گفت‌وگو با محمدمهدی تفضلی مجری برنامه اسب بخار

در تولید خودروی برقی ۳۰ سال عقبیم

تخت گاز برای بسیاری از علاقه‌مندان به خودرو نام آشنایی است. برنامه‌ای جذاب برای ماشین‌بازها که در سراسر دنیا پرمخاطب است و گفته می‌شود که همه برنامه‌های مربوط به نقد و بررسی خودروها در سراسر دنیا از این برنامه الهام گرفته شده است. حالا مدت‌هاست که در ایران، گروهی از علاقه‌مندان و خودرونویسان گرد هم جمع شده‌اند و برنامه‌ای را با عنوان «اسب بخار» به کارگردانی «حامد زارع‌پور» تولید کرده‌اند که با انجام تست‌های مختلف به نقد و بررسی خودروها در بازار ایران می‌پردازد. برنامه‌ای که به خریداران خودرو در ایران کمک می‌کند تا بتوانند با کسب اطلاعات بیشتر درباره هر یک از خودروها در رده‌های مختلف، انتخاب درست‌تری داشته باشند.
محمد مهدی تفضلی و حسین دلاور مجری و بازیگر این برنامه از خودرونویسانی هستند که پایه‌گذار برنامه اسب بخار بوده‌اند و شما اینجا گفت‌وگو با محمدمهدی تفضلی درباره برنامه‌شان را می‌خوانید.

 • چه شد که به فکر  ساخت برنامه اسب بخار افتادید؟

برنامه اسب بخار را از سال ۹۴ با یکی از همکارانم که هم‌دانشگاهی بودیم، شروع کردیم و سال ۹۷ هم موفق شدیم که مجوز وب سایت و پایگاه خبری آن را کسب کنیم. این برنامه یک تور مجازی درباره خودرو است که در کنار آن به مباحث فرهنگی و آموزشی درباره فرهنگ ترافیک و رانندگی هم می پردازیم. این برنامه به افرادی که قصد خرید خودرو دارند کمک می کند که قبل از خرید، اطلاعات بیشتری درباره خودروها به دست بیاورند تا بتوانند خودرو مناسب خود را انتخاب کنند.

 • چطور مجری و کارشناس این برنامه شدید؟

من مهندس مکانیک هستم و از دوران کودکی به خودرو و مباحث مرتبط با آن علاقه‌مند بودم. از سال ۸۹ نیز در زمینه لوازم یدکی خودرو کار کرده‌ام و قبل از آن هم سابقه طبیعت‌گردی و رانندگی در طبیعت را داشتم اما سال ۹۰ به طور جدی شروع کردم به طبیعت‌گردی با خودرو که این کار نیازمند تجهیز خودرو است و در این مسیر هم خودروهای آفرود را تجربه کرده‌ام و بارها با مشکل خرابی خودروها و مباحث فنی خودروها در طبیعت مواجه شدم که تجاربی را برای من به همراه داشت. من به خودروهای آفرود بسیار علاقه‌مندم و در دوران طبیعت‌گردی‌ام با خودروهای بسیاری رانندگی کرده بودم و درباره آن‌ها تجربه کردم. همچنین درباره تکنولوژی‌ها و فن‌آوری‌های خودرو که به‌روز تولید می‌شود، تحقیقات بسیاری کرده بودم. بعد از آن بود که با توجه به نیاز مردم برای داشتن اطلاعات بیشتر درباره خودروها، به فکر ساخت چنین برنامه‌ای افتادیم.

تاکنون هیچ کس در ایران رانندگی با تسلا را تجربه نکرده است. یکی دیگر از تجربیات خوب من مربوط به رانندگی با یک خودرو بسیار خاص در دنیاست به نام «رنو سمبیوز»  که به تازگی تولید شده و هنوز به تولید انبوه نرسیده است. این خودرو مربوط به شرکت رنو است که رانندگی خودکار دارد به طوری که حتی در زمان پرداخت عوارض نیز به شکل خودکار عمل می‌کند و شما لازم نیست هیچ کاری انجام دهید

 • برای نقد و بررسی خودروها چطور عمل می‌کنید و کارشناسان این برنامه چه کسانی هستند؟

برای هر خودرویی که ویدیوی آن ساخته می‌شود، حداقل دو-سه روز و حدود ۵۰۰ کیلومتر با آن رانندگی می‌کنیم و در منابع خارجی درباره آن تحقیق و بررسی می‌کنیم. طراحان خودرو نیز از جمله مشاوران ما هستند و اگر آن خودرو قابلیت خاصی داشته باشد، مشاوران دیگری هم داریم که می‌توانیم از نظرات و تجربیات آن‌ها بهره‌مند شویم. من همراه حسین دلاور مجریان این برنامه هستیم که آقای دلاور علاوه بر این، سردبیری سایت ما را هم بر عهده دارد. هر دو ما مهندس مکانیک و علاقه‌مند به خودرو هستیم که سعی کردیم درک درستی از خودرو و امکانات و قابلیت‌های آن داشته باشیم.

 • آیا برای ساخت این برنامه از برنامه پرمخاطب تخت گاز الهام گرفته‌اید؟ تفاوت این دو برنامه در چیست؟

شاید بشود گفت که همه برنامه‌های خودرویی که بعد از برنامه «تخت گاز» ساخته شده است، از این برنامه الهام گرفته‌اند، اما خودروهای بازار ایران متفاوت از آن‌هاست. در ایران هم ۱۰ گروه فیلمبرداری در این زمینه فعالیت داشتند و حالا به جز گروه ما، فقط دو گروه باقی مانده‌اند. ما هم از برنامه «تخت گاز» الهام گرفته‌ایم و سعی کرده‌ایم آن را ایرانیزه کنیم و طبیعت‌گردی و گردشگری را هم به آن اضافه کردیم و سعی کردیم که چاشنی طنز را هم داشته باشیم.

 • این برنامه شامل چه بخش‌هایی است؟

در این برنامه علاوه بر مباحث نقد و بررسی خودرو، به مباحث طبیعت‌گردی و ایران‌گردی هم توجه کرده‌ایم و مکان‌های گردشگری و دیدنی ایران را با این خودروها می‌گردیم. همچنین مباحث فرهنگ ترافیک و رانندگی صحیح را نیز به آن اضافه کرده‌ایم که با آیتم «راننده خوب» به آن پرداخته‌ایم و همچنین آیتم دیگری هم داریم که مربوط به آشنایی مخاطب با تکنولوژی‌های مختلف خودرو و تعمیر و نگهداری خودرو است. به طور مثال همه می‌دانند که در فصل زمستان لازم است که خودروها به زنجیر چرخ مجهز باشند اما هرچه جست‌وجو کردیم هیچ ویدیویی که به شکل آموزشی به این موضوع پرداخته باشد، پیدا نکردیم و بنابراین روی این موارد آموزشی هم دست گذاشتیم و درباره آن‌ها ویدیوی آموزشی تولید کردیم.

 • خودروسازان با این برنامه همکاری خاصی داشتند؟

واردکنندگان و تولیدکنندگان خودرو هم  با ما همکاری دارند.

 • واکنش خودروسازان و واردکنندگان خودرو به ساخت این برنامه چه بوده است؟

ما هم باید نکات مثبت و هم نکات منفی خودروها را بگوییم. معمولا قبل از ساخت برنامه همه نکات مثبت و منفی خودرو موردنظر را به خودروسازان و همچنین واردکنندگان آن خودرو اعلام می‌کنیم و پاسخ‌هایی را هم درباره این نکات دریافت می‌کنیم که به طور مثال درباره دلایل ضعف خاص یک خودرو توضیحاتی را می‌دهند که ما هم به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

محمدمهدی تفضلی مجری بازیگر برنامه اسب بخار

 • اگر برنامه شما با واکنش منفی خودروسازان یا واردکنندگان خودرو روبه‌رو شود، چه می‌کنید؟

گاهی واکنش منفی دارند چون دوست ندارند از خودروهای آنها انتقاد کنیم که در این شرایط با آن‌ها همکاری نمی‌کنیم یا صبر می‌کنیم که خودرو تازه وارد ابتدا وارد بازار فروش شود و بعد به نقد و بررسی آن می‌پردازیم.

 • خودروها چگونه با هم مقایسه می‌شوند؟

خودروهایی که در یک رده قیمتی قرار دارند، با هم مقایسه می‌شوند. به طور مثال یک خودرو ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومانی، با خودروی دیگری که در همین رده قیمتی قرار دارد، مقایسه می‌شود و خودروهای میلیاردی هم در رده قیمتی خودشان مقایسه می‌شوند.

 • مخاطبان این برنامه چه کسانی هستند و برای چه گروهی از مخاطبان این برنامه ساخته شده است؟

مخاطبان ما از ابتدا کسانی بودند که علاقه به خودرو داشتند ولی  به مرور سعی کردیم که طیف مخاطبان‌مان را گسترده‌تر کنیم که به همین دلیل بخش‌های دیگری را از جمله بخش طبیعت گردی و ایران‌گردی، آیتم راننده خوب و … را نیز اضافه کردیم و در حال حاضر این برنامه یک «تاک شو» محسوب می‌شود چرا که تنها به مباحث تست و بررسی خودرو نمی پردازد و بخش‌های آموزشی، تفریحی و سرگرم کننده نیز به آن اضافه شده است و بنابراین طیف مخاطبان نیز به همان نسبت افزایش یافته است و حالا همه اعضای خانواده می‌توانند در کنار هم از بخش‌های مختلف این برنامه لذت ببرند.

 • بررسی خودروها به چه شکلی صورت می‌گیرد و مزایا و معایب آن چگونه بررسی می‌شود؟

در هر فصل از این برنامه، سعی داریم رده‌های مختلفی از خودروها را بررسی کنیم که اغلب شامل خودروهای تازه وارد به بازار می‌شود که قبل از عرضه آن‌ها به بازار فروش، آن‌ها را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم تا مخاطب اطلاعات کافی را درباره این خودروهای جدید کسب کند. علاوه بر نقد و بررسی خودروهای تازه‌وارد به بازار فروش و خودروهایی که هر ساله در بازار فروش حضور دارند، بخشی را نیز به خودروهای کارکرده اختصاص داده‌ایم تا به نیاز افرادی که قصد دارند در رده قیمتی خودروهای کارکرده خرید کنند، پاسخ داده باشیم.

 • فکر می کنید این برنامه چه اندازه ظرفیت لازم برای پخش قسمت‌های جدید را دارد؟

مردم ایران آدم‌های ماشین‌باز و دوستدار خودرو هستند و تا زمانی که بحث خرید و فروش خودرو در ایران مطرح باشد و صنعت خودرو داشته باشیم، برنامه ما هم می‌تواند برای این مخاطبان جذاب باشد چون شامل بخش‌های مختلفی است و تنها بحث تست و نقد و بررسی خودرو مطرح نیست و حتی به مباحث سیاسی و اقتصادی مرتبط با صنعت خودرو نیز پرداخته‌ایم.

گفت و گو با محمدمهدی تفضلی

 • در جریان ساخت این برنامه اتفاق غیرمنتظره یا جالب هم برایتان رخ داده است؟

بله. یکی از این خاطرات جالب مربوط به رانندگی با خودرو تسلا می‌شود. خودرو تسلا یک خودروی برقی است که نیاز به شارژ شدن با برق دارد و البته برق زیادی هم مصرف نمی‌کند. ۲ توریست با خودرو تسلا در حال عبور از ایران بودند که در زنجان با مشکل شارژ کردن این خودرو روبه‌رو شدند و در یکی از پست‌های صفحه مجازی خود از این مشکل گفتند که نمی‌توانند در ایران برای خودروی خود برق برای شارژ بگیرند. ما با آن‌ها تماس گرفتیم و هتلی را برای آن‌ها گرفتیم که می‌توانستند خودرو خود را شارژ کنند و همین باعث شد که من بتوانم با خودرو برقی تسلا هم در ایران رانندگی کنم که تجربه خاصی بود و تاکنون هیچ کس در ایران رانندگی با تسلا را تجربه نکرده است. یکی دیگر از تجربیات خوب من مربوط به رانندگی با یک خودرو بسیار خاص در دنیاست به نام «رنو سمبیوز»  که به تازگی تولید شده و هنوز به تولید انبوه نرسیده است. این خودرو مربوط به شرکت رنو است که رانندگی خودکار دارد به طوری که حتی در زمان پرداخت عوارض نیز به شکل خودکار عمل می‌کند و شما لازم نیست هیچ کاری انجام دهید.

 • فکر می‌کنید خودروهای برقی و خودکار چه زمانی در ایران هم مورد استفاده قرار بگیرد؟

به هر صورت باید به سمت آن برویم و چیزی نیست که بتوان از آن اجتناب کرد. این اتفاق به هر حال می‌افتد. بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده خودرو در جهان برنامه‌ریزی کرده‌اند که تا ۱۵ سال آینده، خودرو بنزین سوز، گازسوزو دیزلی را کنار بگذارند. در ایران با توجه به پروژه‌های تحقیقاتی که در شرکت‌های خودروسازی در زمینه خودروهای برقی شروع شده است، حدود ۳۰ سال طول می‌کشد تا چنین خودروهایی را در ایران داشته باشیم.

 • پس با ورود خودروهای برقی به ایران می‌توان امیدوار بود که آلودگی هوای کمتری داشته باشیم، این طور نیست؟

آلودگی هوای تهران و کلان شهرهای ایران، خیلی مربوط به سوخت خودروها نیست. آلایندگی بنزین‌ها آنقدر زیاد نیست که بتواند هوای کلانشهرها را به این شکل آلوده کند. همان طور که وقتی طرح ممنوعیت تردد از در خانه هم اجرا می‌شود، باز هم این آلودگی هوا را شاهد هستیم بنابراین عامل اصلی آلودگی هوای ما سوخت خودروها نیست و مشکل جای دیگری است و بیشتر مربوط به کارخانه‌هاست.

تماشای آنلاین برنامه اسب بخار

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم