banner header desktop fajr
چگونه می‌خندانند؟ چگونه نمی‌خندند؟

آنالیز قسمت به قسمت مسابقه جوکر

مسابقه یا رئالیتی شوی جوکر -این روزها- مورد استقبال همه قرار گرفته. سبک اجرای این مهمانی-مسابقه و جذابیت شرکت‌کنندگانش باعث شده تا یک محصول دیگر فیلیمو نقل محافل شود. مثل هر مسابقه یا رقابت دیگری، آنالیز رفتار و شیوه شرکت‌کنندگان جذاب است و این خواسته‌ای بود که در بین کامنت‌های شما تکرار شد. این شما و این آنالیز دنباله‌دار و قسمت به قسمت مسابقه یا رئالیتی شوی جوکر.

| آنالیز قسمت آخر فصل دوم جوکر اضافه شد. اگر دوست دارید، آنالیز فصل قبل را در انتهای این مطلب بخوانید |

همه چیز درباره مسابقه جوکر

آنالیز قسمت آخر فصل دوم جوکرتایم

هومن برق‌نورد | برنده فصل دوم جوکر

چطور خنداند؟ اول قسمتِ چهارم جوکرتایمش را اجرا کرد. نمایش جالبی بود اما خب به شرط اینکه جدی می‌نشستی و اخم‌هایت را می‌کردی توی هم و معنای آن را درک می‌کردی. چون به هیچ‌وجه خنده‌دار نبود. خودش هم گفت که اصلا به قصد خنداندن آن نمایش را انتخاب نکرده و اگر می‌خواسته می‌توانسته نمایشی اجرا کند که همه را بخنداند اما نخواسته! خب واقعا چرا کسی باید توی مسابقه جوکر، نمایشی اجرا کند که قرار نیست دیگران را بخنداند؟ آن‌هم توی مرحله‌ای به این حساسی. موقع داستان‌سازی هم شخصیت‌های بامزه‌ ایرج و تورج را وارد کرد که واقعا خنده‌دار بودند.

چطور نخندید؟ به روی خودش نمی‌آورد که دارد از خنده منفجر می‌شود. در اکثر مواقع چهره‌اش جدی بود فقط گهگاه لب‌هایش حرکت کوچکی می‌کرد. خیلی مسلط! شیوه او این بود که آن اتفاق خنده‌دار را «بازی» کند. در نتیجه نمی‌خندید.

کجا خندید؟ هیچ‌وقت نخندید. مسلط‌ترین بازیکن جوکر در تمامی ۲ فصل گذشته بود. حتی کارت زرد هم برای خنده نبود. یک واکنش معمول بود و نه خنده.

هومن برق‌نورد در قسمت سوم فصل دوم مسابقه جوکر

شهرام قائدی | برنده فصل دوم جوکر

چطور خنداند؟ شاید اگر جوکرتایمش را همان ابتدا اجرا می‌کرد، با آن تغییر قیافه و جوک‌هایش خنده‌دار به نظر می‌رسید اما هم خودش خسته شده بود و هم بقیه حال خندیدن نداشتند. البته خودش هم گفت جوکرتایم آن چیزی نشد که می‌خواست.

چطور نخندید؟ مدام می‌گفت بین هومن و ایمان، بخندترین است و شک داشت بتواند با آنها برابری کند. وقتی عباس جمشیدی‌فر و بهنام تشکر به عنوان زامبی آمدند و روی آن دستگاه لرزنده نشستند و آواز خواندند تمام تلاشش را کرد که نخندد. مدام دست‌هایش را می‌گذاشت روی پیشانی و اخم می‌کرد تا نخندد. اما کاملا کلافه شده بود. تا اینکه بالاخره سیامک انصاری به او اخطار داد. از آنجا به بعد مدام پاهایش را می‌مالید. موقع داستان‌سازی هم مکث می‌کرد تا روی خنده‌اش تسلط پیدا کند. راه فرارش این بود که جمله‌های کوتاه بگوید و تمام‌مدت غر بزند تا اثر خنده از ذهنش پاک شود.

کجا خندید؟ با اینکه انتظار می‌رفت خیلی زود حذف شود اما بالاخره همپای هومن پیش رفت و تا آخر نخندید.

شهرام قائدی در قسمت سوم فصل دوم جوکر

ایمان صفا | حذف شده ناکام

چطور خنداند؟ توی قسمت سوم زیاد مجال خنداندن نداشت و جوکرتایمش را هم که نگذاشتند اجرا کند.

چطور نخندید؟ مدام اخم‌هایش را کرده بود توی هم که یک وقت نخندد. اما او هم مثل هومن به رفتار و صورتش مسلط بود.

کجا خندید؟ خودش را سه قسمت کنترل کرد اما در همین قسمت، کارت زرد گرفت. اولین بار نتوانست مقابل حمله‌ی زامبی‌ها مقاومت نشان دهد. همین که جایش را با بهنام تشکر عوض کرد و نشست کنار عباس جمشیدی‌فر روی آن دستگاه لرزان، بلند بلند زد زیر خنده. یک خنده انفجاری کرد تا تلافی همه خنده‌های خورده  و ناخورده‌اش دربیاید. خنده‌ای که به همه چسبید و اولین کارت زرد را گرفت. بعد هم که تا زنگ زد اجازه بگیرد برای جوکرتایم، آنقدر عباس و بهنام پشت تلفن اذیت کردند که زد زیر خنده و  دومین کارت را گرفت و حذف شد. البته خنده‌اش زیاد هم خنده نبود. یک لبخند کوچک بود ولی خب باعث حذفش شد. او یکی از کسانی بود که می‌توانست قهرمان این فصل شود و البته باعث حذف و خنده‌های بازیگران دیگر هم شده بود… اگر تلفن نمی‌زد!

 

ایمان صفا در قسمت دوم از فصل دوم جوکر

آنالیز هومن برق‌نورد در مسابقه جوکر

چگونه می‌خنداند؟

چند وقت یکبار بلند می‌شد و حرکات موزون درمی‌آورد و می‌گفت دکترش گفته باید حتما چندوقت یکبار این کارها را انجام دهد. حرکاتش شباهت زیادی به غلام‌رضا نیک‌خواه داشت با این تفاوت که گهگاه مثل تمرین تئاتر، حرکت اَ و اِ و اُ را پشت‌هم با صدای بلند تکرار می‌کرد. جوک قورباغه دهن‌گشادش یک‌مرتبه یخ جمع‌ را باز کرد و خیلی‌ها را وادار کرد تلاش کنند نخندند. برق‌نورد با یک جمله باعث شد جمشیدی‌فر اولین کارت زردش را همان اول کار بگیرد.

در قسمت دوم فصل دوم برنامه جوکر حرکت جدید و خارق‌العاده‌ای برای خنداندن انجام نداد. فقط موتیف حرکات موزون ناگهانی‌اش همچنان بامزه بود. مخصوصا اینکه آلارم قوقولی‌قوقوی گوشی‌اش که برای ورزش تنظیم کرده بود هربار برق از سر همه می‌پراند. البته جالب اینجا بود که مدام هم حرکات موزون و تمرین فن بیانش را به‌روز می‌کرد و این خلاقیتش هم خنده‌دار بود.

در قسمت سوم تلاش زیادی برای خنداندن نکرد و حتی ورزش کردن و حرکات موزونش را هم گذاشت کنار.

چگونه نمی‌خندد؟

حتی وقتی داشت از خنده منفجر می‌شد باز هم در چهره‌اش نمودی نداشت. چهره‌اش تمام مدت جدی بود. با این‌حال گفت موقع جوکر تایم جمشیدی‌فر از خنده سردرد گرفته بود.

مهم‌ترین تلاشش برای نخندیدن در قسمت دوم جوکر موقع جوکر تایم بهنام تشکر بود. دیگر تحملش تمام شده بود و مدام به صورتش چک می‌زد تا جلوی خنده‌اش را بگیرد و معلوم بود عنقریب است با همان صورت کاملا جدی بزند زیر خنده.

در قسمت سوم برنامه جوکر فیلیمو اواخر جوکرتایم این چک‌زدن‌هایش بیشتر هم شد و به جایی رسید که عباس جمشیدی‌فر با دیدن این صحنه نتوانست خودش را نگه دارد و بلندبلند خندید و حذف شد. او یکبار هم موقعی که ایمان صفا داشت صدای هلی‌کوپتر درمی‌آورد، در معرض خنده قرار گرفت. واقعا هم شرایط سختی بود. صفا رفته بود توی صورتش و صدا درمی‌آورد و او هم خیره نگاهش می‌کرد.

کجا خندید؟

بالاخره در قسمت سوم کاکتوس رقصنده سوغات وحید آقاپور کار دستش داد. آقاپور کاکتوس رو برد جلوی صورتش و او با دیدن رقص و حرکات کاکتوس زد زیر خنده. البته خودش گفت که برای خنده‌دار نبوده و نمی‌داند چرا صورتش آن شکلی شده. اما درهرحال کارت زرد گرفت.

هومن برق نورد در مسابقه جوکر

بررسی حضور عباس جمشیدی‌فر در رئالیتی شوی جوکر | پدیده این فصل

چگونه می‌خنداند؟

هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد که عباس جمشیدی‌فر به پدیده فصل دوم جوکر تبدیل شود. همه‌ موقعیت‌های خنده قسمت اول، یک جورهایی به او برمی‌گشت. اول از همه شروع کرد درباره راه‌های نخندیدن به همه پیشنهادهایی داد. یکی این بود که وقتی خنده‌تان می‌گیرد خودتان را سفت کنید یا با دست لپ‌هایتان را بهم بچسبانید. جوکرتایم جمشیدی‌فر خنده‌دارترین موقعیت قسمت اول بود. شروع کرد به نواختن سنتور و وقتی همه آرام گرفته بودند، صدای مجری برنامه رادیویی گل‌های تازه را تقلید کرد و گفت: «گل‌های داوودی تقدیم می‌کند.» بعد هم که با نمایش بیرون آوردن مار از گونی، به دونفر کارت زرد داد.

در قسمت دوم فصل دو مسابقه جوکر به اندازه قسمت اول تلاشی برای خنداندن نکرد اما این شخصیت همینطوری بدون اینکه کاری انجام دهد هم بامزه است. اصلا همین که یک نفر فکر کند آتل گردن را به زور ببندد دور صورتش تا نخندد، خودش خنده‌دار است چه برسد به اینکه لپ‌هایش هم از زیر آتل بزند بیرون و با آن حالت خاطره هم تعریف کند. البته خاطره تعریف کردنش هم جورهایی خودزنی بود چون خودش بیشتر از همه داشت می‌خندید.

به عنوان کسی که تاثیر مهمی روی خنداندن داشت خیلی زود حذف شد و اصلا قسمت سوم فرصتی برای خنداندن نداشت.

چگونه نمی‌خندد؟

همان اول سیامک انصاری گفت چهره عباس پر از خنده‌ است و نمی‌شود فهمید کی می‌خندد و کی نمی‌خندد اما در کل از همان نقطه شروع داشت از خنده می‌ترکید. مدام با دو انگشت دوطرف دهانش را می‌گرفت که نخندد. ۹۰ درصد مواقع دستش به صورتش بود و او را در همین حالت می‌دیدیم. این حالت خطا نیست؟

در قسمت دوم علاوه بر ماجرای آتل بستن به صورت باز هم بیشتر اوقات او را درحال نگه داشتن عضلات صورتش با دست می‌دیدیم. البته که در جوکرتایم تشکر معلوم بود واقعا روی خودش کار کرده که نخندد و دوست دارد دیگران را اوت کند.

کجا خندید؟

هنوز یک ربع از شروع بازی نگذشته بود که با وجود تمام تلاش‌هایش برای جلوگیری از خندیدن به خاطر جمله هومن برق‌نورد که گفت می‌خواهی یک گیره بهت بدهم به دهانت بزنی چنان خندید که پیش از آن هیچ‌وقت نمونه‌اش را در جوکر سراغ نداشتیم. این شد که اولین کارت زرد را گرفت.

در قسمت دوم بلا از سرش گذشت و نخندید. آنالیز جوکر ما نشان می‌دهد که حذف او، بدترین اتفاق جوکر برای بیننده‌ها خواهد بود.

همان ابتدای قسمت سوم وسط جوکرتایم بهنام تشکر حذف شد. گفت عنصر خنده‌دار، لپ‌های هومن برق‌نورد بوده که با چک‌هایی که توی صورت خودش می‌زده، عقب و جلو می‌رفته و اصلا نمی‌توانسته به این تصویر نخندد. با حذف جمشیدی‌فر نگران بودیم از اینجا به بعد مسابقه جذابیتی نداشته باشد اما ورود آقای شاپوری همه چیز را تغییر داد.

عباس جمشیدی‌فر در مسابقه جوکر

آنالیز حضور شهرام قائدی در برنامه جوکر

چگونه می‌خنداند؟

یکبار جوک تعریف کرد که هیچکس نخندید و حتی باعث نشد عباس جمشیدی‌فر دستش را ببرد طرف دهانش و جلو خنده‌اش را بگیرد. گهگاه هم وسط حرف بقیه تیکه‌های بامزه‌ای می‌گفت اما تاثیری نداشت. موقع هولاهوپ زدن اما حرکت ویژه‌ای کرد و همه هولاهوپ‌ها را باهم زد و این کارش بامزه بود اما هنوز نفهمیده‌ایم کسی به خاطرش خندید یا نه.

در قسمت دوم فصل ۲ جوکر کار بخصوصی برای خنداندن نکرد. جالب اینجاست که قائدی معمولا ساکت نمی‌نشیند و تکه‌های بامزه می‌پراند و سعی می‌کند نفر به نفر با آدم‌ها شوخی کند اما هنوز موقعیت خنده‌داری رقم نزده. حرف‌هایی که بیرون از بازی می‌زند خیلی بامزه‌تر از موقعیت‌هایی است که در بازی ایجاد می‌کند. البته که حرکات صورتش موقع جوکرتایم بهنام تشکر، واقعا بامزه بود.

چگونه نمی‌خندد؟

برای اینکه نخندد، چهره‌اش جدی‌ می‌شد و چشم‌هایش را می‌گرفت بالا و به این‌طرف و آن‌طرف نگاه می‌کرد. موقع جوکرتایم، لحظه‌ای که ایمان صفا به شکل مار از جا بلند شد آنقدر خنده‌اش گرفته بود که سرش را انداخته بود پایین و شقیقه‌اش را می‌مالید.

در قسمت دوم برای اینکه خنده‌اش نگیرد یا چشم‌هایش را می‌بست یا به بالا نگاه می‌کرد. او هم موقع جوکرتایم تمام تلاشش را کرد که نخندد.

در قسمت سوم اولین چالشش با موز پلاستیکی بود. وقتی آقاپور موز را داد دستش کاملا مشخص بود دارد از خنده می‌ترکد. ما که دور بودیم و موز را از نزدیک نمی‌دیدیم هم نمی‌توانستیم نخندیم چه برسد به او. چالش اساسی‌اش مال وقتی بود که سیامک انصاری یک مرتبه ازش خواست برود آن بالا صدای هلی‌کوپتر دربیاورد. جوری با این چالش برخورد کرد که انگار قرار است یک بمب خنثی کند. مدام نفس عمیق می‌کشید، چشم‌هایش را می‌بست و مهلت می‌خواست. بعدش هم که ایمان صفا شروع کرد به تقلید صدا و می‌رفت توی صورتش صدا درآورد باز هم نفسش از خنده بند آمده بود و مدام چشم‌هایش را می‌بست و می‌رفت عقب.

کجا خندید؟

بالاخره در قسمت سوم خندید. آقای شاپوری تنها کسی بود که توانست او را بخنداند. وقتی لپ‌هایش را باد کرد، بلافاصله همزمان با خنده‌ وحید آقاپور او هم غش‌غش زد زیر خنده و کارت زرد گرفت.

شهرام قائدی در مسابقه جوکر

یررسی شیوه بازی بهنام تشکر در جوکر

چگونه می‌خنداند؟

درکل سکوت کرده بود و برای خودش یک گوشه‌ای راه می‌رفت. کم پیش می‌آمد در بحث‌ها مشارکت کند یا بخواهد تیکه‌ای بیندازد و کسی را بخنداند. فقط موقع زدن هولاهوپ، آنقدر خوب و حرفه‌ای این کار را اجرا کرد که نظر همه را جلب کرد اما باز هم خنده نگرفت.

در قسمت دوم فصل دوم جوکر وقتی آرش نوذری کارت زرد انفعال گرفت فکر کردیم خب طبیعتا باید یک کارت زرد انفعال هم به تشکر می‌رسید اما بلافاصله ضعفش را جبران کرد. جذاب‌ترین بخش قسمت دوم جوکرتایم بهنام تشکر بود. هیچکس فکرش را هم نمی‌کرد شخصیتی مثل بهنام تشکر با آن همه جدیت چنین ایده جذابی طراحی کند و خودش هم آن وسط بالاوپایین بپرد و غش غش بخندد.

چگونه نمی‌خندد؟

کلافه بود. راه می‌رفت و سرش را اینطرف و آنطرف می‌گرفت و می‌گفت دارم می‌میرم. اما قیافه‌اش در تمام این شرایط کاملا جدی بود. موقع جوکرتایم عباس جمشیدی‌فر هم دهانش را باز گذاشته بود تا خنده‌اش معلوم نشود.

در قسمت دوم اعتراف کرد که وقتی نمی‌تواند تحمل کند بلند می‌شود و یواشکی قایم می‌شود یک گوشه. یک جورهایی شبیه روشی که بیژن بنفشه‌خواه برای فرار از خندیدن داشت. یکبارهم به خاطر  اینکه سرش را کرده توی یخچال اخطار گرفت.

کجا خندید؟

چندباری حس کردیم که صورتش حالت لبخند به خودش گرفته اما خب زنگی به صدا در نیامد. تا اینکه در قسمت دوم بالاخره وسط جوکرتایم سپند امیرسلیمانی، به حرکات عباس جمشیدی‌فر و وحید آقاپور خندید و اولین کارت زردش را گرفت.

در قسمت سوم بعد از آن جوکرتایم جنجالی، سر ماجرای «یه شپش دارم پش می‌اندازه» کنترلش را از دست داد. جالب اینجاست که چندبار نزدیک بود بخندد و حتی گمان می‌کردیم لب‌هایش به خنده باز شده اما زنگ به صدا در نمی‌آمد. بالاخره وقتی آرش نوذری یک حا‌ج‌آقا سر جمله‌اش گذاشت، زد زیر خنده و حذف شد.

بهنام تشکر در مسابقه جوکر

آنالیز وحید آقاپور در برنامه جوکر

چگونه می‌خنداند؟

قبل از شروع مسابقه یک جوک تعریف کرد که بقیه با اینکه می‌توانستند بخندند اما لبخند هم نزدند. بازی‌اش با آن کلاه رحیمی به نسبت بامزه بود. مخصوصا وقتی که آن را گذاشت سرش و قیافه‌اش کاملا تغییر کرد و شروع کرد به درآوردن ادای آگهی‌های شبکه‌های ماهواره‌ای.

در قسمت دوم رئالیتی شو جوکر عملا کاری برای خنداندن دیگران نکرد. فقط جلوی بقیه را می‌گرفت و می‌گفت چرا نمی‌خندی؟ البته حرکاتی که برای کنترل خنده انجام می‌داد که خودش خنده‌دار بود.

در قسمت سوم با سوغاتی‌هایش غوغا کرد. کار خاصی نبود اما جوری کاکتوس و موز را می‌گرفت جلوی صورت بقیه و برایشان ادا در می‌آورد که اصلا نمی‌شد نخندید. خلاصه اینکه هومن برق‌نورد که این همه تلاش کرده بود نخندد نتوانست جلوی کاکتوس رقصنده آقاپور مقاومت کند.

چگونه نمی‌خندد؟

او هم از ترفند عباس جمشیدی استفاده می‌کرد و هروقت نمی‌توانست جلوی خنده‌اش را بگیرد یا لب‌هایش را غنچه می‌کرد یا با دستش لپ‌هایش را نگه‌می‌داشت. در جوکرتایم عباس جمشیدی‌فر که تما موقت لب‌هایش را گرفته بود یا دهانش باز بود.

این ماجرای نگه داشتن دهان با دست در قسمت دوم کم‌کم به جاهای باریک رسید. برای این حرکاتش صدایی طراحی کرده بود و ما از دور هم می‌فهمیدیم که آقاپور خنده‌اش گرفته و دارد تلاش می‌کند جلوی خودش را بگیرد. موقع جوکرتایم بهنام تشکر عضلاتش را سفت کرده بود و به گردنش فشار میاورد و محکم دستش را می‌کوبید روی دسته مبل و زانوهایش تا نخندد.

اگر انصاری تذکر نداده بود همچنان می‌خواست در قسمت سوم هم خنده‌اش را با دست نگه‌دارد. موقع کل‌کلش را شهرام قائدی نزدیک بود خنده‌اش بگیرد اما سرش را انداخت پایین و خودش را سرگرم کرد به جابه‌جایی صندلی و خلاصه نخندید.

کجا خندید؟

ترفندهایش برای جلوگیری از خنده با نگه داشتن لپ‌ها و باز گذاشتن دهان جواب نداد و بالاخره وقتی ایمان صفا به شکل مار نزدیکش شد و زبانش را آورد بیرون تا نیشش بزند، بلند بلند زد زیر خنده و اولین کارت زرد را گرفت. در قسمت دوم تلاش‌هایش نتیجه داد و نخندید.

در قسمت سوم رئالیتی شوی جوکر لپ‌های بادکرده آقای شاپوری سه تلفات داشت که یکی‌اش وحید آقاپور بود. انقدر خنده‌اش گرفت که نتوانست روی صندلی بنشیند و رفت آن گوشه خندید و حذف شد. البته از آنجایی که دیگر نمی‌توانست خنده‌اش را با دست نگه دارد دیر یا زود حذف می‌شد.

وحید آقاپور در مسابقه جوکر

تحلیل حضور آرش نوذری در رئالیتی شو جوکر

چگونه می‌خنداند؟

اولین حرکتش این بود که رفت از اتاق کناری یک عروسک مرغ آورد و اسمش را گذاشت پرده پرریخته و گفت به خاطر گرانی پرهایش ریخته و حالا باید سفارش بدهند برایش پر بکارند. همان موقع بود که ماجرای خندیدن جمشیدی‌فر به حرف برق‌نورد پیش آمد و نمایشش بی‌نتیجه ماند. به‌خاطر جنس صدا و سابقه بازی‌هایش، توقع از او خیلی بیشتر از این‌ها بود.

در قسمت دوم چندبار برای خنداندن خیز برداشت اما بقیه بهش مجال ندادند. شاید سناریوی درست کردن ماسک با بادمجان و کدو و فلفل می‌توانست بامزه باشد اما نتوانست اجرایش کند. حرکات صورتش موقع جوکرتایم بهنام تشکر واقعا خنده‌دار بود. قبلا هم در آنالیز قسمت به قسمت جوکر گفتیم که از او توقع بیشتر از این‌ها بود…

در قسمت سوم فصل دوم جوکر با وجود اینکه جوکرتایمش پتانسیل زیادی برای ایجاد خنده داشت اما موفقیت‌آمیز نبود. حتی تلاشش برای خنده گرفتن از حضار با وادار کردنشان به انجام حرکات موزون هم بامزه نبود. اما در بخش «یه شپش دارم پش می‌ندازه» سعی کرد با مزه‌تر ظاهر شود و همین حرکات بامزه‌اش باعث حذف بهنام تشکر شد.

چگونه نمی‌خندد؟

چهره‌اش آنقدر جدی بود که بعید به نظر می‌رسید بخواهد بالاخره در جایی بخندد اما اوهم موقع جوکرتایم جمشیدی‌فر، چشم‌هایش پر اشک شده بود. اما در قسمت دوم موقعیتی وجود نداشت که حس کنیم دارد از خنده می‌ترکد و جلوی خودش را نگه داشته.

کجا خندید؟

هیچ جا نخندید اما در قسمت دوم به خاطر انفعالش کارت زرد گرفت. همه موافق کارت زرد او بودند جز خودش.

با اینکه انتظار داشتیم به خاطر چهره جدیش تا پایان توی مسابقه بماند اما او هم در قسمت سوم نتوانست از حضور آقای شاپوری جان سالم به در ببرد. جالب اینجاست که نوذری قبل از نمایش باد کردن لپ‌ها و فقط با دیدن آقای شاپوری زد زیر خنده و کارت قرمز گرفت.

آرش نوذری در مسابقه جوکر

بررسی بازی ایمان صفا در برنامه جوکر | بهترین بازیکن جوکر

چگونه می‌خنداند؟

از ابتدای برنامه ساکت بود و با آن عینک آفتابی، جدی به نظر می‌رسید. بعضی‌وقت‌ها فقط تکه‌ای می‌انداخت. تا اینکه ماجرای جوکرتایم پیش‌ آمد. او از صفا خواست همراه با موسیقی خودش را به شکل مار دربیاورد و برود و وحید آقاپور را نیش بزند. این حرکت را آنقدر استادانه انجام داد که آقاپور و سپند امیرسلیمانی را همزمان به خنده انداخت. او در کنار جمشیدی‌فر پدیده این فصل جوکر است.

در قسمت دوم از فصل دوم جوکر خاطره‌اش درباره کاربرد لغات فارسی در یک کشور خارجی و تاکیدش روز موقعیت‌های تکراری مثل تاکسی و هتل و رستوران آن هم با لحن خاص خودش، آنقدر بامزه بود که تا اسم هرکدام از این‌ها می‌آمد آدم خنده‌اش می‌گرفت. یک جورهایی هم پای حرکات موزون برق‌نورد بود و اصلا کم نمی‌آورد. موقع جوکرتایم حرکات صورتش از همه بامزه‌تر بود. صفا هرچند وقت یکبار همانطور که جدی نشسته بود زبانش را به نشانه نیش مار، چند بار درمی‌آورد و اگر کسی یک لحظه نگاهش به او می‌افتاد سخت می‌توانست خنده‌اش را کنترل کند.

در قسمت سوم دو تا حرکت بامزه انجام داد. اول اینکه یک جا وقتی وحید آقاپور خنده‌اش گرفته بود و دهانش را با دست نگه داشته بود، رفت جلو توی صورتش و مثل مار زبانش را آورد بیرون. دفعه بعدی هم موقعی بود که قرار شد به همراه هومن برق نورد و شهرام قائدی برود بالا و صدای هلی‌کوپتر دربیاورد. البته کدام هلی‌کوپتر؟ صدای شیهه اسب درمی‌آورد و می‌رفت توی صورت شهرام و هومن. حرکاتش طوری بود که واقعا سخت می‌شد نخندید.

چگونه نمی‌خندد؟

عینک آفتابی زده بود خیلی جدی نگاه می‌کرد. او هم موقع جوکرتایم از ترفند نگه داشتن لپ‌ها با دست استفاده کرد. اما در قسمت دوم کاملا روی بازی مسلط شده بود و جایی احساس نکردیم که دارد به زور خنده‌اش را کنترل می‌کند.

سر جوکرتایم آرش نوذری در قسمت سوم مسابقه جوکر ایمان صفا هم به جمع آنهایی پیوست که لپ‌هایشان را با دست نگه می‌داشتند تا نخندند. اما خب بعد از تذکر سیامک انصاری مجبور شد از این کار دست بکشد.

کجا خندید؟

تا پایان قسمت اول خنده‌اش را ندیدیم. در قسمت دوم هم نخندید و بعید است کارت زرد آخر متعلق به او بوده باشد. چون تا لحظه آخر سعی داشت چهره‌اش را ثابت نگه دارد. آنالیز جوکر ما نشان می‌دهد که او تا الان بهترین بازیکن این رئالیتی‌شو بوده است.

ایمان صفا در مسابقه جوکر

آنالیز سپند امیرسلیمانی در مسابقه جوکر

چگونه می‌خنداند؟

با دست و گردن آتل بسته وارد برنامه شد و درست وقتی همه فکر می‌کردند واقعا دست و گردنش آسیب دیده آنها را باز کرد و گفت برای خنداندن آن‌ها نقشه داشته و حالا چون نقشه‌اش یادش رفته آن‌ها را باز می‌کند. در واقع اولین تلاشش برای خنداندن، همان اول کار به خطا رفت. بار دوم هم شروع کرد به درآوردن ادای سخنرانی انگیزشی و باز هم موفقیت نداشت.

در قسمت دوم مسابقه جوکر موفقیتی در خنداندن نداشت. تا اینجای کار ضعیف‌ترین جوکرتایم متعلق به او بود. استندآپ کمدی میثم درویشان پور در فینال خنداننده‌شو را مو به مو از روی متن اجرا کرد. حتی حفظ هم نبود و تلاشی هم نکرد که لااقل بامزه اجرایش کند. اگر حرکات جمشیدی‌فر و وحید آقاپور نبود اصلا خنده‌ نداشت.

چگونه نمی‌خندد؟

چهره او هم اکثر موارد جدی بود و کم پیش می‌آمد تلاش‌هایی مبنی بر نخندیدن از او ببینیم.

کجا خندید؟

بالاخره موقعی که ایمان صفا زبانش را بیرون آورده بود تا آقاپور را نیش بزند زد زیر خنده. جالب اینجا بود که چون هم‌زمان با آقاپور خندیده بود فکر می‌کرد هیچ‌کس متوجه نشده و خودش را زده بود به آن‌ راه. اما بهرحال اولین کارت زردش را همین‌جا گرفت.

آنالیز جوکر ما نشان می‌داد که جزو حذف شده‌ها خواهد بود؛ در قسمت دوم در عجیب‌ترین جای ممکن خندید. جایی که هنوز نه کسی شروع به تعریف خاطره کرده بود و نه ماجرای جالبی برای خندیدن وجود داشت. الکی خندید و کارت قرمز را گرفت و حذف شد.

تماشای آنلاین مسابقه جوکر

قسمت آخر فصل اول جوکر بعد از موجی توفانی از خنده، با یک توافق کاملا جدی به پایان رسید. هرکدام از شرکت‌کننده‌های قسمت آخر کی خندیدند و چه‌طور حذف شدند؟

آنالیز و تحلیل قسمت به قسمت مسابقه جوکر

سام درخشانی

سام درخشانی بیشتر مراحل سخت بازی توئیست را گذراند و -به قول خودش- صدای افتضاح امیرمهدی ژوله را تحمل کرد اما نهایتا اواخر بازی نتوانست خودش را کنترل کند و درحالی‌که وسط بازی دراز کشیده بود، خندید. با این خنده، نیم ساعت مانده به پایان مسابقه، کارت قرمز گرفت و رفت بیرون. کارتی ساده و از سر خستگی.

امین حیایی

شهرتش کار دستش داد. در چالش کودکی، موقعی که همه داشتند کودکانه حرف می‌زدند، امین حیایی ابتدا ساکت بود و یک مرتبه با صدای بلند زد زیر گریه و گفت مامانمو می‌خوام. همان موقع هومن حاجی‌عبداللهی گفت: «یه زمانی امین حیایی بودها. ببین روزگار چه می‌کنه با آدم.» همان موقع حیایی از این اشاره حاجی‌عبداللهی زد زیر خنده و کارت قرمز گرفت.

غلام‌رضا نیکخواه

یک لبخند الکی کار دستش داد. بعد از اینکه آهنگ رپش را به بهترین شکل اجرا کرد و از ژوله هم برای این اجرا کمک گرفت با ژوله خداحافظی کرد و خیلی بی‌هوا لبخند زد. یعنی بدترین زمان ممکن را برای لبخند زدن انتخاب کرد و توسط دوربین‌ها شکار شد. نیکخواه که توانسته بهترین بازیکن فصل اول جوکر نام بگیرد و به خیلی‌ها کارت زرد بدهد، خودش خیلی ساده‌تر از چیزی که همه فکر می‌کردیم، حذف شد.

سهیل مستجابیان

بالاخره تلاش‌هایش برای نخنداندن و نخندیدن جواب نداد و آن قانونی که مدت‌ها بود منتظرش بودیم اعمال شد. سیامک انصاری یک کارت زرد مقابل مستجابیان گرفت و گفت به خاطر عدم مشارکت در خنداندن! خیلی‌ها در فضای مجازی به این کارت خرده گرفتند اما بهرحال حق مطلب ادا شد.

و پایان دوئل خنداندن یا نخندیدن؟

هومن حاجی‌عبداللهی و سهیل مستجابیان عملا در تلاش برای خنداندن همدیگر در دوئل پایانی به جایی نرسیدند. مدام یکی به آن یکی می‌گفت واقعا نمی‌دانم چی‌کار باید بکنم آن یکی جواب می‌داد خسته شده و حوصله‌اش سر رفته. خلاصه وقتی ۹ دقیقه به پایان مسابقه رسیده بود تصمیم گرفتند باهم دست بدهند و جایزه را تقسیم کنند. آغاز طوفانی فصل اول جوکر، پایانی آرام داشت و این شاید مخاطبان را راضی نکرده باشد. اما چه می‌شود کرد وقتی بعد از ۶ ساعت، فینالیست‌ها قصد خندیدن ندارند؟
تماشای آنلاین جوکر فیلیمو

آنالیز سام درخشانی در مسابقه جوکر

چگونه می‌خنداند؟

از دقایق اول سعی کرد تا یک جورهایی بین جوکر و مافیا اشتراک ایجاد کند و از دوستانش خنده بگیرد اما آنالیز این شرکت‌کننده مسابقه جوکر نشان می‌دهد که از بعد کارت زرد، شیوه‌اش را عوض کرد و سعی کرد بقیه هم کارت بگیرند. تا پایان قسمت دوم بعد از نیکخواه، سام درخشانی موفق‌ترین و با استراتژی‌ترین شرکت‌کننده بود که توانست ۲ نفر را با حرف‌ها و حرکاتش بخنداند. با این حال در قسمت سوم، تلاش چندانی از جانب او برای خنداندن دیگران ندیدیم.

چگونه نمی‌خندد؟

استعداد زیادی در خندیدن دارد. معمولا سرخ می‌شود و سعی می‌کند سرش را بیاندازد پایین. یا بلند شود و راه برود. بعضی‌وقت‌ها لبش را گاز می‌گیرد. یک بار هم موقع «بغلی بگیر» پشتش را کرد و دولا شد که خنده‌اش دیده نشود. شیوه او حالا که کارت زرد دارد، مشغول کردن خودش به فعالیتی است (مثل همان درست کردن برنج و تن‌ماهی) تا از چشم توی چشم شدن با دیگران و تمرکز، فرار کند. شیوه دیگرش، حمله کردن به دیگران است برای خنده گرفتن؛ این هم نوعی مشغول شدن به کار است. وقتی ایرج ملکی مشغول جوک گفتن بود خودش را به غذا خوردن و حرکات موزون مشغول کرد اما چشم‌هایش از خنده سرخ شده بود.

کجا خندید؟

اولین نفری بود که کارت زرد گرفت. موقعی که رضا نیکخواه مشغول انجام حرکات موزون بود، نتوانست خودش را کنترل کند. ولی از آنجا به بعد بازی برایش جدی شد.

آنالیز امین حیایی در رئالیتی شو جوکر

چگونه می‌خنداند؟

تیکه‌های بامزه‌ای می‌اندازد اما اولین قدم را وقتی برداشت که به عنوان نفر اول از جوکرتایم استفاده کرد. استندآپ بامزه‌ای اجرا کرد و یک جاهایی کاملا مشخص بود همه دارند تلاش می‌کنند جلوی خنده‌شان را بگیرند. آخرسر هم با لحن بامزه‌ای گفت «اصلا هم که خنده نداشت» و باعث خندیدن بیژن بنفشه‌خواه شد. یکبار هم در قسمت سوم به همه گفت من یک سر می‌روم پایین و می‌آیم، بعد رفت پشت مبل و ادای پایین رفتن از پله را درآورد اما کسی نخندید. برای بار دوم در قسمت سوم از جوکرتایم استفاده کرد. این‌بار با کت چرمی و کلاه و موهای فرفری آمد وسط و با لحن لاتی به زبان مازندرانی اجرا کرد.

چگونه نمی‌خندد؟

معمولا آدامس می‌جود و سعی می‌کند حرف بزند و بحث را عوض کند. خودش هم اعتراف کرد که با حرف زدن خودش را کنترل می‌کند که نخندد. با حرف زدن و تیکه انداختن کاری می‌کند که تمرکزی روی موارد نداشته باشد تا خنده‌اش بگیرد. ولی یک‌جا که سکوت کرد، خندید!

کجا خندید؟

همان‌جا که سکوت کرد و نتوانست با شیوه بامزه‌گویی‌های درخشانی همراه شود و مقابل شوخی‌هایش با خوابیدن و مغز(!) کم آورد.

آنالیز قسمت به قسمت برنامه جوکر

آنالیز بیژن بنفشه‌خواه در برنامه جوکر

چگونه می‌خنداند؟

اولین حرکتش این بود که ترقه بیاندازد و با اینکه فکر می‌کرد بامزه باشد اما هیچکس را نخنداند. استراتژی‌اش در بخش جوکرتایم، طرح چندتا معما بود، اما زیاد در روایت موفقیت‌آمیز عمل نکرد. با این‌حال کاملا مشخص بود چند نفری دارند تلاش می‌کنند نخندند. اگرچه در خنداندن موفق نبود ولی حضورش گرمای زیادی به بازی داد و خیلی‌ها را به سختی انداخت.

چگونه نمی‌خندید؟

به قول خودش راحت می‌خندد و این را می‌شد از همان چند دقیقه اول آغاز بازی فهمید. چه اگر سیامک انصاری سختگیر بود، او در همان نیم‌ساعت اول، کارت قرمز را می‌گرفت. اما در ادامه کمی جدی‌تر شد؛ معمولا سرش را به سمت دیگری می‌گرفت تا چشمش به فردی که دارد حرف می‌زند نیفتد. بیشتر وقت‌ها با اخم نگاه می‌کرد. هرچند در این شیوه هم چندان موفق نبود.

کجا خندید؟

نخستین کارت قرمز مسابقه جوکر را به نام خود ثبت کرد؛ اولین بار جایی خندید که امین حیایی بعد از جوکرتایم گفت: «خنده‌ هم که نداشت اصلا…» با این جمله دیگر نتوانست خودش را کنترل کند. بار دوم هم وقتی سام درخشانی رپ خواند و تمرکزش را از دست داد و خندید.

بررسی شیوه بازی هومن حاجی‌عبداللهی در جوکر

چگونه می‌خنداند؟

اولین حرکت مهمش جایی بود که بدون هیچ اطلاع قبلی رفت بیرون و با یک زیرپوش و پیژامه و جوراب سوراخ آمد وسط سالن. بعد شروع کرد به لقمه کردن کالباس و دادن دست بچه‌ها. بعد هم با شعر خواندنش با صدای تودماغی همه را شوکه کرد. با اینکه کسی نخندید ولی آغاز خوبی برای مسابقه جوکر بود. او در شیوه دومش، به بقیه شرکت‌کنندگان به‌صورت مستقیم حمله کرد و مخاطب قرارشان داد تا از آنها خنده بگیرد یا جلوی تمرکزشان را بگیرد. در قسمت سوم، دایره زد و آب‌نمک درست کرد و شروع کرد آن وسط به قرقره کردن اما با وجود بامزه‌گی زیاد موفق نشد کسی را بخنداند.

چگونه نمی‌خندد؟

از جمله شرکت‌کننده‌هایی است که اصلا تلاشی برای نخندیدن نمی‌کند. انگار اصلا خنده توی برنامه‌اش نیست. مثلا خودش در قسمت سوم گفت موقع جوکرتایم امین حیایی داشته منفجر می‌شده اما این احساس، کوچکترین نمود بیرونی نداشت. همه جا کاملا جدی برخورد می‌کند اما در عین حال تمام حرکاتش خنده‌دار است. با شیوع مستحکمی که تا کنون از خودش به نمایش گذاشته، او را باید یکی از فینالیست‌ها دانست.

کجا خندید؟

تا آخر قسمت دوم هیچ کارت زردی نگرفته بود اما در نقطه شروع قسمت سوم، مشخص شد که موقع شعبده‌بازی رضا نیکخواه خندیده. خلاصه نیکخواه تا اینجا یک کارت زرد هم به اسم حاجی‌ عبدالهی زد.

آنالیز جوکر

آنالیز امیرمهدی ژوله در جوکر

چگونه می‌خنداند؟

اولین تلاشش برای خنداندن با توزیع متن‌ها اصلا موفق نبود. خودش هم به اشتباهش اعتراف کرد. ولی از جوکرتایم خیلی خوب استفاده کرد و با اجرای گوشخراش آهنگ «مسافر خسته من» و «با من صنما دل یک دله کن» موقعیت بامزه‌ای ایجاد کرد. آخر سر که با گفتن عبارت یُبسی‌جون برتر باعث خنده امیر کاظمی شد. با این‌حال وقتی در قسمت سوم نمایشنامه‌ سهیل مستجابیان را دید گفت کاش او که نویسنده است از این جور کارها می‌کرد.

چگونه نمی‌خندد؟

چندبار نزدیک بود از خنده ریسه برود. معمولا لب‌هایش را گاز می‌گیرد یا سرش را می‌اندازد پایین. خودش هم گفت استراتژی‌اش این است که معمولا به صورت بچه‌ها نگاه نمی‌کند و وقتی حرف می‌زنند به نافشان یا گل فرش یا موی سر، نگاه می‌کند یا ذهنش را درگیر ضرب اعداد ۳ رقم در ۳ رقم می‌کند. شیوه‌ای که با همه سختی‌اش تا قسمت سوم برای او جواب داد. در قسمت سوم هم چندبار برای جلوگیری از خنده، خمیازه کشید اما خب فایده نداشت.

کجا خندید؟

بار اول وقع بازی بغلی بگیر وقتی نیکخواه عبارت بغلی بگیر را طور دیگری ادا کرد کارت زرد گرفت. در قسمت سوم وقتی هم وقتی ایرج ملکی جوک اسکلت را گفت نتوانست خودش را کنترل کند و خندید و کارت قرمز گرفت و حذف شد.

آنالیز غلامرضا نیکخواه در مسابقه جوکر

چگونه می‌خنداند؟

باید اعتراف کرد که برخلاف همه پیش‌بینی‌ها، نیکخواه پدیده بلامنازع این دور از جوکر و رتبه اول خنداندن است. اول از همه او شروع کرد به جوک گفتن. با اینکه بامزه نبود اما انقدر جدی و جالب تعریف‌شان کرد که خیلی‌ها گفتند نمی‌توانستند خودشان را نگه دارند. حرکات موزون (با اسم رمز، حرکات ورزشی برای زانو) و حرکاتش در بغلی بگیر و حتی جوکرتایمش با توجه به استایلی که داشت، واقعا خنده‌دار بود. همین هم باعث شد نزد مخاطبان پرشمار جوکر لقب پدیده را بگیرد. در قسمت سوم موقع فال گرفتن برای سهیل مستجابیان، آن‌قدر با دهانش صدا درآورد و به سهیل نزدیک شد که همه داشتند از خنده می‌ترکیدند اما بازهم سهیل نخندید.

چگونه نمی‌خندید؟

زیاد خوش خنده نیست اما مواقع حساس، لپ‌هایش را باد می‌کند و بعد فوت می‌کند بیرون. این دم و بازدم طولانی کمکش می‌کند که نخندد. بعضی وقت‌ها هم خمیازه می‌کشد یا دماغش را می‌گیرد و سرش را تکان می‌دهد تا با تمرکز خنده را رد کند. در قسمت سوم موقع جوکرتایم امین حیایی مدام فوت می‌کرد که خنده‌اش نگیرد.

کجا خندید؟

در دو قسمت اول اصلا نخندید و کارت زرد نگرفت. در قسمت سوم، وقتی همه داشتند ساز می‌زدند، قبل از اینکه بلند شود و حرکات موزون انجام دهد یک‌مرتبه لبخند کمرنگی زد. همان‌جا دوربین‌ها شکارش کردند و کارت زرد گرفت.

غلامرضا نیکخواه و سام درخشانی در رئالیتی شوی جوکر

بررسی بازی سهیل مستجابیان در برنامه جوکر

چگونه می‌خنداند؟

با توجه به نظرات مخاطبان، کم‌واکنش‌ترین شرکت‌کننده شناخته شد. زیاد مدلش با حال و هوای مسابقه و البته بقیه شرکت‌کنندگان جور نبود. تلاش زیادی برای خنداندن نکرد و زیاد هم با بقیه یکی نمی‌شد. در قسمت اول یک بار یک گل آورد و یک پلاستیک کشید روی آن و گفت به گل من دست نزنید. وقتی بنفشه‌خواه پلاستیک را برداشت حرکات مستجابیان آهسته شد که با وجود ایده خوب، ولی در آن شرایط خنده‌دار نبود. در قسمت سوم دو حرکت برای خنداندن انجام داد. اول اینکه رفت بالای سر هومن حاجی‌عبدالهی و هرچه می‌گفت لب می‌زد و این ایده را به بهترین شکل ممکن اجرا کرد. بعد هم نفری یک نمایشنامه داد دست بقیه که اجرا کنند. نمایش به نسبت بامزه‌ای بود مخصوصا اینکه نقش سنجاب مادر را به سام درخشانی داد و از او خواست تا آخر فندقی را گوشه لپش نگه دارد و با آن دیالوگ بگوید اما دیالوگی برایش ننوشته بود. با این حال اما خنده‌ای از بقیه نگرفت.

چگونه نمی‌خندید؟

تنها شرکت‌کننده‌ای است که هنوز کارت زرد نگرفته. انگار اصلا توی مسابقه نیست. همیشه‌ گوشه‌ای می‌نشیند و گوش می‌داد و اظهارنظر ریزی می‌کند. خلاصه که تلاشی از او برای نخندیدن ندیده‌ایم. گرچه در قسمت سوم گفت وقتی ایرج ملکی وارد اتاق شده داشته از خنده به هفت قسمت تقسیم می‌شده اما باز هم در چهره‌اش نشانه‌ای از این احساس نبود. در قسمت سوم برای اینکه نخندد هی فوت می‌کرد و این حرکت باعث شد همه برایش دست بگیرند.

کجا خندید؟

اصلا نخندید و به نظر نمی‌آید بخندد! حتی در قسمت سوم تلاش‌های نیکخواه هنگام فال گرفتن هم باعث خنده‌اش نشد.

آنالیز امیر کاظمی در رئالیتی شو جوکر

چگونه می‌خنداند؟

با توجه به اختلاف سنی‌اش با بقیه شرکت‌کنندگان، کلا تلاشی برای خنداندن نکرد و فقط یکبار لیوان را دور خودش چرخاند که آنهم خنده‌دار نبود. یکبار هم آهنگی پخش کرد که بامزه بود اما کسی به خاطرش نخندید. درکل می‌توان او را یکی از ضعیف‌ترین‌ها در خنداندن به حساب آورد.

چگونه نمی‌خندید؟

زیاد تلاشش را برای نخندیدن به چشم نیامد. اما گهگاه به جایی خیره می‌شد و توی خودش فرو می‌رفت. بعضی وقت‌ها پیشانی‌اش چین می‌انداخت و هی آب می‌خورد. آخرین نشانه‌هایش هم، لزرش شدید ابرو است.

کجا خندید؟

اولین بار در سری دوم بازی بغلی بگیر، قبل از همه شروع به خندیدن کرد و کارت زرد گرفت (البته چون همزمان بود، کارت زرد مشکوکی بود). بار دوم در انتهای جوکرتایم ژوله، وقتی گفت چرا نمی‌خندید؟ و او را مستقیم مخاطب قرار داد، زد زیر خنده و حذف شد.

این‌ها را هم بخوانید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

1 دیدگاه
  1. شیوا می‌نویسد

    سلام . خیلی برنامه جالب و مفرحی هست . کل خانواده یک ساعت رو‌کامل میخندن . فقط همین سهیل مستجابیان ، بی نمکترین فرد و بیربط ترین شرکت کننده است بین اینهمه بازیگر بانمک . دلیل انتخابشو واقعا درک نمیکنم