مرور کارنامه و نگاه آماری به تعداد مخاطبان آثار سینمایی اکران شده

ترانه علیدوستی؛ تو همون قله مغرور و بلندی…

امروز ۲۲ دی ماه سالروز تولد این بازیگر مطرح سینما ماست

۲۲ دی ترانه علیدوستی شمع ۳۸ سالگی‌اش را فوت می‌کند. او که فعالیت بازیگری‌اش را در سال ۱۳۸۰ و با فیلم «من ترانه پانزده سال دارم» آغاز کرد، دقیقا ۲ دهه است که همراه با لیلا حاتمی و فاطمه معتمدآریا در اوج و در قله بازیگری سینمای ایران ایستاده است. به این بهانه مروری آماری داشتیم بر تعداد مخاطبان آثار سینمایی و اکران شده ترانه علیدوستی.

گام اول | ترانه ۱۸ ساله در نقش ترانه ۱۵ ساله!

ترانه علیدوستی فرزند حمید علیدوستی بازیکن پیشکسوت فوتبال و به پیشنهاد امین تاریخ در سال ۱۳۸۰ به رسول صدرعاملی معرفی شد و طی گذشت ۳ ماه و پس از کلی تمرین به خصوص در رابطه با لحن صدا سرانجام ترانه جلوی دوربین رفت و اولین نقش آفرینی زندگی‌اش را اجرا کرد و در همان ابتدای امر در بیستمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را از آن خودش کرد.

فیلم در اکران عمومی در سال ۱۳۸۱ هم به شدت موفق بود و توانست نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تماشاگر را به سالن‌های سینما بکشاند و پس از «کلاه قرمزی و سرونار» در رتبه دوم جدول پربیننده‌ترین‌های سال بایستد. و البته پس از «من ترانه پانزده سال دارم» و غیر از فیلم «فروشنده» هیچگاه تعداد مخاطبان آثار ترانه علیدوستی به مرز یک میلیون تماشاگر نرسید. حتی «درباره الی…» هم زمان اکرانش که البته با حرف و حدیث‌های فراوان و با حدود ۳ ماه تاخیر انجام شد، حدود ۸۸۰ هزار نفر بیننده داشت.

چهره‌ها از نمای فیلیموشات

گام دوم | ماندن میان حس عاشقی و خواهری

ترانه علیدوستی یک سال پس از اکران «من ترانه…» در دومین ساخته اصغر فرهادی نقش‌آفرینی کرد: «شهر زیبا». در نقش زن جوان متاهل جنوب شهری که به دنبال گرفتن رضایت برای برادرش است که به ۱۸ سالگی رسیده و قرار است اعدام شود. «شهر زیبا» یکی از ۳ فیلم برتر جشنواره بیست و دوم فیلم فجر بود و با اینکه در یازده رشته نامزد دریافت جایزه بود تنها سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری به این فیلم رسید. ترانه در دومین حضورش نامزد سیمرغ شد و البته نتوانست برای دومین بار پیاپی آن را تصاحب کند.

«شهر زیبا» در سال ۱۳۸۳ در سینماها به نمایش درآمد و تنها نزدیک به ۱۳۰ هزار بیننده داشت و در رده بیست و یکم پربیننده‌ترین‌های سال قرار گرفت. در سالی که فیلم‌های «کما»، «مارمولک»، «خوابگاه دختران»، «دوئل» و «مهمان مامان» به ترتیب ۵ فیلم پربیننده سال شناخته شدند.

 

گام سوم | درخشش ترانه علیدوستی در حضور بزرگان

باز هم فیلمی از اصغر فرهادی. اسفندماه سال ۱۳۸۳ ترانه علیدوستی مشغول بازی در فیلم «چهارشنبه سوری» اصغر فرهادی بود که برادرش را در شب چهارشنبه سوری از دست داد. اما به کار ادامه داد تا تحسین همگان را برانگیزد.

ترانه علیدوستی که در سومین فعالیت سینمایی‌اش در دومین همکاری‌اش با اصغر فرهادی در کنار بازیگران درجه یکی چون هدیه تهرانی، حمید فرخ‌نژاد و پانته‌آ بهرام ایفای نقش کرد و حتی دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را هم از بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر در حالی گرفت که هدیه تهرانی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را از آن خود کرده بود و حمید فرخ نژاد هم به زعم نویسندگان و منتقدان بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره بود با اینکه پرویز پرستویی برای دومین سال پیاپی پس از «بید مجنون»، سیمرغ بلورین را برای بازی در فیلم «به نام پدر» با خود به خانه می‌برد.

فیلم چهارشنبه‌سوری ۲۶ بهمن سال ۱۳۸۳ و بالافاصله پس از پایان جشنواره اکران شد و نمایشش به عید نوروز سال ۱۳۸۴ و تا پایان فروردین ماه هم کشیده شد. با این تفاسیر سومین ساخته اصغر فرهادی در مجموع حدود ۶۸۰ هزار بیننده را به سالن‌های سینما کشاند و به دلیل اینکه تعداد مخاطبان فیلم، هم در سال ۱۳۸۳ لحاظ شده و هم در سال ۱۳۸۴، رتبه‌های جدول پرمخاطب‌ترین‌های این ۲ سال نمی‌تواند معیار و ملاکی برای سنجش میزان موفقیت فیلم در گیشه باشد.

ترانه علیدوستی

چالش بزرگ | ایفای نقشی ده سال بزرگ‌تر

ترانه علیدوستی در فیلم «کنعان» ساخته مانی حقیقی که ۲ سال پس از «چهارشنبه سوری» ساخته شد ایفاگر نقشی شد که به لحاظ سنی ۱۰ سال از خودش بزرگ‌تر بود. نقشی سخت و چالش‌برانگیز که باز هم ترانه به بهترین شکل ممکن از پس اجرای آن برآمد هرچند که داوران بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر اعتقادی بر بازی تحسین‌برانگیز او نداشتند و ترانه در چهارمین فیلم سینمایی‌اش برای اولین بار نامزد سیمرغ بلورین نشد. «کنعان» که فیلمنامه آن را مانی حقیقی با همکاری اصغر فرهادی نوشته بود در سال ۱۳۸۷ در سینماها اکران شد بیش از ۵۲۰ هزار مخاطب را با خود همراه کرد و در رتبه دهم پربیننده‌ترین فیلم‌های سال قرار گرفت.

تردیدی که دو سال طول کشید

ترانه علیدوستی در سال ۱۳۸۶ در فیلمی دیگری نیز بازی کرد. دومین ساخته کارگردان بزرگی چون واروژ کریم‌مسیحی: «تردید». فیلمبرداری این فیلم مهرماه سال ۱۳۸۶ با نقش آفرینی بهرام رادان، ترانه علیدوستی و محمدرضا فروتن و بیتا فرهی در نقش‌های اصلی آغاز شد اما پس از ۳ هفته و به دلیل بیماری کریم‌مسیحی فیلمبرداری متوقف شد. این توقف حدود یک سال طول کشید و محمدرضا فروتن جایش را به حامد کمیلی داد و بیتا فرهی هم از گروه عذرخواهی کرد.

فیلمبرداری مجدد در مردادماه سال ۱۳۸۷ آغاز شد و در نهایت اولین نمایش فیلم در بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر بود. «تردید» در حضور «درباره الی…» اصغر فرهادی و «وقتی همه خوابیم» بهرام بیضایی سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره را از آن خود کرد و ترانه علیدوستی هم نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شد. «تردید» سال ۱۳۸۸ اکران شد و با وجود حضور بهرام رادان و علیدوستی در تیم بازیگری، فقط توانست نزدیک به ۱۲۰ هزار مخاطب را به سالن‌های سینما بکشاند.

 

گام چهارم | ترانه علیدوستی و سومین همکاری با فرهادی

بهترین فیلم دهه ۸۰ و یکی از ۵ فیلم برتر تاریخ سینمای ایران در سال ۱۳۸۷ ساخته شد: «درباره الی…» چهارمین ساخته اصغر فرهادی و به زعم خیلی‌ها بهترین فیلم او تا به حال. «درباره الی…» در جشنواره بیست و هفتم فیلم فجر ضمن اینکه سیمرغ بلورین فیلم منتخب تماشاگران را همراه با فیلم «بی پولی» به دست آورد، سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را هم برای اصغر فرهادی به همراه داشت.

فیلم قرار بود نوروز سال ۱۳۸۸ اکران عمومی شود. حتی بلیت‌فروشی هم انجام شد اما یکباره تاریخ اکران آن عوض شد. «اخراجی‌ها ۲» تک و تنها نوروز به نمایش درآمد و فروشی غیرقابل تصور نصیبش شد. ۱۶ خرداد سال ۱۳۸۸ نوبت به اکران «درباره الی…» رسید و در حالی که شرایط کشور به لحاظ انتخابات آن سال ملتهب بود، حدود هشتصد و هشتاد هزار تماشاگر از فیلم دیدن کردند و رتبه چهارم پربیننده‌ترین فیلم‌های سال به فیلم فرهادی رسید.

بار دیگر همکاری با رسول صدرعاملی

ترانه علیدوستی در سال ۱۳۸۸ پس از «من ترانه پانزده سال دارم» بار دیگر در فیلمی از رسول صدرعاملی بازی کرد: «زندگی با چشمان بسته» همراه با حامد بهداد و پولاد کیمیایی. یک فیلم اجتماعی تاثیرگذار که متاسفانه دچار ممیزی شد. در جشنواره فیلم فجر شرکت نکرد و دو سال طول کشید تا با یازده دقیقه سانسور، اکران شود.

فیلم در سال ۱۳۹۰ به روی پرده رفت و شاید ممیزی‌های وارد شده به آن که بخش‌هایی را گنگ و مبهم کرده بود باعث شد تا آنچنان که باید توسط مخاطب دیده نشود. نزدیک به صد و نود هزار نفر از فیلم دیدن کردند و رتبه چهاردهم جدول پرمخاطب ترین‌های سال به «زندگی با چشمان بسته» رسید.

 

شکست | ترانه و تلاش برای گیشه‌پسندی

ترانه در سال ۱۳۸۸ در اولین فیلم رئال – انیمیشن ایران که قرار بود با مشابه‌های هالیوودی رقابت کند بازی کرد: «راز دشت تاران» ساخته مشترک هاتف علیمردانی و محمد لطفعلی. فیلمی که رضا شفیعی جم و ارژنگ امیرفضلی را هم داشت اما فیلم موفقی نشد. هم در گیشه و هم به لحاظ کیفیت فنی. «راز دشت تاران» ۲۰ بهمن سال ۱۳۸۸ در سینماها به نمایش درآمد و فقط حدود ۵ هزار و ۲۰۰ نفر بیننده داشت.

تجربه یک کمدی ناموفق

ترانه علیدوستی همراه با یک دوجین بازیگر مطرح و نام آشنای عرصه کمدی و درام سینمای ایران در فیلم «هرچی خدا بخواد» ایفای نقش کرد. فیلمی که در ابتدا عنوان می‌شد به کارگردانی پرویز شهبازی ساخته خواهد شد که بعدها نوید میهن‌دوست به عنوان کارگردان معرفی شد.

تمامی داستان فیلم در جزیره کیش ساخته شده و با اینکه رضا عطاران، سعید آقاخانی، بهنوش بختیاری و ارژنگ امیرفضلی از یک طرف و پوریا پورسرخ، حامد کمیلی و بهاره رهنما را در تیم بازیگری خود می‌دید اما تنها ۲۲۰ هزار مخاطب را روی صندلی‌های سینما نشاند و در جدول رده‌بندی پرتماشاگرترین فیلم‌های سال ۱۳۸۹ در رده شانزدهم ایستاد.

ترانه علیدوستیگام پنجم | بازگشت به مسیر اصلی

تجربه حضور در فیلم تماما تلخ علیرضا امینی با نام «انتهای خیابان هشتم» برای ترانه علیدوستی خروج خیلی خوبی داشت. او بار دیگر نشان داد که همچنان توانا و قدرتمند است. فیلم البته فرصت حضور در جشنواره فیلم فجر را نداشت و نقش آفرینی‌های ترانه علیدوستی، صابر ابر و البته حامد بهداد دیده نشد. اکران فیلم چند بار به تعویق افتادم که سرانجام نوروز ۱۳۹۱ نوبت به اکرانش رسید و در نهایت ۲۵۵ هزار نفر از فیلم دیدن کردند و رتبه هشتم جدول رده‌بندی پرمخاطب ترین‌های سال به فیلم علیرضا امینی رسید.

ترانه علیدوستی و همکاری دوباره با مانی حقیقی

پس از تجربه موفق «کنعان» ترانه علیدوستی بار دیگر با مانی حقیقی همکاری کرد؛ این‌بار در فیلم متفاوت و عجیب و غریب «پذیرایی ساده». فیلم در سال ۱۳۹۰ ساخته شد و زوج مانی حقیقی و ترانه علیدوستی در فیلم خوش درخشیدند و ترانه علیدوستی بار دیگر نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر (دوره سی‌ام) شد. فیلم در سال ۱۳۹۱ در سینماها به نمایش درآمد و البته با توفیقی در گیشه روبه‌رو نشد. تنها ۵۳ هزار نفر مخاطب برای فیلمی خوش ساخت و شوخ و شنگ.

آقای محمود و بانو و ورود و گذر از سنت

ترانه علیدوستی در سال ۱۳۹۱ در سومین ساخته سینمایی روح‌الله‌حجازی با نام «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» در کنار حمید فرخ نژاد، هنگامه قاضیانی، پیمان قاسمخانی و ترلان پروانه بازی کرد. باز هم یک نقش آفرینی درجه یک و درخشان. فیلم متاسفانه در بخش خارج از مسابقه جشنواره سی و دوم فیلم فجر حضور داشت و باز هم نقش‌آفرینی دیگری از ترانه علیدوستی دیده نشد.

اولین تجربه با بهرام توکلی

سال ۱۳۹۲ ترانه علیدوستی در فیلمی از بهرام توکلی با نام «آسمان زرد کم عمق» برای اولین بار بازی کرد. همراه با صابر ابر، حمیدرضا آذرنگ، سحر دولتشاهی و سعید چنگیزیان. فیلم از طرف نویسندگان و منتقدان ستایش شد اما داوران اعتقادی به کیفیت هنری فیلم نداشتند. باز هم ترانه فقط نامزد شد و برای بار دوم دستش به سیمرغ بلورین نرسید. فیلم خاص و متفاوت بهرام توکلی در گیشه هم موفق نبود و تنها ۶۱ هزار نفر برای مشاهده فیلم به سالن‌های سینما رفتند و رتبه بیست و پنجم جدول پرمخاطب ترین‌های سال از آن فیلم شد.

گام ششم | باز هم درخشان در یک فیلم جنجالی

نام عبدالرضا کاهانی مساوی است با جنجال و حاشیه. ترانه علیدوستی در فیلم استراحت مطلق یکی دیگر از ساخته‌های جنجالی عبدالرضا کاهانی که در جشنواره فیلم فجر هم حضور نداشت و اکرانش با حاشیه همراه بود و سرانجام با سانسور و ۱۶ مورد اصلاحیه که با پیگیری کاهانی تعداد اصلاحیه‌ها کاهش پیدا کرد و با اعمال رده سنی مثبت ۱۴ راهی پرده‌های سینما شد، بازی درخشانی داشت. او در کنار رضا عطاران، بابک حمیدیان و مجید صالحی در این فیلم بازی کرد و هر چهار بازیگر عالی بودند. فیلم در ۲۰ اسفند سال ۱۳۹۳ در سینماها به نمایش درآمد و اکرانش در فروردین و اردیبهشت سال بعد هم ادامه شد. در این مدت در مجموع ۳۱۵ هزار نفر به دیدن فیلم رفتند و رتبه فیلم در جدول پرمخاطب ترین‌ها به دلیل اینکه فیلم در ۲ سال اکران شد، نمی‌تواند معیار دقیقی برای کیفیت جذب مخاطب فیلم داشته باشد.

همبازی شدن با محمدرضا گلزار

حضور ترانه علیدوستی در فیلم عجیب و غریب و نه‌چندان موفق «مادر قلب اتمی» ساخته علی احمدزاده در کنار محمدرضا گلزار و پگاه آهنگرانی نقش‌آفرینی کرد و عملکرد موفقی هم داشت. فیلم ۳ سال توقیف بود و با اعمال ۸ دقیقه ممیزی در سال ۱۳۹۶ روی پرده سینماها رفت. درست یک سال پس از اکران فیلم «فروشنده» که در ادامه به آن می‌پردازیم. «مادر قلب اتمی» حدود ۱۶۱ هزار تماشاگر داشت و در رتبه بیست و نهم جدول پرمخاطب ترین‌های سال قرار گرفت.

 

گام هفتم | پربیننده‌ترین فیلم ترانه علیدوستی

و سرانجام فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی که دومین اسکار را برای سینمای ایران و برای اصغر فرهادی به ارمغان آورد. فیلمی که در جشنواره شرکت نکرد و در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و موفق به کسب دو جایزه برای شهاب حسینی و برای فیلمنامه شد. ترانه علیدوستی باز هم درخشان ظاهر شد و سرانجام فیلم در سال ۱۳۹۵ در سینماهای ایران اکران شد و موفق شد بیش از ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار تماشاگر را راهی سالن‌های سینماهای نمایش دهنده کند. رتبه دوم جدول پرمخاطب‌ترین فیلم‌های آن سال به «فروشنده» رسید و «من سالوادور نیستم» با دویست هزار مخاطب در صدر ایستاد.

 

جدول فروش فیلم‌های ترانه علیدوستی

نام فیلم سال ساخت سال اکران بیننده رتبه در جدول فروش سال
من ترانه پانزده سال دارم ۱۳۸۰ ۱۳۸۱ ۱,۴۴۸,۱۶۳ ۲
شهر زیبا ۱۳۸۲ ۱۳۹۳ ۱۲۸,۸۴۹ ۲۱
چهارشنبه سوری ۱۳۸۴ ۱۳۹۴ – ۱۳۹۵ ۶۸۰,۷۸۳ ۱۷
کنعان ۱۳۸۶ ۱۳۸۷ ۵۲۱,۰۵۹ ۱۰
درباره الی … ۱۳۸۷ ۱۳۸۸ ۸۷۸,۷۴۰ ۴
تردید ۱۳۸۷ ۱۳۸۸ ۱۱۹,۹۰۵ ۲۷
زندگی با چشمان بسته ۱۳۸۸ ۱۳۹۰ ۱۸۴,۸۱۷ ۱۴
راز دشت تاران ۱۳۸۸ ۱۳۸۹ ۵,۲۳۶ ۶۸
انتهای خیابان هشتم ۱۳۸۹ ۱۳۹۱ ۲۵۵,۷۱۴ ۸
هرچی خدا بخواد ۱۳۸۹ ۱۳۸۹ ۲۲۱,۰۰۱ ۱۶
پذیرایی ساده ۱۳۹۰ ۱۳۹۱ ۵۳,۱۱۸ ۳۵
زندگی مشترک آقای محمودی و بانو ۱۳۹۱ ۱۳۹۳ ۱۴۴,۱۴۰ ۲۱
آسمان زرد کم عمق ۱۳۹۲ ۱۳۹۲ ۶۱,۹۲۲ ۲۵
استراحت مطلق ۱۳۹۳ ۱۳۹۴ ۳۱۵,۷۱۳ ۱۳
مادر قلب اتمی ۱۳۹۳ ۱۳۹۶ ۱۶۱,۶۹۲ ۲۹
فروشنده ۱۳۹۴ ۱۳۹۵ ۲,۱۶۰,۰۵۰ ۲

چند نکته درباره ترانه

  • طی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ ترانه علیدوستی در ۳ فصل سریال «شهرزاد» ساخته حسن فتحی و در کنار علی نصیریان، شهاب حسینی، مصطفی زمانی و رویا نونهالی بازی کرد و نقش‌آفرینی‌اش با استقبال مخاطبان روبه‌رو شد.
  • علیدوستی از سال ۱۳۹۶ تا به حال هیچ فیلمی را روی پرده سینماها نداشته و البته ۴ فیلم آماده نمایش دارد: «اورکا» (سحر مصیبی)، «ملخ» (فائزه عزیزخانی)، «تفریق» (مانی حقیقی) و «برادران لیلا» (سعید روستایی).
  • علیدوستی با اینکه در ۴ فیلم فوق ایفای نقش کرده اما در جشنواره فیلم فجر امسال جایش به شدت خالی است.
  • او پس از سیمرغی که ۲۰ سال پیش برای «من ترانه پانزده سال دارم» گرفت هیچگاه موفق به کسب دومین سیمرغ نشد!

تماشای آنلاین فیلم‌های ترانه علیدوستی

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم