چند نکته درباره ستاره قدیمی بالیوود

راج کاپور؛ چارلی چاپلین هند

تولد این ستاره قدیمی سینما، همین امروز است

راج کاپور متولد ۱۴ دسامبر ۱۹۲۴ در دهلی نو دومین نسل بالیوود بود که در ۲ ژوین ۱۹۸۸ پس از یک عمر زندگی درخشان و فعالیت هنری در سن ۶۳ سالگی در گذشت. راج پسر ویراج کاپور است که همکاری‌های موفقیت‌آمیزی با کمپانی‌های امپریال و اندرسون داشت. راج ابتدا کار خودش را از تئاتر شروع کرد و قدم به قدم وارد سینما شد. راج‌کاپور حتی اولین فیلم‌هایش که در سن کم با تجربه ناچیز ساخت، باعث شد تبدیل به نابغه سینمای هند شود. بسیاری از فیلم‌های راج با خاطرات مردم دنیا به ویژه مردم ایران گره خورده است. اینجا به بهانه تولدش چند واقعیت راجع به او می‌خوانید که به احتمال زیاد تا به حال نمی‌دانستید.

راج کاپور مردی با لبخند، راه رفتن طنازانه و شلواری کوتاه نمادی از خوش‌بینی و معصومیت بود. او عشق را به طرز اغراق‌آمیزی نشان می‌داد اما چیزی بود که همگی آن را دوست داشتند و همدردی بیننده را بر می‌انگیخت. تمام فیلم‌های او پایان شادی داشتند و همیشه پایان خوشی برای قهرمان داستان رقم می‌خورد. یک دلیل موفقیت فیلم‌های او همین داستان فیلم‌هایش بود.

راج کاپور بزرگترین شومن سینمای هند، هنرمندی با استعداد از هر نظر در صنعت فیلمسازی بود. او در کارنامه درخشان سینمایی خود در هند و سرتاسر جهان کارهایی مثل آواره، برسات با کشمیر، سنگام، اسم من دلقک و بسیاری دیگر را دارد که همگی آثاری ماندگار در حوزه سینمایی محسوب می‌شوند. راج کاپور لقب چارلی چاپلین سینمای هند را نیز دارد زیرا او بیشتر فیلم‌هایش را بر اساس زندگی واقعی و مشکلات مردم عادی می‌ساخت و همیشه قهرمان داستان‌هایش فردی شاد و مثبت بود. بسیاری از منتقدان سینما سال‌های ۱۹۴۷ تا ۱۹۶۹ میلادی را دوران طلایی سینمای هند می‌دانند و همگی به خاطر حضور راج‌کاپور در این صنعت بود و قطعا او سینمای هنری را به جهانیان شناساند.

چهره‌ها از زاویه فیلیموشات

اسم واقعی او راج نیست

نام اصلی او رانبیر است. او و نوه‌اش همنام هستند و در واقع راج نام میانی او و دو برادر دیگرش است. رانبیر، شی و شامی. اما راج کاپور تبدیل به یک نماد از سینمای هند شد.

با دستیاری فیلمبردار شروع کرد

راج کاپور در اوج شهرت
راج کاپور در اوج شهرت و محبوبیت

اولین شغل او در دنیای سینما دستیاری فیلمبردار بود که در واقع تخته کلاپر را نگه می‌داشت. راج اولین بار در فیلم «ویشکانیا» به کارگردانی کیدار‌شارما دستیار فیلمبردار بود. او حتی معتقد بود به عنوان یک کلاپر هم جذاب و خوش‌تیپ است و همیشه جلوی دوربین ژست می‌گرفت!

از زندگی واقعی خودش الهام می‌گرفت

صحنه‌ای که ریشی کاپور برای اولین بار با دیمپل کاپادیا در فیلم «بابی» روبه‌رو می‌شود از زندگی واقعی خودش الهام گرفته شده است. آن زمان که راج با نرگس که بازیگر بود، برای بار اول ملاقات می‌کند.

جوان‌ترین کارگردان عصر خود

راج‌کاپور در ۲۴ سالگی کارگردان می‌شود که تا آن زمان جوان‌ترین کارگردان هند بود. قبل از این، او دوست داشت رهبر گروه موسیقی شود.

لوگوی‌ عاشقانه برای آر کی فیلم R K Films

شرکت فیلمسازی آر کِی فیلم R K Films را راج کاپور در سال ۱۹۴۸ تاسیس کرد. اولین فیلم او آتش به (هندی: Aag) محصول سال ۱۹۴۸ به کارگردانی خود او بود. در این فیلم بازیگرانی همچون راج کاپور، نرگس دات، کامینی کاشال، پریم نات و شاشی کاپور ایفای نقش کرده‌اند. اما فیلم برسات یا کشمیر باعث موفقیت و معروفیت این استودیوی فیلمسازی شد. بنری الهام گرفته از عکس راج و نرگس با یک ویالون در دست راج تبدیل به لوگوی این شرکت شد. موفقیت براسات به راج کاپور کمک کرد که بتواند استودیوی  آر.کی فیلم R K Films را در چمبور -منطقه‌ای مسکونی در هند- خریداری کند. اولین صحنه فیلمبرداری شده در استودیو، سکانس رویایی از فیلم آواره (به هندی: Awaara) در سال ۱۹۵۱بود.

جاه‌طلبانه‌ترین فیلم او «اسم من دلقک» به موفقیت تجاری دست نیافت که راج را بسیار ناامید کرد و همچنین باعث متزلزل شدن شرایط مالی او هم شد. با این حال سال بعد، این فیلم به عنوان یک فیلم کلاسیک درک نشده، معرفی شد

استقبال از راج کاپور در روسیه

در دهه ۵۰ میلادی ۲ کشور هند و روسیه هردو تمایلات چپ سیاسی داشتند و در هردوکشور راج کاپور به شدن محبوبیت داشت. او حتی بدون ویزا توانست به روسیه سفر کند و در روسیه هم از او استقبال گرمی شد. بعد از اکران فیلم« آواره» او تبدیل به بت و نماد جذابیت در هند و روسیه شد.

هراس راج کاپور از مرگ

نزدیک‌ترین دوست راج، هریشیکش موکرجی متوجه شد که او همیشه بابت مرگش در اثر یک بیماری، کابوس می‌بیند. فیلمآناند الهام گرفته از کابوس‌های اوست.

فیلمی که نیمه‌تمام ماند

آخرین فیلم او به نام «حانا» سال ۱۹۸۸ به علت فوت او ناتمام ماند. این فیلم بعدها توسط راندیر‌ کاپور ساخته و بسیار هم مورد توجه قرار گرفت.

یک فیلم ۵ ساعته

جاه‌طلبانه‌ترین فیلم او «اسم من دلقک» به موفقیت تجاری دست نیافت که راج را بسیار ناامید کرد و همچنین باعث متزلزل شدن شرایط مالی او هم شد. با این حال سال بعد، این فیلم به عنوان یک فیلم کلاسیک درک نشده، معرفی شد. یک فیلم ۵ ساعته که با دو فاصله هنگام پخش در سینما به نمایش درمی‌آمد.

راج کاپور قبل از دریافت جایزه داداصاحب
راج کاپور قبل از دریافت جایزه داداصاحب

مرگ پس از جایزه

راج قبل از دریافت جایزه داداصاحب Dadasaheb Phalke Award راهی بیمارستان شد. روزی که قرار بود جایزه داداصاحب فالکه را در دهلی نو دریافت کند، دچار درد شدید قفسه سینه شد و او را به بیمارستان منتقل کردند. او یک ماه تحت درمان و مراقبت‌های ویژه بود و سپس به علت نارسایی‌های سایر ارگان‌های بدن فوت کرد.

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم