هفت چیزی که از فهرست‌های کوتاه اسکار آموختیم

غول تکنولوژی شما را می‌بلعد

۱۰ فهرست کوتاهی که در رشته‌های مختلف اسکار ۲۰۲۲ منتشر شده‌اند، نتیجه آرای اعضای ۶ شاخه آکادمی (موسیقی، مستند، انیمیشن و فیلم‌های کوتاه، جلوه‌های ویژه بصری، چهره‌پردازی و آرایش مو، و برای اولین بار صدا) به‌علاوه اعضایی از آکادمی در سراسر جهان که در رأی‌گیری شرکت کردند و توانسته بودند حداقل ۱۲ فیلم بلند بین‌المللی را تماشا کنند. در این گزارش سعی کردیم درباره ۷ نکته ای بگوییم که شاید کمتر درباره فهرست کوتاه اسکار به آن توجه شده است.

بررسی فهرست های کوتاه اسکار نقاط قوت و ضعف رقبای اسکار پیش رو را برملا می‌کند که قرارست آخرین مرحله از رأی‌گیری را پشت سر بگذارند که از پنج‌شنبه ۲۷ ژانویه ۲۰۲۲ (هفتم بهمن) آغاز می‌شود و اول فوریه (دوازدهم بهمن) به پایان می‌رسد. نامزدهای نهایی نیز روز سه‌شنبه هشتم فوریه (نوزدهم بهمن) اعلام می‌شوند.

هرگز نتفلیکس را دست کم نگیرید

این غول عرصه پخش مجازی با سیزده فیلمی که گروه کارشناسان بی‌رحم فصل جوایزش خریداری کرده‌اند، شانزده فرصت را به خود اختصاص داده است. آن‌ها در فهرست کوتاه بهترین ترانه، سه فرصت را تصاحب کرده‌اند که به این ترانه‌ها تعلق دارند: «زن خودکار» از اچ.ای.آر برای اولین فیلم هال بری در مقام کارگردان با نام «کبود»/ Bruised، «تفنگ‌ها شلیک کردند» از کید کادی و جی-زد برای فیلم وسترن «هرچه قوی‌تر، سخت‌تر زمین می‌خوری»/ The Harder They Fall و ترانه «فقط بالا را نگاه کن» از آریانا گرانده و کید کادی برای کمدی آخرزمانی «بالا را نگاه نکن»/ Don’t Look Up. دو ترانه آخر، در بخش موسیقی متن هم نامزد شده‌اند، به همراه موسیقی جانی گرین‌وود برای وسترن جین کمپیئن با نام «قدرت سگ»/ The Power of the Dog.

فرصت‌های نتفلیکس در بخش‌های دیگر عبارتند از: دو فرصت در فهرست پانزده‌تایی بهترین فیلم بین‌المللی با فیلم مکزیکی «دعاهایی برای دزدیده‌شده»/ Prayers for the Stolen و فیلم ایتالیایی «دست خدا»/ Hand of God اثر پائولو سورنتینوی برنده اسکار؛ دو فرصت در فهرست ده‌تایی صدا با «قدرت سگ» و موزیکال لین-مانوئل میراندا با عنوان «تیک، تیک، بوم»؛ یک فرصت در فهرست پانزده‌تایی مستند با «حرکت دسته‌جمعی»/ Procession اثر رابرت گرین؛ و یک فرصت در فهرست ده‌تایی بهترین انیمیشن کوتاه با «رابین رابین» محصول کمپانی آردمان.

البته نتفلیکس ۴ فیلم «شنیدنی»، «اردوی محرمانه: نازی‌های مخفی امریکا»، «مرا به خانه راهنمایی کن» و «سه ترانه برای بینظیر» را هم در فهرست بهترین مستندهای کوتاه دارد.

بازار داغ پیش‌بینی‌ها برای اسکار ۲۰۲۲

زیاد روی رشته موسیقی حساب نکنید

این شاخه همیشه برای انتخاب‌های عجیبش بدنام بوده است! و رأی‌دهندگان امسال هم نه‌فقط به موسیقی «کبود» رأی داده‌اند بلکه ترانه‌سرای کهنه‌کار و خستگی‌ناپذیری چون دایان وارن را هم برای «به‌نوعی انجامش می‌دهی» از فیلم مستقل کم‌دیده‌شده‌ی «چهار روز خوب» نامزد کرده‌اند. انگار او پس از دوازده نامزدی، امسال می‌خواهد با این کارش برنده تندیس طلایی شود!

فیلم‌های انیمیشن، همیشه چند ترانه برتر و منتخب دارند از جمله «ترانه تو زندگی من» از بونو و گروهش یوتو برای کمدی موزیکال «آواز ۲» و Dos Oruguitas از کمدی موزیکال «افسون»/ Encanto که در بخش بهترین موسیقی متن هم حضور دارد. دیگر موزیکالی که فرصتی به دست آورده است «اِوِن هَنسن عزیز» است با ترانه‌ی «بی‌نام‌ها»ی آماندلا استنبرگ.

جالب است که به درام موزیکال «سیرانو» (جو رایت) در رشته‌های بهترین ترانه (هر نامه) و موسیقی متن توجهی نشده است. ظاهراً اعضای شاخه موسیقی آکادمی، علاقه‌ای به گروه «نشنال» و موسیقی‌دانان آن ندارند! در عوض آن‌ها، ترانه «درست جایی که به آن تعلق دارم» اثر برایان ویلسن را از مستند «برایان ویلسن: جاده طولانی موعود» برگزیده‌اند.

مثل همیشه جای ستارگان موسیقی مانند بیانسه، دیکسن، ون موریسن، جنیفر هادسن و برادران اسپارکس هم محفوظ است. در ضمن، از حالا جای ترانه «زمانی برای مردن نیست» بیلی آیلیش برای جدیدترین فیلم از مجموعه جیمز باند را در صدر نامزدهای نهایی تصور کنید.

همان طور که پیش‌بینی می‌شد، فهرست کوتاه بهترین موسیقی متن اریژینال، حاوی آثاری تجربه‌گرا، خلاقانه و مبتکرانه از هنرمندان مختلف است. هانس زیمر برای «دون» و «زمانی برای مردن نیست» در صدر است و جانی گرین‌وود با «قدرت سگ» و «اسپنسر» یکی دیگر از مهم‌ترین رقباست. موسیقی‌های کریس باورز برای «شاه ریچارد»، کارتر برول برای «تراژدی مکبث»، نیکلاس بریتل برای «بالا را نگاه نکن»، جیمس ساموئل برای وسترن‌اش «هرچه قوی‌تر، سخت‌تر زمین می‌خوری» و… اما این همه‌اش نیست و درخور تحسین است که نام آهنگ‌ساز اسپانیایی آلبرتو ایگلِسیاس (برنده جایزه منتقدان فیلم لس‌آنجلس) برای «مادران هم‌زمان» پدرو آلمودووار هم در این فهرست دیده می‌شود. بماند که الکساندر دسپلاتِ برنده دو اسکار، با «فرنچ دیسپچ» می‌تواند یک رقیب جدی باشد.

 

رشته صدا هم بالأخره صاحب فهرست کوتاه شد

این فهرست کوتاه به طور طبیعی گستره ژانری قابل توجهی دارد، از فیلم‌های علمی‌خیالی (با «دون» و «رستاخیزهای ماتریکس») و ترسناک («مکان آرام بخش دوم» و «دیشب در سوهو») و ابرقهرمانی (اسپایدرمن: راهی به خانه نیست) تا موزیکال («تیک، تیک، بوم» و «داستان وست ساید») و وسترن (قدرت سگ). شگفتی این شاخه حضور درام شبه‌خودزندگینامه‌ای کنت برانا با نام «بلفاست» است.

 

کسی به پای «تابستان سول» نمی‌رسد

استاد موسیقی، امیر تامپسن ملقب به کوئست‌لاو، بسیار برای اولین تجربه کارگردانی‌اش «تابستان سول» تحسین شده؛ مستند بلندی قوی و درجه‌یک که کنسرت فراموش‌شده سال ۱۹۶۹ هارلم را در کانون توجه قرار داده است. تنها رقیب احتمالی این فیلم در فهرست کوتاه بهترین مستند بلند اسکار، فیلم تحسین‌شده‌ی سینمای دانمارک درباره مهاجرت است با نام «فرار»؛ فیلمی که مثل «جمعی» از سینمای رومانی در سال گذشته و «سرزمین عسل» از سینمای مقدونیه در سال قبل از آن، هم‌زمان در فهرست‌های کوتاه بهترین مستند و بهترین فیلم بین‌المللی حضور دارد.

مستندهای عرصه موسیقی هم سال موفقی را تجربه کرده‌اند، از جمله «بیلی آیلیش: دنیا کمی محو است» (آر. جی. کاتلر) و «وِلوِت آندرگراوند» (تاد هِینز) هر دو محصول «اپل تی‌وی پلاس». با وجود این، آثار دیدنی و تحسین‌شده دیگری هم در این فهرست کوتاه هستند (مثل فیلم از نظر بصری نوآورانه «صعود» از جسیکا کینگدِن یا مستندهای نانفو وانگ و متیو هاینمن درباره شیوع کووید به‌ترتیب با نام‌های «توأمان» و «موج اول»؛ یا «نجات» از دو کارگردان اسکاری «انفرادی آزاد»)؛ و حتی آثار خوبی هم بیرون مانده‌اند که از میان‌شان می‌توان به مستندهای «برادران اسپارکس» (ادگار رایت) و «ول» (درباره ول کیلمر) اشاره کرد.

 

رأی‌دهندگان رشته بهترین فیلم بین‌المللی، عاشق فیلمسازان مؤلفند

طبق انتظار، آثار فیلم‌سازان مؤلف برگزیده شده است، از جمله «قهرمان» اصغر فرهادی که در کن جایزه برد و می‌تواند سومین پیروزی او را برای ایران رقم بزند؛ «دست خدا» اثر خودزندگینامه‌ای پائولو سورنتینو که می‌تواند دومین تندیس او را برایش به ارمغان بیاورد؛ «بدترین آدم دنیا» اثر یواخیم تریئر که جایزه بهترین بازیگر زن کن را برد و سومین تلاش او به منظور کسب نامزدی برای نروژ است، و فرناندو لئون دی آرانوآ که می‌تواند بالاخره اولین نامزدی‌اش را رقم بزند.

با وجود این، دو فیلم اصلی این بخش که شانس بیشتری دارند، آثار محبوب منتقدان هستند: «فرار»/ Flee از سینمای دانمارک و «خودروی مرا بران» اثر ریوسوکه هاماگوچی که جوایز بهترین فیلم منتقدان فیلم نیویورک و لس‌آنجلس را برنده شد.

جای چند فیلم هم خالی است: «تیتان» از سینمای فرانسه که نخل طلای جشنواره کن را برد، «خاطره» اثر آپیچاتپونگ ویراسِتاکول با بازی تیلدا سویینتن و… که البته فیلم‌هایی هستند که آشکارا منتقدان بیش از رأی‌دهندگان اسکار دوست‌شان داشته‌اند.

 

در شاخه بهترین جلوه‌های ویژه همیشه منتظر شگفتی باشید

همان طور که انتظار می‌رفت «دون» در صدر این فهرست دیده می‌شود. پس از آن، ۴ فیلم مارول خودنمایی می‌کنند: «بلک ویدو»، «ایترنل‌ها»، «شانگ-چی و افسانه ده حلقه» و «اسپایدرمن: راهی به خانه نیست»؛ و البته «رستاخیزهای ماتریکس» که حرکت ابتکاری «زمان گلوله» را هم به‌روز کرده است و همین طور «زمانی برای مردن نیست»، با آن فصل‌های اکشن تمام‌عیارش. حضور «گودزیلا علیه کونگ» جالب است، در حالی که جای «ونوم: بگذار کارنیج پدیدار شود» و «فینچ» خالی است.

 

نامزدهای اصلی رشته بهترین چهره‌پردازی و آرایش مو واضح‌اند

فهرست اسکار چهره‌پردازی/ مو یک بار دیگر بر دگرگونی کامل چهره‌های بازیگران تأکید دارد: از کار پیچیده دانلد مووات روی شخصیت استلان اسکاشگورد در «دون» که در صحنه‌ای هم یادآور مارلون براندو در «اینک آخر زمان» است تا جرد لتو که در «خاندان گوچی» که به‌واسطه کار حیرت‌انگیز یوران لوندستروم غیرقابل شناسایی شده است! یا جسیکا چستین در «چشمان تَمی فِی»، اما استون در «کروئلا» و ادی مورفی با «سفر به امریکا ۲» که بازگشت او به سینما را رقم زد. البته در این فهرست کوتاه که فیلم‌های «سیرانو»، «نایتمر الی»، «جوخه انتحار»، «زمانی برای مردن نیست» و «داستان وست ساید» هم حضور دارند، جای کارهای هنرمندانه‌ی چهره‌پردازان فیلم «بزرگداشت»/ Respect‌ روی چهره جنیفر هادسن در نقش آریتا فرانکین و شاهزاده دایانای کریستن استوارت در «اسپنسر» خالی است.

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم