معرفی و نقد فصل سوم سریال وراثت

یک ملودرام خانوادگی درباره قدرت

فصل سوم سریال خانوادگی-سلسه‌ای وراثت، برای اولین بار در ۱۷ اکتبر بخش شد و بیش از ۱.۴ میلیون بیننده در همه‌ی پلتفرم‌ها جذب کرد. یک سریال پربیننده و جذاب که از زمان راه‌اندازی اچ‌بی‌او مکس در ماه مه ۲۰۲۰، بهترین افتتاحیه را داشته است. اولین پخش فصل سوم وراثت، مخاطبان آن را نسبت به پایان فصل دوم ۲۱ درصد و در مقایسه با شروع فصل دوم ۱۳ درصد، افزایش داد. همچنین در مقایسه با نمایش اولین فصل سریال در سال ۲۰۱۸، ۳۹ درصد افزایش مخاطب داشت. علاوه بر این، قسمت اول فصل سوم سریال، بزرگ‌ترین پخش دیجیتالی سریالی از اچ‌بی‌او را از زمان پخش فصل دوم سریال دروغ‌های کوچک به خود اختصاص داده است.

خلاصه داستان فصل سوم سریال وراثت

پس از اینکه لوگان روی ناگهان از سوی پسر سرکشش کندال مورد حمله قرار می‌‌گیرد، خود را در موقعیت خطرناکی می‌بیند و سعی می‌کند تا اتحادهای خانوادگی، سیاسی و مالی را در امان نگه دارد. پس از تصمیم ناگهانی کندال برای افشای رسوایی گسترده شرکت، هر یک اعضای خانواده باید درباره‌ی آینده‌ی خود تصمیم بگیرند. تنش‌ها در حالی افرایش می‌یابد که یک نبرد ناگوار شرکتی تهدید می‌کند که یک جنگ داخلی خانوادگی تبدیل شود. در حالی که خانواده‌ی روی در حال بررسی این سوال هستند که در دنیای پس از لوگان چه کسی قدرت را در دست خواهد گرفت.

 

مروری بر نظر منتقدان درباره فصل سوم سریال وراثت

منتقد شیکاگو سان‌تایمز: «وراثت با یک تیم بازیگری عالی و فیلمنامه‌ای بسیار هوشمندانه، یک اثر جسورانه و اورجینال است و یکی از بهترین سریال‌های حال حاضر دنیا محسوب می‌شود»

امپایر | امتیاز: ۱۰۰ از ۱۰۰

بوید هیلتون | پس از دو سال وقفه، ماجراجویی جدید آدم‌های آزاردهنده و حقیر فوق‌العاده ثروتمند شرکت رسانه‌ای Waystar RoyCo که خود را بسیار شخصیت‌های محقی می‌دانند اما به شکل درخشانی خنده‌دار هستند، باعث شده است که با یک درام تلویزیونی فوق‌العاده جذاب‌تر و سرگرم‌کننده‌تر از همیشه روبه‌رو باشیم.

ای‌بی‌سی نیوز | امتیاز: ۱۰۰ از ۱۰۰

پیتر تراوس | وارثت، با بهترین گروه بازیگری که می‌تواند در جایی پیدا کنید، به پیشروی خود ادامه می‌دهد. نیکولاس براون و متیو مک‌فادین یک تیم رویایی خنده‌دار را تشکیل داده‌اند. فصل سه تا اینجا، خنده‌دارترین و خشمگین‌ترین فصل وراثت است. تماشای این ثروتمندانی که از امتیازات نامشروعشان سوء‌استفاده می‌کنند، لذتی انحرافی به همراه دارد.

شیکاگون سان-تایمز | امتیاز: ۹۰ از ۱۰۰

ریچارد روپر | وراثت با یک تیم بازیگری عالی و فیلمنامه‌ای بسیار هوشمندانه، یک اثر جسورانه و اورجینال است و یکی از بهترین سریال‌های حال حاضر دنیا محسوب می‌شود.

رولینگ استون | امتیاز: ۸۰ از ۱۰۰

آلان سپینوال | این‌طور نیست که اعضای خانواده‌ی روی به یک دنیای بدون مانع و پر از راحتی بازگردند. نمایش آن‌ها همچنان یک متن داستانی کلیدی است که توضیح می‌دهد که چگونه ما در این آشفتگی‌های مختلف قرار می‌گیریم. هرچند هر از گاهی یک پاداش شگفت‌انگیز، برای همه‌ ماها که با این شخصیت‌ها زندگی می‌کنیم، وجود دارد.

 

گزیده یک نقد بلند بر سریال وراثت

بن تراورس | سریال وراثت، پس از ۲ سال وقفه‌ طولانی، برای اینکه به مخاطبان خود یادآوری کند که این درام برنده‌ جایزه‌ اچ‌بی‌او یک تجربه‌ تلویزیونی منحصربه‌فرد است، هیچ وقتی را هدر نمی‌دهد. لوگان روی (با بازی برایان کاکس همیشه خیره‌کننده)، رهبر خانواده و یک غول تجارت زخم‌خورده، احساسات متناقضی از خیانت و غرور را – به خاطر کاری که پسرش کندال (جرمی استرانگ) با او و شرکتش در پایان فصل دوم انجام داد – زیر دیواری غیرقابل نفوذ از خشم پنهان می‌کند. فریادهای لوگان هنوز هم شما را وحشت‌زده می‌کند. همان‌طور که حضور صرف او باعث می‌شود که همه در مدارش بایستند، چه به خاطر احترام، چه ترس یا هر دو. او هم یک انسان است و هم نیست. ناقص و مصون از خطا؛ یک پدر و یک هیولا.

نمایی از فصل سوم سریال وراثت

جسی آرمسترانگ، خالق و مدیر اجرایی سریال، به کمک تیم برجسته‌ خود، با سرعتی خیره‌کننده شخصیت‌ها، پویایی و ریتم سریال را بهبود بخشیده‌اند. فصل دوم، وعده‌ جنگ بین پدر و پسر را می‌داد و فصل سوم با حفظ قدرتی باورنکردنی در طول هفت قسمت اول ارائه می‌شود. بینندگان ممکن است بعد از اتمام هر ساعت احساس کنند که نیاز به تنفس دارند. اما نویسندگان و تدوین‌گران سریال با استفاده از کمدی موقعیت مضحک، دقیقا می‌دانند که چه زمانی باید به مخاطبان اجازه‌ نفس کشیدن بدهند.

در اینجا شاید از خود بپرسیم که آیا وراثت کمدی است یا درام؟ در پاسخ باید بگوییم، که هر درام یک ساعته‌ای نیاز نیست مانند سریال تاج (The Crown) جدی باشد. همانطور که کمدی‌های نیم‌ساعته می‌توانند شامل لحظات جدی و تکان‌دهنده‌ بدون شوخی باشند. بنابراین برنامه‌های تلویزیونی نباید فقط در یک قالب قرار بگیرند. آن‌ها حتی مجبور نیستند با مدت زمان مرسوم هر ژانر منطبق باشند. وراثت از همان ابتدا، یک درام عالی و یک کمدی کم‌نظیر بود و شما هر طور که بخواهید می‌توانید از آن لذت ببرید.

کندال، پس از متهم کردن پدرش به داشتن اطلاعات دست اول از سوء رفتارهای شرکت، رابطه‌ای شکرآب با او دارد. فقط گرگ (نیکولاس براون) در کنار او است که اسناد افشاگرانه‌ای در دست دارد، اما یک آدم احمق انعطاف‌پذیر و ترسو است. کندال برای برنده شدن در عرصه اجتماعی (و البته از اینکه از خیانت به خانواده‌اش احساس بهتری داشته باشد)، به رسانه‌های اجتماعی، رسانه‌های سنتی و هر وسیله‌ای که با آن بتواند درباره‌ی تخریب پدرسالاری و قدرت دادن به صدای قربانیان فریاد بزند، رو می‌آورد.

با این حال، فضیلت فروشی ریاکارانه‌ کندال با توصیه به ذهنیت سرمایه‌داری‌ای که او و همچنین آدم‌هایی مانند خودش را نمایندگی می‌کند، یک هدف دوگانه را دنبال می‌کند. از یک‌سو، ژست‌های سطحی او، به عنوان یادآوری‌ای از اینکه شرکت‌ها هرگز ذره‌ای به انسان‌ها اهمیت نمی‌دهند، عمل می‌کنند.

آن‌ها به ظاهر اهمیت می‌دهند، اما همیشه نتایج است که تعیین کننده‌اند. کندال در حقیقت به عنوان یک شخص چه کسی است؟ آدمی که نمی‌تواند دور از تصویر تبلیغاتی شیکی که به جهان ارائه می‌کند، باشد و به همان اندازه کی میت رامنی می‌تواند به او امید داشته باشد به شمایلی از تجارت بزرگ آمریکایی نزدیک است. اما شیوه‌ای که کندال با آن تعهد خود به مسئولیت‌های اجتماعی را برجسته می‌کند یک یادآوری گستاخانه از این مسئله‌ است که مانند این مرد نباشید. بنابراین به این دلیل که می‌دانید کاری که او انجام می‌دهد درست است، تصور نکنید که او می‌خواهد کار درست را انجام بدهد.

سارا استوک و کیرن کالکین در فصل سوم سریال وراثت

این دوگانگی‌ای است که سریال مرتبا با دقت کم‌نظیری آن را نمایش می‌دهد. در طرف دیگر اتاق هیئت‌مدیره، لوگان، شیو (سارا اسنوک)، تام (متیو مک‌فادین)، رومن (کیرن کالکین) و کانر (آلن راک)، در تلاش برای توجیه موضع خود هستند. آن‌ها اغلب مستلزم به متقاعد کردن خود نسبت به این مسئله هستند که با انجام دادن اشتباه کم‌تر، در واقع حق با آن‌هاست. آن‌ها اغلب باید از هدف مشترک خود عقب‌نشینی کنند: آسیب نرساندن به پدر پیرشان که به راحتی ناتوان شده است. در هر صورت، آن‌ها می‌توانند چرخه‌ سوء‌استفاده‌هایی که او برای دهه‌ها ترتیب داده است را گسترش دهند. همچنین روش‌هایی که اعضای خانواده‌ روی از درون به یکدیگر آسیب می‌رسانند، هم وحشتناک و هم خنده‌دار است. وراثت، از یادآوری نهفته‌ آن‌ها و همچنین از کم کردن همدردی ما نسبت به آن‌ها با تاکید بر قربانیان واقعی (معروف به ۹۹ درصد از جهان)، لذت می‌برد.

علاوه بر فیلمنامه و شخصیت‌ها (اعتباری بزرگ برای برایان کاکس و سارا اسنوک در میان همه‌ بازیگران عالی سریال)، کارگردانانی مانند مارک مایلود، کتی یان و آندری پارک، سبک خلاقانه‌ای را به هر قسمت داده‌اند. خبر خوب این است که وراثت، همان سریالی است که دو سال پیش بود و خبر بزرگ اینکه از این زمان بهترین استفاده را کرده تا همه‌ نقاط قوت خود را تقویت کند. بهترین توصیه‌ای که می‌توان کرد این است که خود را برای تماشای فصل سوم وراثت آماده کنید.

 

امتیازهای سریال وراثت

  • میانگین امتیاز کاربران در سایت IMDB: 8.7 از ۱۰
  • میانگین رضایت فصل سوم سریال وراثت بر اساس نظر منتقدان سایت راتن تومیتوز: ۹۵ درصد بر اساس ۶۳ نقد
  • میانگین رضایت فصل سوم سریال وراثت بر اساس نظر کاربران سایت راتن تومیتوز: ۷۹ درصد براساس ۱۲۳ رای
  • میانگین رضایت فصل سوم سریال وراثت بر اساس نظر منتقدان سایت متاکریتیک: ۹۲ درصد براساس ۳۰ نقد
  • میانگین رضایت فصل سوم سریال وراثت بر اساس نظر کاربران سایت متاکریتیک: ۸.۹ از ۱۰

سارا استوک در فصل سوم سریال وراثت

حرف‌های خالق سریال وراثت

جسی آرمسترانگ، خالق و مدیر اجرایی وراثت، درباره ارتباط سریال با مخاطبان، شخصیت کندال، منابع الهام و همچنین ارتباط آن دوران پس از ترامپ در مصاحبه با ورایتی می‌گوید: «من می‌دانم که اشتیاق مردم برای سریال افزایش پیدا کرده و این واقعا خوشحال‌کننده است. من دوست دارم تا آنجا که ممکن است مردم آن را تماشا کنند و از آن لذت ببرند. در سطح کوچک فکر کردن درباره‌ پیشنهادات، یا اینکه مردم از کدام شخصیت‌ها خوششان می‌آید، مفید نیست. مردم آن‌ها را دوست دارند، زیرا ما کار جالبی با آن‌ها انجام داده‌ایم. تلاش برای تکرار کردن آن، نه برای ما و نه مخاطبان، سرگرم‌کننده نخواهد بود.»

او توضیح می‌دهد: «مانند دیگر شخصیت‌ها، کندال برای ما بسیار واقعی احساس می‌شد. ما سعی کردیم بدون اینکه خیلی جدی باشیم او را از درون به بیرون ترسیم کنیم. در واقع این‌گونه نیست که ما او را به عنوان یک سوژه یا عروسکی که بتوان با او بازی کرد در نظر بگیریم. من از این ایده که او را مجبور کنیم کارش را به بهترین شکل انجام بدهد یا از رنج کشیدن او لذت نمی‌برم. مانند این است که بگوییم برای او چه اتفاقی می‌افتد و اکنون چه حسی دارد؟‌»

«ما می‌دانستیم که دالاس (یک مجموعه‌ تلویزیونی محصول سال ۱۹۷۸) چیست. یک نبرد پرتنش بزرگ و درخشان تجارت خانوادگی که بسیار با طراوت و لذت‌بخش است. بنابراین من این عنصر را می‌خواستم:‌ یک ملودرام خانوادگی درباره‌ی قدرت. جشن (Festen) یکی از فیلم‌های اصلی جنبش دگما است. فیلمی که خیلی واقعی احساس می‌شود و به شکلی مستندگونه فیلمبرداری شده است. از دوربین روی دست استفاده می‌کند و بدون موسیقی است و در مجموعه‌ از همه‌ قوانین دگما بهره می‌برد. وراثت همچنین فیلمی درباره‌ یک خانواده است. جشن از لحاظ سبکی و همچنین موضوعی، برای من جذاب بود. خانواده‌ آن به دلیل شکل فیلمبرداری فیلم فوق‌العاده واقعی است.»

نمایی از فصل سوم سریال وراثت

«من هر کدام از این اپیزودها را میلیون‌ها بار تماشا کردم. اما اکنون که سریال پخش می‌شود و مخاطبان آن را می‌بینند، به این معنی است که شما حس متفاوتی از نحوه‌ ارتباط آن با جهان پیدا می‌کنید. ترامپ رفته است، اما قالبی که او به محیط سیاسی و اجتماعی آمریکا داد، همچنان طنین‌انداز است. قطعا میزان مشخصی از اضطراب پس از سانحه در مورد احتمالاتی که می‌توانست رخ بدهد و آنچه مردم هنوز احساس می‌کنند اتفاق افتاده است، وجود دارد. بنابراین من فکر می‌کنم که وراثت در دوران ترامپ شکل گرفته است. همچنین فکر می‌کنم با اینکه دوره‌ ریاست جمهوری ترامپ را پشت‌سر گذاشته‌ایم، تا زمانی که سیاست‌های طبیعی و دموکراتیک از سرگرفته شود، واقعا از آن دوران عبور نکرده‌ایم.»

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم