آخرین اطلاعات درباره فینال این رئالیتی‌شو را اینجا بخوانید

همه چیز درباره مسابقه جوکر

فصل پنجم و ششم، فینال جوکر است

با شنیدن اسم جوکر همه یاد جوکرهای فیلم‌های تاریخ سینما می‌افتیم. شخصیت‌هایی با ویژگی‌های منحصربفرد سینمایی، اما جوکر در این مسابقه یک تعریف ساده‌تر دارد: «هرکی بخنده باخته!» این خلاصه این مسابقه است که در ادامه درباره ویژگی‌ها و شرایط آن بیشتر توضیح می‌دهیم.

| خبرها و اطلاعات درباره فصل‌های جدیدتر را ابتدا می‌خوانید و سپس تعریف‌ها و اتفاقات قدیمی‌تر را |

زمان پخش برنامه جوکر از فیلیمو

طبق برنامه جدید قرار است از این به بعد مسابقه جوکر دوشنبه‌ها ساعت ۸ صبح از فیلیمو پخش شود.

آنالیز قسمت به قسمت مسابقه جوکر

شرکت‌کنندگان فصل اول فینال مسابقه جوکر چه کسانی هستند؟

فصل‌های ششم و هفتم جوکر با ترکیبی از مهمانان ۵ فصل گذشته که دیگران را بیشتر خندانده‌اند یا خودشان کمتر خندیده‌اند برگزار می‌شود. هر کدام از این دو فصل ویژه، در ۵ قسمت منتشر خواهند شد. اما آشنا شوید با شرکت‌کنندگان فصل اول فینال رئالیتی شوی جوکر:

 1. هومن حاجی‌عبداللهی
 2. محمدرضا علیمردانی
 3. بیژن بنفشه‌خواه
 4. یوسف تیموری
 5. شهرام قائدی
 6. عباس جمشیدی
 7. ایمان صفا
 8. سهیل مستجابیان
 9. رضا شفیعی‌جم | جوکر فینال

تماشای آنلاین مسابقه جوکر

داستان و روش بازی مسابقه جوکر چیست؟

مسابقه جوکر یا به فارسی‌اش لطیفه‌گو یا بذله‌گو، یک گرداننده و مجری یا میزبان دارد. در هر فصل آن ۸ هنرمند، ۶ ساعت زمان دارند تا ‏در یک خانه مجهز با تمام امکانات، با برنامه‌های مختلف یکدیگر را بخندانند و از بازی حذف کنند، بدون این که خودشان ‏بخندند.‏ به همین سادگی و بامزگی!

فضای کلی اتاقی که شرکت‌کنندگان در آن حضور دارند و مسابقه در آن انجام می‌‌شود، طراحی‌ای شبیه فضای خانه دارد و دارای اتاق نشیمن و آشپزخانه است. در کنار اتاق شرکت‌کنندگان، یک اتاق آکسسوار و گریم نیز وجود دارد. شرکت‌کنندگان در طول بازی هر گاه خواستند به این اتاق می‌روند و ابزاری از آنجا با خود می‌آورند یا تغییری در ظاهر خود ایجاد می‌کنند تا بتوانند با آن دیگران را بخندانند.

برنامه یک میزبان دارد که نقش داور مسابقه را هم ایفا می‌کند. او یک اتاق جداگانه با فضایی شبیه به اتاق مانیتورینگ دارد که حین مسابقه در آن‌جا مستقر می‌شود و شرکت‌کنندگان را زیر نظر می‌گیرد. میزبان هرگجاه خنده یکی از شرکت‌کنندگان را از مانیتورهای اتاق خود مشاهده کند با دکمه قرمزی که جلویش قرار دارد بازی را متوقف می‌کند. سپس به اتاق بازی می‌رود و با نشان دادن صحنه آهسته خندیدن شرکت کننده خاطی را جریمه می‌کند. بعد از آن دوباره به اتاقش بر می‌گردد و با دکمه سبز ادامه مسابقه را اعلام می‌کند. در واقع شما با نخستین VAR ایرانی هم مواجه خواهید شد!

 

آیا جوکر کپی یک مسابقه خارجی است؟

همین ابتدا و قبل از مچ‌گیری‌های معمول فضای مجازی بدانید که کپی کردن برنامه‌های مطرح بین‌المللی اصلا کار بدی نیست. اساسا برنامه‌های مفرح که در مقیاس جهانی ساخته می‌شوند و موفق هستند تبدیل به یک الگوی جدی برای برنامه‌سازی می‌شوند که می‌تواند در تمامی ملیت‌ها و فرهنگ‌ها تاثیرگذاری خودش را داشته باشند. با این تعاریف، جوکر هم یک برنامه است که از روی نمونه‌های موفق خارجی برگردان شده و با معیارها و فرهنگ ایرانی مطابقت داده شده و حالا روی فیلیمو در دسترس شماست.

مسابقه جوکر برنامه‌ای است برگرفته از یک بازی معروف جهانی. در این بازی باید دیگران را خنداند و در عین حال نخندید. اولین بار یکی از مطرح‌ترین چهره‌های کمدی ژاپن این بازی را ابداع کرد و با نام Documental  آن را ساخت. پس از موفقیت برنامه، شرکت آمازون پرایم ویدئو امتیاز آن را خرید و با نام LOL مخفف Last One Laughing اقدام به ساختن نسخه‌های اختصاصی آن در کشورهای مختلف کرده است.

بدنیست بدانید تاکنون علاوه بر ژاپن که طی ۵ سال ۹ فصل از این برنامه را پخش کرده، کشورهای استرالیا، آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، هند و مکزیک نیز اقدام به تولید آن کرده‌اند. کشورهای دیگری نیز مانند کانادا خبر از ساخت این برنامه داده‌اند.

پس تا اینجای کار مشخص شد که با یک برنامه در کلاس جهانی روبه‌رو هستیم که قرار است مخاطبان را غافلگیر کند. قالب این برنامه در سطح جهان بیننده‌های پر و پاقرصی دارد و در کشورهایی مانند آلمان و ایتالیا و فرانسه و ژاپن و مکزیک جزو برنامه‌های پربیننده آمازون پرایم بوده و حتی نسخه تولیدی کشور مکزیک، نامزد جایزه امی هم شده است.

جوکر کپی مسابقه خارجی است

شرایط و قانون بازی جوکر

جوکر یک مسابقه کمدی است که در آن ۸ شرکت‌کننده برای مدت مشخصی در یک اتاق بزرگ محبوس می‌شوند. شرکت‌کنندگان این مسابقه هنرمندان مشهور هستند. هر کس باید در طول مسابقه دیگران را بخنداند و در عین حال خودش نخندد. هر شرکت‌کننده‌ای که بخندد بار اول کارت زرد می‌گیرد و بار دوم با کارت قرمز جریمه و از اتاق اخراج می‌شود.

هر شرکت‌کننده یک فرصت ویژه با مدتی محدود نیز در اختیار دارد که هر زمان خواست می‌تواند از آن استفاده کند. در این فرصت دیگران باید کاملا به او توجه کنند و اجازه هیچ کار دیگری ندارند و فرد در این مدت اجرای ویژه‌ای انجام می‌دهد تا دیگران را بخنداند.

شرکت‌کنندگان از روش‌های مختلفی برای خنداندن دیگران استفاده می‌کنند و انواع مختلفی از کمدی را اجرا می‌کنند. از جمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: اجرای نمایش کمدی، کاراکترسازی و تیپ‌سازی، شوخی‌های کلامی، اجرای موسیقی کمیک، اجرای استندآپ کمدی، استفاده از آکسسوار و ابزار مختلف مثل عروسک و لباس‌های بامزه، پارودی‌سازی آثار مشهور، کمدی فیزیکی و…

هر شرکت کننده که کارت قرمز بگیرد و از مسابقه حذف شود، به اتاق میزبان می‌آید و در کنار او ادامه مسابقه را تماشا می‌کند. همچنین میزبان می‌تواند با تشخیص خودش، شرکت‌کننده حذف شده را برای مدت مشخصی به اتاق برگرداند تا دیگران را بخنداند. با حذف شدن شرکت‌کنندگان، آخرین کسی که در اتاق بماند، برنده مسابقه می‌شود و تندیس و جایزه بزرگ را از آن خود می‌کند. همچنین به قسمت فینال فینالیست‌ها راه می‌یابد.

البته در تمامی مراحل پیش تولید و تولید گروه خلاقیت و نویسندگان تیم سازنده جوکر در کنار شرکت‌کنندگان برای مشاوره و هم‌فکری حاضر هستند.

 

عوامل و سازندگان مسابقه جوکر +اطلاعات فنی و دکور

حالا که این همه توضیح درباره مسابقه رئالیتی شوی جوکر خواندید، حدس می‌زنید در میان بازیگران و مجریان چه کسی می‌تواند جلوی دوربین یک شخصیت جدی باشد و در عین آنکه در ذات آدم بامزه‌ای است ولی می‌تواند جلوی خنده‌اش را بگیرد؟ به نظر می‌رسد یک گزینه جدی تنها روبه‌روی شما است؛ سیامک انصاری. بازیگری که با آن میمیک بامزه صورتش در سریال‌های ۹۰ شبی تلویزیون وقتی کلافه از رفتارهای برره‌ای‌ها می‌شد با صورتی مات به دوربین خیره می‌شد. چنین شخصیتی حالا قرار است در جوکر مسابقه‌ای را بگرداند که اساسا خندیدن در آن جریمه دارد. علی لک‌پوریان هم به عنوان بازیگر او را همراهی و کمک می‌کند.

استودیو قرن جدید سازنده مسابقه جوکر است که با سرمایه‌گذاری فیلیمو این مجموعه را برای پخش در شبکه نمایش خانگی آماده کرده و فرآیندی ۵ ماهه را برای طراحی و پیش تولید پشت سر گذاشته و فضای برنامه را متناسب با فرهنگ ما بازآفرینی کرده است.

 • مجری جوکر: سیامک انصاری
 • بازیگر: علی لک‌پوریان
 • کارگردان مسابقه جوکر: احسان علیخانی، سیدحامد میرفتاحی
 • تهیه‌کننده اجرایی: امیرحسین بزرگ‌زادگان و محسن نجفی سولاری
 • تهیه‌شده: استودیو قرن جدید
 • خواننده تیتراژ: سینا حجازی
 • سرپرست نویسندگان: ایمان قیاسی و علی رضازاده
 • گویندگان: ناصر طهماسب و ژاله صامتی

با توجه به قالب متفاوت برنامه و پیچیدگی‌هایش، تولید جوکر فرآیندی بی‌سابقه در ایران خواهد داشت و با ساخت این برنامه بسیاری از اتفاقات برای اولین بار رخ خواهد داد؛ در جوکر برای اولین بار از دکور ۳۶۰ درجه برای یک رئالیتی شو استفاده شده است که طراحی آن را سمیه ربیعی انجام داده است. همچنین قرار است برای نخستین بار ۴۵ دوربین به طور همزمان مراحل مختلف مسابقه را ضبط می‌کنند. دکور این برنامه بیش از ۵۰۰ متر مربع و مساحت درگیر تولید بیش از ۲ هزار متر مربع است.

سیامک انصاری مجری جوکر

شرکت کنندگان رئالیتی شوی جوکر

حاضران فصل اول برنامه جوکر

 1. سام درخشانی
 2. بیژن بنفشه‌خواه
 3. امیرمهدی ژوله
 4. امیر کاظمی
 5. هوتن حاجی‌عبداللهی | برنده مشترک جوکر
 6. سهیل مستجابیان | برنده مشترک جوکر
 7. رضا نیکخواه
 8. امین حیایی

بازیکنان فصل دوم مسابقه جوکر

 1. هومن برق‌نورد | برنده مشترک جوکر
 2. بهنام تشکر
 3. آرش نوذری
 4. سپند امیرسلیمانی
 5. عباس جمشیدی
 6. شهرام قائدی | برنده مشترک جوکر
 7. ایمان صفا
 8. وحید آقاپور

شرکت‌کنندگان فصل سوم مسابقه جوکر

 1. رضا شفیعی جم
 2. سیاوش چراغی‌پور
 3. سروش جمشیدی
 4. علی استادی | برنده مسابقه جوکر
 5. حمید لولایی
 6. امیر غفارمنش
 7. میرطاهر مظلومی
 8. بابک نهرین

شرکت‌کنندگان فصل چهارم مسابقه جوکر

 1. پوریا پورسرخ
 2. یوسف تیموری
 3. مهران رجبی
 4. علی صالحی
 5. یوسف صیادی | برنده مسابقه جوکر
 6. شهاب عباسی
 7. بهزاد محمدی
 8. سیاوش مفیدی

شرکت‌کنندگان فصل پنجم مسابقه جوکر

 1. محمدرضا علیمردانی
 2. امیرحسین صدیق
 3. حامد آهنگی
 4. سیروس میمنت | برنده مسابقه جوکر
 5. علی اوجی
 6. مجید واشقانی
 7. علی مشهدی
 8. مهران غفوریان

 

پوستر مسابقه رئالیتی شوی جوکر

مهمانان فصل اول جوکر

پوستر فصل سوم جوکر

پوستر فصل پنجم مسابقه جوکر

پوستر فصل ششم جوکر

رئالیتی شوی جوکر رکورد زد

مسابقه جوکر که ۶ آذر نخستین بار از فیلیمو پخش شد، توانست در ۱۶ ساعت نخست پخش، رکورد تماشای یک مجموعه در نمایش خانگی را به نام خود ثبت کند. این رئالیتی‌شو یا مسابقه توانست در ۱۶ ساعت، به رکورد ۱۰ میلیون و ۲۴۹ هزار و ۳۸۰ دقیقه تماشا برسد.

آیا این رکوردشکنی‌ها و ثبت رضایت شگقت‌انگیز ۹۹ درصدی در بین بینندگان، ادامه خواهد داشت؟ شما هم تماشا کنید و نظر بدهید.

رکورد مسابقه جوکرجوکر احسان علیخانی با فیلیمو رکورد زد

رئالیتی شوی احسان علیخانی و گروهش باز هم رکورد زد و نتیجه شد استقبال بی‌نظیر از قسمت دوم برنامه جوکر از فیلیمو. این قسمت، در روز اول بیش از ۱۸ میلیون دقیقه تماشا شد.

به گزارش روابط‌عمومی فیلیمو، قسمت دوم مسابقه جوکر توانست در ۱۶ ساعت نخست، رکورد کم‌نظیر ۱۸ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۴۹۱ دقیقه تماشا را به نام خود ثبت کرد و به این ترتیب، رکورد تماشای یک مجموعه را به خود اختصاص دهد.

تیم خلاقیت فیلیمو

افسون میرطالبی، المیرا مربی، حامد بذرافکن، علی اسدی، نوشین نصیرزاده، نسیم گرجی، حسین یعقوبی
احمد اسم رام، علیرضا باقر پناهی، امیرحسین آرسین، مجتبی طغیانی، فاطمه محمدی، مینا رمضانی، علی احمد بیگی، سهیل درودی، مینا صباغی

این‌ها را هم بخوانید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

320 نظر
 1. بردیا می‌نویسد

  جوکر بهترین برنامه ای هست ک تو عمرم دیدم من با جوکر عاشق تمان بازیگران هنرمند ها شدم جوکر باعث شد ک ایندم رو پیدا کنم و در اینده من هم استنداپ کمدین بشم خواهش میکنم جون هرکی ک دوست دارید هم ک شده جوکر رو تموم نکنید تنها خواهش من از شما هست💜💛

 2. مهدی می‌نویسد

  لطفا به خاطر بینندگانتون لطفا میشه نصف فینالیست های فصل دوم فینال جوکر اعلام کنیدد

 3. مهدی می‌نویسد

  ببخشید بعد فینال چی میشه تموم میشه چی میشه ؟؟ لطفا بگید

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   معمولا همه مسابقه‌ها، بعد فینال[ها] تموم میشن!

 4. مهدی می‌نویسد

  خب چی میشه بگید

 5. سعید می‌نویسد

  تموم میشه بعد فینال لطفا بگید اینو

 6. مهدی می‌نویسد

  سلام ببخشید بعد از دوتا فیمال جوکر جوکر تموم میشه

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   معمولا بعد فینال چی میشه؟ 🙂

 7. مهدی می‌نویسد

  سلام ببخشید حامد اهنگی در فینال دوم جوکر هست ؟؟

 8. مهدی می‌نویسد

  مهمان های مافیا رو اعلام میکنید فصل ۳ رو مافیای ۴

 9. Shaghaygh می‌نویسد

  سلام خسته نباشید ممنون از برنامه های خوبتون .
  شرکت کننده های فصلای بعدی شب های مافیا ، شرکت کننده های فصلای بعدی جوکر ( بعد از فینال اول و دوم ) و مهمونای قسمت های آینده مهمونی و شب آهنگی چه کسایی هستن ؟

 10. مهدی می‌نویسد

  سلام میشه لطفا هفته ای دو قسمتش کنید لطفا خیلی دیر به دیر میاد 😭😭😭

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   نه متاسفانه نمیشه.

 11. نریمان یوسفی صدر می‌نویسد

  [جوکر چند فصله

 12. مریم می‌نویسد

  سلام فیلیمو
  چرا جوکر پخش نمیشه ؟؟؟؟ مشکلی پیس اومده لطفا جواب بده

 13. سعید می‌نویسد

  سلام جوکر کی پخش میشه چرا نمیگید چتونه از هرکی میمرسیم با اه و ناز جواب میده

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   نگران نباشید. داره مراحل مجوز رو طی می‌کنه. شاید روزهای پخش قسمت‌های فینال جوکر تغییر کنه.

 14. آبی استقلالی می‌نویسد

  قسمت جدید جوکر چرا منتشر نشد؟!

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   چهارشنبه ایشالا. ایشالا.

 15. مهدی می‌نویسد

  سلام جوکر فردا پخش میشه اینو به ما بگید ما مسخره برنامه شما نیستیم درست بگید

 16. علی می‌نویسد

  سلام جوکر سه شنبه پخش میشه ؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   پاسخ به بقیه دوستان رو بخونید

 17. سعید می‌نویسد

  سلام ببخشید جوکر فردا پخش میشه؟؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   تا این لحظه که خیر 🙁

 18. علی می‌نویسد

  سلام لطفا تاریخ پخش رو بگید

 19. مهدی می‌نویسد

  ببخشید دوشنبه جوکر پخش میشه

 20. علی می‌نویسد

  سلام جوکر دوشنبه پخش میشه ؟

 21. Shaghaygh می‌نویسد

  سلام لطفا درخواستهام رو به عوامل دورهمی ، خندوانه ، مهمونی ، شب آهنگی ، شبهای مافیا و جوکر بگید و لطفا هر جوابی که دادن ، بگید چی گفتن .

 22. مهدی می‌نویسد

  سلام ببخشید دوشنبه منتشر مبشه یا سه شنبه

 23. Shaghaygh می‌نویسد

  سلام ممنون از برنامه های خوبتون .
  ببخشید بعضی از درخواستهام رو فکردم ارسال نشده ، چند بار فرستادم .
  ببخشید معذرت میخوام .

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   لطف دارید شما. ممنونیم.