه‌گانه حضور پیدا کرده‌اند. اکنون که سریالی جدید در راه است، سوالاتی درباره‌ حضور یا عدم حضور بازیگران فیلم مطرح می‌شود.

 

سریال ارباب حلقه ها چند فصل دارد؟

قرارداد ۲۵۰ میلیون دلاری حقوق ارباب حلقه‌ها، برای ساخت پنج فصل خریداری شده است. علاوه بر این، این پنج فصل تضمین شده باید حداقل یک داستان کامل را از ابتدا تا انتها ضمانت کند، هرچند بسته به موفقیت سریال، همیشه احتمال ساخت فصل‌های بیش‌تری وجود دارد. همچنین این قرارداد، اجازه ساخت اسپین‌آف‌های بالقوه از سریال را داده است که می‌تواند به معنای فراتر رفتن از این اقتباس باشد. ددلاین در نوامبر ۲۰۱۹ تایید کرد که آمازون به صورت رسمی فصل دوم سریال را سفارش داده است که از قبل در دست ساخت بود. بر اساس این گزارش، تمدید رسمی زودهنگام به این معنی است که زمان انتظار کوتاه‌تری بین انتشار دو فصل اول وجود خواهد داشت.

هرچند این سریال ممکن است هرگز از عصر میانی خارج نشود – که باز هم ۳۴۴۱ سال طول می‌کشد و بنابراین کار زیادی با آن دارد -، زیرا به گفته تام شیپی، پژوهشگر و تالکین‌شناس و مشاور سریال ارباب حلقه‌ها، بنیاد جی. آر. آر. تالکین از اعطای مجوز به آمازون برای فیلمبرداری غیر از عصر دوم، امنتاع کرده است تا تاریخچه اسکلت اصلی عصر سوم را تغییر ندهد. شیپی در این مورد توضیح می‌دهد: «اما می‌توانید شخصیت‌های جدیدی اضافه کنید و سوالات زیادی بپرسید. مانند اینکه سائورون در این بین چه کرده است؟‌ بعد از شکست مورگوت کجا بوده؟ از لحاظ تئوری آمازون می‌تواند به این سوالات پاسخ بدهد، زیرا تالکین به آن‌ها جواب نداده است. اما این‌ها نباید با چیزهایی که تالکین گفته مغایرت داشته باشد. این مسئله‌ای است که آمازون باید مراقب آن باشد. آمازون باید نسبت به این موضوع وفادار بماند. تغییر حد و حدوی که تالکین ایجاد کرده غیرممکن است. همه چیز باید تالکینی باقی بماند».

اولین تیزر سازندگان سریال ارباب حلقه ها

عوامل تولید و سازندگان سریال ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت

پاتریک مک‌کی و جی دی پین، ارباب حلقه‌ها را برای آمازون تولید خواهند کرد و به عنوان مدیر اجرایی تولید و تهیه‌کننده اجرایی در سریال حضور خواهند داشت.خوزه آنتونیو بایانا (یتیمخانه و دنیای ژوراسیک: سقوط پادشاهی)، کارگردانی دو قسمت اول سریال را انجام داده است. او همچنین در کنار شریک تهیه‌کننده‌اش، بلن آتینزا، به عنوان تهیه‌کننده اجرایی در سریال حضور دارد.

کارلوت برندستروم که به عنوان کارگردان در سریال‌های میراث ژوپیتر و ویچر – هر دو از نتفلیکس – همکاری کرده، برای کارگردانی دو قسمت از این سریال آمازون، انتخاب شده است. همچنین کارگردان چینی بریتانیایی، وین ییپ، چهار اپیزود از فصل اول سریال را کارگردانی می‌کند.

سایر افراد تیم خلاق پشت پروژه سریال ارباب حلقه ها این‌ها هستند؛ مدیران اجرایی تولید شامل لیندزی وبر (شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد)، بروس ریچموند (بازی تاج و تخت)، جین کلی (امپراتوری بوردواک)، رئیس بخش سریال‌های فیلمنامه‌دار آمازون استودیوز شارون تال ایگوادو، نویسنده و مدیر اجرایی تولید جنیفر هاتچیسون (بریکینگ بد)، نویسنده و مدیر اجرایی تولید جیسون کیهیل (سوپرانوز) و نویسنده و مدیر اجرایی تولید جاستین دوبل (چیزهای عجیب). همچنین تهیه‌کنندگان مشاور بریان کاگمن (بازی تاج و تخت) و استفانی فولسوم (داستان اسباب بازی ۴)، ران ایمز در نقش تهیه‌کننده (هوانورد) و نویسنده و همکار تهیه‌کننده هلن شانگ (هانیبال).

به گفته جنیفر سالک، رئیس آمازون استودیوز، اتاق نویسندگان در حالت قرنطیه کامل مشغول نگارش هستند: «آن‌ها در حال حاضر مصالح بسیار هیجان‌انگیزی تولید می‌کنند. آن‌ها در سانتا مونیکا ساکن هستند. یک نگهبانی در آنجا وجود دارد و شما باید اثر انگشت داشته باشید تا بتوانید وارد آنجا شوید».

 

بازیگران سریال ارباب حلقه‌ها

سینتیا آدای رابینسون، مکس بالدری، ایان بلکبرن، کیپ چپمن، آنتنی کرام، مکسین گانلیف، تریستان گرول، لنی هنری، توسیتا جایاسوندرا، فابین مک‌کالم، سایمن مرلز، جف مرل، پیتر مولان، لوید اوون، آگوستس پرو، پیتر تیت، الکس تارانت، لیان ودهم، بنجامین واکر و سارا زانگوبانی فهرست اولیه بازیگران سریال ارباب حلقه ها هستند.

رابرت آرمایو، اووین آرتور و نازنین بنیادی، ستاره‌های اصلی سریال ارباب حلقه ها هستند. در کنار این‌ها می‌توان به اسامی‌ای مانند مورفید کلارک، اسماعیل کروز کوردووا، اما هوروت، مارکلا کاونا، جوزف ماول، تایرو موهافیدین، سوفیا نامویت، مگان ریچاردز، دیلان اسمیت و چارلی ویکرز، اشاره کرد. البته چارلز ادواردز (تاج)، ویل فلچر، آملی چایلد-ویلیرز و بازیگر تازه‌وارد هالیوود بو کسیدی نیز به این سریال پیوسته‌اند.

در ۱۵ مارس ۲۰۲۱، تام باج بازیگر استرالیایی، در شبکه‌ اجتماعی خود اعلام کرد که از سریال کناره‌گیری کرده است. باج در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «با اندوه فراوان این پست را می‌نویسم تا به شما بگویم که از سریال تلوزیونی ارباب جلقه‌ها آمازون جدا شده‌ام. آمازون پس از مشاهده اولین قسمت‌هایی که سال گذشته فیلمبرداری شده بود، تصمیم گرفت برای شخصیتی که من بازی می‌کردم، مسیر دیگری را در پیش بگیرد. باید از تیم خلاق سریال بابت دل‌گرمی‌شان برای امتحان کردن چیزی که باور داشتم جدید، هیجان‌انگیز و زیبا است، تشکر کنم». ایکه باج چه شخصیتی را به تصویر کشیده است، یک معما باقی ماند.

بهترین سریال های خارجی ۲۰۲۲

تیزر رسمی سریال حلقه های قدرت آمازون

در ژانویه ۲۰۲۲، پرایم ویدئو یک تریلر برای سریال منتشر کرد تا از عنوان رسمی آن رونمایی کند: «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت». جی دی پین و پاتریک مک‌کی، تهیه‌کننده‌های اجرایی سریال، در این مورد گفتند: «ما تصور می‌کنیم این عنوان می‌تواند روی جلد کتابی در کنار دیگر آثار کلاسیک تالکین قرار بگیرد. حلقه‌های قدرت تمام تاریخ‌های مهم عصر دوم سرزمین میانه را بهم پیوند می‌دهد: ساخت حلقه‌ها، ظهور ارباب تاریکی سائورون، داستان حماسی نومنور و آخرین اتحاد میان الف‌ها و انسان‌ها. تاکنون، مخاطبان فقط داستان حلقه یگانه را روی پرده دیده بودند، اما قبل از آن یکی باشد، تعداد زیادی وجود داشته است… و ما برای به اشتراک گذاری داستان حماسی همه آن‌ها هیجان زده هستیم».

همچنین یک گفتار خارج از قاب در تیزر، با خواندن جملاتی از اثر تالکین، اطلاعاتی درباره دریافت‌کنندگان ۲۰ حلقه قدرت می‌دهد: «سه حلقه برای پادشاهان الف در زیر آسمان. هفت حلقه برای ارباب‌های دورف در تالار سنگی‌شان. ۹ حلقه برای انسان‌های فانی که محکوم به مرگ هستند. یکی برای ارباب تاریکی روی تخت پادشاهی تاریکی او در سرزمین موردور؛ جایی که سایه‌ها آرمیده‌اند».

 

تیزر رسمی سریال ارباب حلقه‌ها

پوستر سریال ارباب حلقه ها | حلقه های قدرت

این‌ها را هم بخوانید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم