بررسی برنامه جوکر که ثابت کرد ذهن انسان چقدر پیچیده است

معجزه خندیدن

پخش مسابقه جوکر از فیلیمو بار دیگر ثابت کرد جهان الگوی استفاده از ظرفیت چهره‌های مطرح در جهان در حال تغییر است و می‌توان از فضاسازی جدید بهترین بهره را برای جذب مخاطب برد. اینجا نگاهی انداخته‌ایم به دلایل این موفقیت.

شاید سابقه ساخت برنامه‌های ترکیبی را بتوان ریشه در ساخت تاک‌شوهایی دانست که در ایران از اواسط دهه ۸۰ در تلویزیون تولید شد. اتفاقی که به دلیل استقبال مخاطبان با نمونه‌های موفقی چون شب شیشه‌ای و عبور شیشه‌ای ادامه پیدا کرد و تا چند سال جزو برگ برنده برنامه‌سازان تلویزیونی بود. اما رفته رفته ساختار تکراری این برنامه‌ها و نبود اتاق فکر منسجم ظرفیت تولید چنین برنامه‌هایی را هدر داده و به ضد خودشان تبدیل شدند.

همه چیز درباره مسابقه جوکر +تیزر رسمی

شبکه نمایش خانگی ظرفیت خوبی برای ساخت برنامه‌های ترکیبی و مسابقات مختلف دارد. ظرفیتی که البته در ساخت آثاری همچون همرفیق و پیش‌گو با شکست همراه بود. اینکه چرا تاک شوها در ایران تاریخ مصرف‌شان تمام شده است را می‌توان به عوامل مختلفی بسط داد که حتی در نمونه‌های موفق خارجی هم قابل مصداق است. اما عدم استقبال مخاطبان از برنامه‌های گفت‌وگو محور با حضور چهره‌های مطرح در حوزه‌های مختلف هنری و ورزشی تنها به یک عامل وابسته است و آن هم دام تکرار است که گریبان چنین برنامه‌هایی را گرفته است.

تلاش‌های تاک شوهایی مانند «آهنگی شو» ثابت کرد در فضای امروز مخاطب بیش از آنکه شنیدن گفته‌های تکراری هنرمندان برایش جذابیت داشته باشد به دنبال وجه دیگری از تکمیل پازل کنجکاوی برانگیز ذهن است.

سیامک انصاری در مسابقه جوکر

در این رهگذر استفاده از ترفندهای ساخت مسابقه‌ و درگیر کردن سلبریتی‌ها به رونق بیشتر برنامه‌ها می‌انجامد. اتفاقی که سعید ابوطالب با ساخت رئالیتی‌شوهایی همچون شام ایرانی و شب‌های مافیا رقم زد و باعث درگیری بیشتر مخاطب با مسابقه‌ها شده و راز و رمز بیشتری از هنرمندان مورد علاقه‌شان کشف کنند.

حس کشف و شهود و جست‌وجو در میان واکنش‌ها و رفتارهای چهره‌های مطرح یک امر غریزی است که در تمام دنیا طرفداران بسیاری دارد. تغییر رفتار شوهای معروف همچون الن شو نشان می‌دهد درگیر کردن سلبریتی‌ها با بازی‌های هیجان‌انگیز قدرت نفوذ یک برنامه را در میان مخاطبان بالاتر می‌برد.

اساسا ایده ساخت برنامه‌ای همچون جوکر که در دنیا و در چند کشور در حال اجرا است بر اساس همین ایده شکل گرفته است. اینکه مخاطب تا چه میزان می‌تواند به درونیات یک چهره مطرح نزدیک شود و روی دیگر چهره‌هایی که سال‌ها در ذهن مخاطب ثبت شده است چطور تغییر می‌کند. جوکر بازی تضادها است. اساس طنز هم از تضاد می‌آید. اینکه در یک بازه شش ساعته شاهد ترفندهایی از سوی بازیگرانی باشید که خندیدنشان موجب باختشان می‌شود می‌تواند موقعیت ویژه‌ای ایجاد کند.

جوکر به مخاطب یادآوری می‌کند که جلوگیری از یک غریزه مهم مثل خندیدن تا جایی امکان‌پذیر است که به ضد خود تبدیل نشود. برای همین واکنش بازیگرها در لحظاتی از بازی همراه با عصبانیت است. چرا که برای رد یک حس باید به سراغ حواس دیگر در ذهن رفت. در ابتدای برنامه وقتی بیژن بنفشه‌خواه ترقه زد واکنش دیگر شرکت‌کننده‌ها به جای خنده رفتارهای عصبی بود. اتفاقی که در دیگر لحظات جوکر تکرار می‌شود.

در جایی از برنامه حتی امیرمهدی ژوله خودش را به خواب می‌زند تا با این ترفند ذهنش را از فضای داخل برنامه جدا کند. به نظر تمرین خوبی است اگر هر مخاطبی بتواند روی ذهن خود متمرکز شده و کاری را انجام دهد که در آن لحظه به نفع او است. همین جمع تضادها در رفتار شرکت‌کننده‌ها است که باعث می‌شود در مقاطعی رفتارهایی از آن‌ها سر بزند که ناخودآگاه‌شان برایشان ایجاد کرده است. واکنش غلامرضا نیکخواه در قسمت بازی «بغلی بگیر» دقیقا از همین نقطه نشات می‌گیرد. اینکه ذهن در جایی که قرار است جلوی خنده را بگیرد فرمانی به زبان می‌دهد که کلمات را پس و پیش ادا کند و یک موقعیت به شدت خنده دار را تشکیل دهد.

چندی پیش در فضای مجازی ویدئویی از یک سخنران مراسم پخش شد که فرد سخنران حتی از روی متن نوشته شده به دلیل استرس زیاد نمی‌توانست درست بخواند. تا جایی که حتی کلمات عجیب و غریب به زبان می‌آورد. این نشان می‌دهد که برنامه جوکر در عین سادگی دقیقا به سراغ نقطه حساسی از رفتار انسان رفته است. اینکه در عین تمرکز روی نشانه‌ها برای فرار از خنده به سندرم‌های متفاوتی مبتلا می‌شوید که حتی فکرش را هم نمی‌کنید.

 

برای قضاوت آنچه در قسمت اول برنامه جوکر رخ داده است کمی زود است. اما به نظر می‌رسد اگر با همین شیوه برنامه ادامه پیدا کند شاهد یک اتفاق در برنامه سازی هستیم که تمامی ذهنیت مخاطب را دستخوش تغییر می‌دهد. خنده را باید جدی گرفت. خندیدن راه حل تمامی معماهایی است که ذهن به راحتی نمی‌تواند آن را حل و فصل کند. جلوگیری از خندیدن و قانون وضع کردن برای آن تناقضات رفتاری در انسان را بیشتر می‌کند. منتظر قسمت‌های آینده جوکر و یافتن نشانه‌های بیشتر از آن می‌مانم.

تماشای آنلاین جوکر فیلیمو

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

32 نظر
 1. سحر می‌نویسد

  مرسی از این برنامه . یکی از بهترین برنامه‌ها بود . من با هر کسی که نقد می‌کرد از دوستان دعوا میکردم و خیلی تعصب داشتم و دارم روی جوکر مخصوصا یوسف تیموری 😁قسمتهایی که یوسف تیموری بود . یکی از قسمتهایی بود که ما و تعداد زیادی از دوستان فصل ۶ و ۴ رو نزدیک به ۱۰ بار دیدیم البته همه قسمتها عالی بود . ما بی صبرانه منتظره بازگشته جوکر هستیم و اگر یوسف تیموری دوباره حضور داشته باشه خیلی خوشحال میشیم یوسف اگر به عنوانه زانبی هم بیاد و یا برای هر کسی که نمیخنده یه چالش داشته باشه و یا به هر عنوانی که هست یه حضوری داشته باشه خیلی عالی میشه با امید به بازگشته مجدده جوکر 🙏🙏🙏❤️❤️❤️😂🙏🙏🥰

 2. علی می‌نویسد

  برنامه ای پویا بسیار عالی و جذاب در فصلهای جدید با هنرمندان جدید قطعا تکامل بیشتری پیدا میکنه و مردم غمزده ایران رو شادتر میکنه دست تمامی عوامل درد نکنه. مخصوصا سازندگان اون.

 3. حسن می‌نویسد

  سلام دو پیشنهاد داشتم
  ۱_ از آقای رشید کمدین اصفهانی به عنوان مهمان برنامه هم در برنامه های آینده دعوت شود
  ۲_ جوکر یا برنامه های شبیه به آن در آینده طوری ساخته شود که خندیدن بازیگران آزاد باشد و بینندگان با پیامک نمره داده و برنده را انتخاب کنند

 4. بهنام برومند می‌نویسد

  سلام و عرض ادب
  قطعا یکی از بی محتوا ترین برنامه های تلویزیونی که بی هیچ عنوان نمیشود نام طنز بر آن گذشت،و نوعی بی مزگی و بی تدبیری از سوی دست اندر کاران برنامه بوده،و از کارگردان برنامه ماه عسل و عصر جدید،واقعا بعید و دور از ذهن بود،چنین کار بی محتوا ،بخواهد و بخواهند این همه در برنامه در خصوص موفقیت آن صحبت کنند.
  برنامه ای که در دیدگاه خودشان،دارند سبب ساز خنده میشوند ولی تلخ ترین زمان آن،با بی دلیل پول دادن که معادل شاید دوسال در آمد یک کارگر باشد به یک نفر در یک برنامه کاملا بی محتوا،نمک بر زخم بسیاری از قشر جامعه میپاشد .
  خنده ها در برنامه اکثرا مصنوعی و اگر هم خنده ای بود ،تنها بر مرور خاطرات باهم بودن در صحنه و برخوردهای کاری بوده.
  بازخورد بسیار بی محتوا که یک علامت سوال بسیار بزرگ بر سر چند نفر از کسانی که اصلا انتظار از ایشان نمیرفت،گذاشت.
  نه ارزش هنری نه ارزش محتوایی و واقعا بی مزه بی مزه بی مزه بود.
  آقای احسان علیخانی آقای سیامک انصاری،واقعا همین قدر اوج هنرتان در سطح جامعه بود.!!!!!!!!!
  متاسفم که فقط در چشم مخاطب ارزش هنری خود را تا این حد نزول دادید
  برنامه ماه عسل شمااااااااااا و این،:واقعا عجیب است.
  سیامک انصاری طنز پرداز،بازیگر متبحر در طنز،
  و اینجا بسیار عجیب!!!!!!
  بروید و بازخورد را دقیق بررسی کنید و کلاه تان را قاضی کنید
  با تشکر

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   این هم نظری است؛ البته که نظر بسیاری از مخاطبان و مردمی که قسمت به قسمت این مجموعه رو دنبال کردند، خلاف حرف شماست…

 5. ستاره می‌نویسد

  سلام
  برنامه جوکر خیلی عالی و قشنگه دست تمامی عوامل سازندش گرم امابعضی جاها بعضی از شرکت کننده‌ها رو با نامردی حذف کردند از جمله علی مسعودی و بابک نهرینی
  به نظرم آقای رضا شفیعی جم بی مزه ترین بازیگره وبسیار کارهاش مسخره و بی نمکه موندم بقیه چطوری اینقدر به دلقک بازیهای بی مزه ش میخندند
  علی صادقی سعید آقاخانی محسن تنابنده بهرام افشاری رو هم دعوت کنید لطفا

 6. محمد حسن رجب هردوئی می‌نویسد

  برای نهم میشه از افرادی مانند رامبد جوان. علی رفیعی. باربد بابایی. مهران مدیری. علی صادقی. ارژنگ امیر فضلی. سید جواد رضویان. سید جواد هاشمی. باتشکر

 7. محمد حسن رجب هردوئی می‌نویسد

  سلام اگه میشه فصل هشتم هم بسازید. به نظر بازیگران فصل هشت رو: بهرام افشاری. سعید آقاخانی. محسن تنابنده. پژمان جمشیدی. اکبر عبدی. احمد مهران فر. حمیدرضا حافظ شجری. جواد خواجوی

 8. بهزاد می‌نویسد

  برنامه خیلی جالبه
  ولی توروخدا این یوسف تیموری را حذف کنید خیلی برنامه به این زیبایی رو با مسخره بازی، خراب و لوس کرده
  اصلاً مثل این بچه‌های کودکستانی که نقش میزنند میماند خیلی بدآموزی داره. بنده خدا عباس جمشیدی و غیره خیلی جالب بازی میکنند ولی یوسف تیموری با مسخره بازی کار همه را خراب می‌کنه

 9. Hassan می‌نویسد

  الحق که رضا شفیعی جم سلطان طنز هست طنز خودخودشه اسطورست دمش گرم اصلا کمدین واقعی وقتی میبینی باید بخندی مثل جیم کری منها بعضی ها که کمدین نیستند خودشونو به آسمون و زمین می زنند که کار طنز انجام بدند یکی گوشی دستش می گیره شکلک درست می کنه تا بخندونه یا بی ادبی و بی حرمتی به عنوان طنز انجام می دن اصلا یه عده که کاملا مشخصه بی نمکن و چهرشونو آدم میبینه می خواد گریه کنه چرا به عنوان طنز آوردین اصلا آوردین چرا دوباره دعوت کردینشون اونایی که بی نمکن واسه همه بی نمکن اونایی که بی حرمتی و بی ادبی و گستاخی می کنند همه اون حرکات رو بی حرمتی و بی ادبی می دونند این نقد بسیار مسلم و بی طرفانه است و اما بسیاری از منتقدان با غرض ورزی و جهت گیری خاص بدون توجه به نظر سنجی مردم نظر به این برنامه دادن که بهترین تنبیه واسشون نادیده گرفتنشون به عنوان منتقده این برنامه بسیار عالی هست و اصلا قابل مقایسه با برنامه خندوانه با خنده های تصنعی و زورکی رامبد نداره بسیار طنز هست و بهترین های این سریال از ابتدا تا فینا همه می دونند که رضا شفیعی جم بم خندست سلطانه طنز منتها یه عده بی نمک تایمی که دوربین باید رو این اسطوره باشه رو با بی نمکی ها بی حرمتی ها و بی ادبی هایی که بیشتر انزجار آور ه می قاپند ما بقی طنز های این سریال آقای نیک خواه ،عباس جمشیدی،ایمان صفا،آقای علیمردانی،و مهران غفوریان که با پیشنهادات قرارداد های سیاسی و شیلنگ دستشویی بمب خنده شد،آهنگی … و بی نمک ها هم که همه می دونن واسه همه بی نمکن

 10. سید مهدی می‌نویسد

  عالی همه فصل ها عالی

 11. اسماعیل دامن افشان می‌نویسد

  سلام
  یه پیشنهاد دارم برای برنامه جوکر
  به نظرمن کسی که می خنده داور تا قبل از اینکه چراغ قرمز رو روشن نکرده اگه کسی بعد از خندیدن اون شخص خندید کارت بهش تعلق بگیره این باعث میشه که یه چالش بوجود بیاد که داور با تعلل در روشن گردن چراغ قرمز محدوده نا امنی ایجاد کنه که نفرات بعدی با خنده شخص اول یه مقدار سخت باشه کنترول خندیدنشون و این باعث هیجان لیشتر میشه

 12. محمد می‌نویسد

  سلام عرض ادب خدمت مدیر برنامه جوکر من و خانواده ام در آلمان هستیم و برنامه جوکر را همیشه دنبال می‌کنیم،ما بی صبرانه مشتاق دیدن آقای حسن ریوندی در مسابقه هستیم،لطفا اگه امکانش هست ایشون رو دعوت کنید.
  با تشکر

 13. ساجده وفا می‌نویسد

  سلام و درود
  بچه های فصل دوم و پنجم عالی بودن

 14. Morteza می‌نویسد

  سلام دوستان لطفا همگی پیشنهاد بدن تا آقا رشید اصفهانی رو دعوت کنند خیلی باحاله اگه درخواست زیاد باشه دعوتش میکنند

 15. دکتر نمدانیان می‌نویسد

  سلام
  باتوجه به اینکه بسیاری از افراد طناز ، خوش خنده هم هستند . این نکته باعث حذف زود هنگام آنها از جوکر و کاهش جذابیت جوکر میشه

  پیشنهاد میکنم به فردی که با نکته خنده دارش منجر به خنده دیگری شده ، یک امتیاز مثبت بدید ، و اگر کارت زرد دارد کارتش گرفته شود .مثلا حیف نیست حامد اهنگی بعلت خوش خنده بودن زود حذف شود ؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   قانون بازی رو نمیشه تغییر داد. فردی که زیاد می‌خندونه، میتونه به عنوان زامبی برگرده به بازی.

 16. محسن نجفی می‌نویسد

  برنامه جوکر بسیار خوب و لذت بخش هستش و از آقای علیخانی و تمام کسانی که زحمت کشیدن برای درست کردن این برنامه لذت بخش ولی باید از آقای یوسف تیموری در چهارمین برنامه انتقاد کرد بخاطر خندوندن دیگران خیلی خیلی کار زشتی هستش که شما شخصیت یه همکار و دوست خودت رو ببری که بخوای خودتو با نمک و قابل توجه تو برنامه نشون بدی و واقعا اقای یوسف صیادی خیلی با جنبه و انسان بزرگی هستن که طاقت آوردن ولی از این قسمت سوم دیگه خنده دار نیستش و اعصاب تماشاچیان خرد میشه بخاطر بی احترامی زیاد اقای تیموری به اقای صیادی و من واقعا از این قسمت اصلا خوشم نیومد و از فلش این قسمت پاک کردم چون اعصاب ما تو خونمون همگی بهم ریخت بخاطر این حرف بازی و بی احترامی به آقای صیادی

 17. حسام می‌نویسد

  سلام
  به نطر من شرکت کنندگان فصل ۱ و ۴ خیلی خوب بودن

 18. حسام می‌نویسد

  با سلام. من نظرم اینه که دو نفری که در هر فصل فینالیست شدن رو در فصل پنجم باهم بیارن.

 19. حسین می‌نویسد

  باسلام از بازیگرانی چون علی صادقی جواد عزتی و مهران غفوریان وامسال اینها دعوت کنین دارین بازیگرانی رو از فصل سوم میارین که از جذابیت برنامه به شدت کم شده و تعداد زیادی مخاطب را از دست میدهد اجرای چنین برنامه ای خوبه اما نه با هر بازیگری

 20. arash می‌نویسد

  با سلام فکر کنم اول تشخیص بدین کی بازیگره کی نه بهتره تا هرکسی اسم خودشو گذاشته کمدین دعوت کنین تو برنامه، ادمهایی مثل اقای استادی تو جامعه کم نیستن ولی فکر کنم بهتر باشه رفتار و اعمال زشتشون رو نیاریم جلوی دوربین که بچه هایی که پای تلوزیون نشستن فکر کنن با این رفتار میتونن به موفقیت برسن، بحث همون اموزش غلط هستش، این نمونه رفتارها تو ناخوداگاه جامعه میمونه و تاثیرات بزرگتری در اینده مردم داره

 21. مهتاب می‌نویسد

  با سلام ممنون از زحماتتون، یه پیشنهاد داشتم بد نیست شما که تعداد بالایی شرکت کننده دارید قبل از اوردنشون جلوی دوربین یه تست روانشناسی بگیرید که مثل فصل سومتون نشه این اقای استادی فکر میکنم البته از روی ظعفشون با کنایه به بقیه برنامه رو از حالت کمدی به جنگ اعصاب تغییر دادن و واقعا علاقه ای که تا قبل از فصل سوم به این برنامه شکل گرفته بود تقریبا نابود شد، ببخشید یکم تند گفتم در جهت بهبود کیفت برنامه هست، امیدوارم از این به بعد انتخاب‌های هوشمندانه تری بکنید، فکر میکنم مهران غفوریان بهترین گزینه برای جای استادی بود، خیلی موضوعات رو منطقی جلو رفتید ولی این واقعا گاف بود، کسی که از لحاظ کمدی سطح پایین تری داره حداقل برای بقیه نباید شاخو شونه بکشه و ایشون مشخص بود ظرفیت و امادگی همچین فضایی رو نداشت.

 22. امین می‌نویسد

  امیدوارم که این دیدگاه نشان داده بشه چون معمولا چیزی که به نفعشان نباشه رو نشان نمیدن. تو این برنامه متوجه شدیم که چقدر نقش یه کارگردان مهم است و میبینیم که خیلی از این هنرپیشه ها به قدری بی مزه هستند که بیننده تعجب میکنه و در واقع این کارگردان قدر هستش که اینها رو بازیگر کرده. به نظر من این برنامه میتونست خیلی قوی تر از این با یه کارگردان توانا ساخته بشه. در مقایسه با آثار دیگه میتونم بگم خیلی ضعیف هست. شما فرض کنید یه آدمی که ایرانی نیست این برنامه رو ببینه واقعا چه نکته طنزی میتونه تو این برنامه ببینه که این در حالی است که برعکس آن یعنی برنامه طنز به زبان دیگه برای ما خیلی هاشون جالب هست ولی این برنامه واقعا مسخره هست

 23. رامین می‌نویسد

  برنامه خوبی هست
  اما در فصل سوم تعداد افراد ترک زبان زیاد هستن و در فصل سوم قسمت سوم به اوج خودش میرسه و همه ترکی صحبت میکنن که این برای کسایی که فارسی زبان هستن خسته کننده و غیر منطقی هست.اگر برنامه فارسی هست چرا زیاده روی میکنید اهنگ ترکی حرف زدن ها ترکی و….
  به نظرم اگر کارگردان این نکته خیلی واضح را متوجه نشه خیلی ضعیف عمل کرده

 24. محمد هادی ستوده می‌نویسد

  به نظر من بجای شخصیت زامبی یه اسم ایرانی مثلٱ (وروجک) بذارم جالبتره

 25. .. می‌نویسد

  چه عجب تو برنامه ای ترکی گذاشتن حرف بزنن.ما چه گناهی کردیم باید به جای زبان خودمون فارسی یاد بگیریم.

 26. حسینی می‌نویسد

  سلام خواهشمندم عزیزان به زبان ترکی اجرا نکنند این برنامه برای فارس زبان هاست وبه نظر من باید اجرابه این زبان باشد چون افراد حاضر در جمع متوجه نمیشوند چه برسد به اینکه موجبات خنده شان فراهم شود همچنین کسل کننده ترین برنامه برای مخاطب برنامه ای هست که معانی جملات رامتوجه نشود

 27. سلیم سلیمی می‌نویسد

  از آقا رشید هم دعوت کنید

 28. امید می‌نویسد

  سلام. خسته نباشید.
  قسمت ۴ بخش دوم کی پخش میشه و در قبلیمو قرار میگیره؟؟
  ممنونم

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   مثل همه هفته‌ها، دوشنبه ایشالا.

 29. احمدرضا جانفشان می‌نویسد

  با عرض سلام ممنون از برنامه زیبایی که علی رغم مشکلات کنونی برای مدت کوتاهی لبخند رو به بینندگان هدیه میده وبه نظر من تمام بینندها از این برنامه راضی خواستم یه پیشنهاد بدم در صورت امکان یه هدیه هم به کسی که توانایی اینو داشت شرکت کنندگانی که قرار هست نخندن رو خندوند وحذف کرد هم تعلق بگیره و به نظرم زمان حذف هر کدوم از شرکت کنندگان بینندگان چند برابر خندیدن و فکر نکنم نیت شما هم غیر از این بوده باشه که بینندگان برنامه راضی و خوشحال باشن من شخصا از برنامه زیباتون خیلی راضی بودم وکمال تشکر رو از تهیه کنندگان و تمام عوامل و شرکت کنندگان دارم اما از حذف اقای نیکخواه ناراحت شدم چون ایشون با اجرای زیباشون باعث حذف تعداد بیشتری از شرکت کنندگان شدن ولی متاسفانه دست خالی از برنامه خارج شدن اگر امکان داره پیشنهاد منو لحاظ کنید ممنون