به بهانه 84 سالگی مهم‌ترین انیمیشن تاریخ سینما

۲۰ حقیقت درباره سفید برفی و هفت کوتوله

۸۴ سال از روزی که «والت دیزنی» بلندپروازانه‌ترین پروژه سینمایی عمر خودش و شرکتش را به سالن‌های سینما کشاند و ذهن میلیون‌ها تماشاچی را تسخیر کرد می‌گذرد. تا قبل از انیمیشن سفید برفی به عقل کسی خطور نمی‌کرد که گونه انیمیشن ظرفیت تبدیل شدن به فیلم سینمایی بلند را داشته باشد، چه برسد به این‌که تبدیل شود به یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین گونه‌های سینمایی تمام تاریخ. پیش از سال ۱۹۳۷ و اکران این فیلم کسی جرات انجام چنین ریسکی را نداشت. ساخت انیمیشن با امکانات آن زمان بسیار پرهزینه و سرشار از زحمت بود، اما دیزنی جسور و دیوانه بود و نسبت به نتیجه جاه‌طلبی‌اش اطمینان داشت.

فیلم سفید برفی در مدت زمان ۷۳ دقیقه با بودجه ۱.۵ میلیون دلاری ساخته شد و ۴۱۸ میلیون دلار فروخت تا برگ جدید و بااهمیتی در تاریخ سینما ورق بخورد. به مناسبت سالگرد اکران این فیلم ۲۰ حقیقت جذاب در مورد آن گردآوری کرده‌ایم تا از خواندنش لذت ببرید.

 

 1. ایده ساخت فیلم در سن ۱۵ سالگی به ذهن والت دیزنی خطور کرد! والت ۱۵ ساله پس از دیدن فیلم صامت سفید برفی و هفت کوتوله در زادگاهش به فکر افتاد تا نسخه انیمیشنی از این افسانه آلمانی قرن نوزدهمی بسازد. این ایده سرانجام در ۳۶ سالگی نابغه عملی شد.
 2. انیماتورهای دیزنی سال ۱۹۳۴ انیمیشن «الهه بهار» را به عنوان دست‌گرمی برای ساخت سفیدبرفی ساختند تا ببینند آیا می‌توانند یک شخصیت زن انسانی متقاعدکننده خلق کنند یا نه.
 3. بودجه اولیه فیلم ۲۵۰.۰۰۰ دلار بود. اما بودجه در حین کار سر به فلک کشید و به رقم هنگفت ۱.۵ دلار افزایش پیدا کرد. دیزنی برای پرداخت هزینه‌ها مجبور شد خانه‌اش را رهن بانک کند تا بتواند هزینه‌های سرسام‌آور تولید را پرداخت کند.
 4. ابروی شش‌تا از کوتوله‌ها بر اساس ابروهای والت دیزنی طراحی شده بود، غیر از ابروی کاراکتر «هپی» که قرار بود ابروهای سفید و پرپشتی داشته باشد.
 5. مل بلانک صداپیشه افسانه‌ای هالیوود که صداپیشه «باگز بانی» بود برای صداپیشگی شخصیت «دوپی» انتخاب شد، اما سرانجام تصمیم گرفته شد «دوپی» لال باشد.
  نکات سفید برفی و هفت کوتوله
 6. لوسیل لا ورن صداپیشه ملکه شرور فیلم برای این‌که به صدای بدجنسانه و خشن برسد، دندان مصنوعی‌هایش را در حین صداپیشگی برمی‌داشت!
 7. وقتی سفید برفی با بوسه شاهزاده از خواب بیدار می‌شود، موقع خداحافظی با شش‌تا از کوتوله‌ها روبوسی می‌کند و فقط «اسلیپی» بیچاره را ماچ نمی‌کند.
 8. شخصیت شاهزاده قرار بود نقش پررنگ و برجسته‌ای در فیلم داشته باشد، اما به خاطر سختی‌های خلق کاراکتر انیمیشنی او، دیزنی مجبور شد نقش او را تا حد زیادی کمرنگ کند.
 9. آدریانا کازلوتی صداپیشه سفید برفی تنها ۱۹ سال سن داشت. والت دیزنی معتقد بود صدای این نقش باید تا ابد خاص بماند، بنابراین قراردادی سفت‌وسخت با دختر بیچاره امضا و او را مجبور کرد تا آخر عمر هرگز دنبال اجرای صحنه‌ای یا صداپیشگی نرود.
 10. البته آدریانا زیرآبی رفت و مخفیانه در یکی دیگر از مهم‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما صداپیشگی کوتاهی کرد. در سکانسی از فیلم که مرد حلبی قطعه «اگر فقط یک قلب داشتم» را می‌خواند، صدای آدریانا به گوش می‌رسد که می‌گوید: «تو چرا هستی رومئو؟»
 11. سفیدبرفی و هفت کوتوله اولین فیلم تاریخ سینما بود که ساوندترک داشت. ساوندترک به مجموعه اصوات ضبط‌شده بر روی یک فیلم سینمایی، برنامه تلویزیونی یا بازی رایانه‌ای گفته می‌شود که دربرگیرنده موسیقی، دیالوگ‌ها، افکت‌های صوتی و ترانه‌های مربوط به آن تصاویر است.
 12. دیزنی تصمیم داشت دنباله کوتاهی با نام بازگشت سفیدبرفی برای فیلم بسازد، اما این فیلم از مرحله پیش‌تولید فراتر نرفت و هیچ‌گاه ساخته نشد و کسی دلیل انصراف دیزنی از ساخت این دنباله را نفهمید.
 13. پس از نمایش فیلم در «رادیوسیتی موزیک‌هال» نیویورک، بسیاری از روکش‌های مخملی صندلی‌های سالن را عوض کردند. بچه‌های خردسال از بعضی از صحنه‌های ترسناک فیلم چنان ترسیده بودند که شلوارشان و در نتیجه صندلی‌های سالن را خیس کردند!
 14. سفید برفی عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما تا آن زمان را به‌دست آورد، اما فقط یک سال این رکورد را حفظ کرد. یک سال بعد فیلم افسانه‌ای «برباد رفته» اکران شد و با فروشی تقریبا ۴۰۰ میلیون‌دلاری، مچ سفیدبرفی را خواباند.
  هفت کوتوله
 15. فیلم یکی فیلم‌های مورد علاقه شخصی آدولف هیتلر بود! او یک کپی از فیلم را داشت و هرازگاهی آن را در سینمای خانگی‌اش تماشا می‌کرد. گفته شده او حتی چند نقاشی از کاراکترهای فیلم را هم کشیده بود!
 16. قبل از تکمیل فیلم، ۷۵۰ هنرمند بیش از ۲ میلیون طرح برای ساخت فیلم کشیدند و در نهایت فیلم با ۲۵۰.۰۰۰ تصویر جداگانه ساخته شد.
 17. خانم‌های دپارتمان جوهر و رنگ دیزنی، روی سلول‌های نگاتیو فیلم «واقعا» سفید برفی را آرایش می‌کردند تا چهره‌ای گل‌گون و شاداب به او ببخشند.
 18. در طول ساخت فیلم، دیزنی بارها حیوانات واقعی به استودیو آورد تا انیماتورها با دیدن حرکات و آناتومی نمونه‌های واقعی، بتوانند حیوانات انیمیشنی واقع‌گرایانه‌تری خلق کنند.
 19. سفید برفی یکی از معدود کاراکترهای کمپانی دیزنی است که مفتخر به داشتن ستاره‌ای در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود شده است. دیگر کاراکترهای ستاره‌دار عبارتند از: میکی ماوس، دانلد داک و وینی خرسه.
 20. قبلا هم گفته بودیم، دیزنی برای نشان دادن دیدگاهش به انیماتورها و توجیه کردن آن‌ها قبل از شروع کار، یک‌بار به تنهایی کل فیلم را با دیالوگ‌هایش اجرا کرده بود!

نکته‌هایی ناشنیده درباره والت دیزنی

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم