برای ۶۷ سالگی مردی که بدون حرف زدن دنیا را خنداند

۱۰ نکته در مورد خالق مستر بین

ششم ژانویه سالگرد تولد روان اتکینسون است

اوایل دهه ۷۰ و در دورانی که داشتن دستگاه ویدیو هنوز «جرم» محسوب می‌شد، نوارهای بتاماکسی بین خانواده‌ها دست‌به‌دست می‌شد که رویش نوشته بود «مستر بین». این نوار حاوی اپیزودهایی کوتاه از هنرنمایی کمدینی با همان نام بود که بدون تکلم توانسته بود صدای قهقه را از منازل مردم در جریان شب‌نشینی‌های شیرین آن دوران بلند کند. مردی با کت قهوه‌ای، پیراهن سفید و کراوات قرمز که سکناتش آمیزه‌ای بود از خنگی و رندی همزمان. بعدها فهمیدیم نام مستر بین «روان اتکینسون» است و فردی است تحصیلکرده و آدم‌حسابی! اتکینسون غیر از شخصیت «مستر بین» که به سینما هم راه پیدا کرد، استندآپ کمدی‌های درجه‌یکی دارد و البته نسخه‌ای هجوآلود از «جیمز باند» به نام «جانی انگلیش» هم خلق کرده است.
به مناسبت تولد ۶۷ سالگی این کمدین محبوب قرار است حقایقی درباره زندگی او بخوانیم.

روان سباستین اتکینسون Rowan Sebastian Atkinson کارش را با استندآپ کمدی شروع کرد، اما تا قبل از خلق کاراکتر محبوب «مستر بین» شهرت بین‌المللی نداشت. مستر بین زمانی متولد شد که دوران رکود کمدی بود. دوره «بنی هیل» کمدین محبوب بریتانیایی به‌سر آمده بود و کمدینی که با آیتم‌های طنز کوتاه و اپیزودیک بتواند شهرتی وسیع کسب کند وجود نداشت.

 1. اتکینسون ضریب هوشی بالایی دارد. مستر بین دوران مدرسه را کنار «تونی بلر» نخست‌وزیر سابق فعلی و آینده آن‌زمانِ انگلستان گذراند و بعد، از دو دانشگاه نیوکاسل و آکسفورد در زمینه الکترونیک مدرک مهندسی گرفت.
 2. روان اتکینسون یک ماشین‌باز قهار است و کلکسیونی از اتومبیل‌هایی با برندهای: آستون مارتین، هوندا، آئودی و حتی یک مک‌لارن اف وان دارد! علاقه اتکینسون به ماشین آن‌قدر زیاد است که در معتبرترین مجله ماشین دنیا (Cars) ستون دارد و در مورد اتومبیل می‌نویسد. استاد ضمنا گواهی پایه یک هم دارد و می‌تواند ماشین‌های سنگین را هم براند!
 3. استاد سال‌هاست از نوعی لکنت زبان خفیف رنج می‌برد. اتکینسون به همین دلیل به‌ندرت در مصاحبه‌ها ظاهر شده یا همانند مستر بین در فیلم‌ها حرف می‌زند. او در ادای کلماتی که با حروف B و P شروع می‌کنند مشکل دارد و قبل از تلفظ آن‌ها باید کمی مکث کند.
 4. او یک بار جان خودش و خانواده‌اش را از مرگ حتمی نجات داد. در سفری که اتکینسون و خانواده‌اش با یک جت شخصی به کنیا داشتند، تک‌خلبان پرواز در میانه‌های آسمان از هوش رفت و اتکینسون مجبور شد شخصا کنترل هواپیما را به عهده بگیرد. مستر بین سرانجام آن‌قدر به خلبان سیلی زد که خلبان هشیار شد و هواپیما را به سلامت به مقصد رساند.
  روان اتکینسون یا مستر بین
 5. نام کاراکتر مستر بین از ابتدا این نبود. نام ابتدایی این شخصیت «مستر وایت» بود. بعد سازندگان سریال پیشنهاد کردند اگر فامیلی او برگرفته از اسم سبزیجات باشد، بامزه‌تر است. اول نام «مستر کالی‌فلاور» (به معنای گل کلم!) برای این شخصیت انتخاب شد و سرانجام تیم تولید روی نام بین (لوبیا) به اتفاق نظر رسیدند.
 6. او از نزدیکان دربار بریتانیاست و دوستان قدرتمندی دارد. اتکینسون علاوه بر دعوت شدن به مراسم ازدواج‌های «پرنس چارلز» و بعد پسرش «پرنس ویلیامز»، در اکثر میهمانی‌ها و رویدادهای خیریه باکینگهام حضور دارد و از ارادتمندان ملکه است.
 7. روان اتکینسون که در تمام عمرش از عاشقان پروپاقرص «جیمز باند» بود و فیلم‌های «جانی انگلیش» را هم برای ادای دین به شخصیت باند ساخت، در سال ۱۹۸۳ با بازی در فیلم «هرگز نگو هرگز» موفق شد نقشی فرعی در کنار «شان کانری» بهترین جیمز باند تاریخ به‌دست بیاورد و در یک فیلم «باندی» بازی کند!
 8. مستر بین نسل ما، سال ۱۹۹۰ ازدواج کرد و حاصل این ازدواج که ۲۴ سال طول کشید، به‌دنیا آمدن ۲ فرزند بود. اتکینسون در اولین قرار عاشقانه‌ای که با همسرش در یک رستوران گذاشته بود، تنها یک جمله گفت: «لطفا سس گوجه رو بده من!»
 9. شاید باروتان نشود، اما مستر بین مجموعا فقط ۱۵ اپیزود بود! بعدها از روی آن ۲ فیلم سینمایی و یک مجموعه انیمیشنی و البته یک بازی ویدئویی هم ساخته شد.
 10. انتقال طنز زبانی در ترجمه کار طاقت‌فرسایی است، اما از آن‌جایی که در قسمت‌های مختلف مستر بین خبر چندانی از کلام نبود، این مجموعه موفقیت عظیمی در جهان کسب کرد و در ۲۰۰ کشور جهان به نمایش درآمد. همین محبوبیت و شهرت بود که باعث شد اتکینسون به عنوان یکی از نمادهای بریتانیا، در مراسم افتتاحیه المپیک ۲۰۱۲ لندن هم برنامه اجرا کند.

تماشای آنلاین مستر بینبهترین فیلم های کمدی سینما

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم