اطلاعات خواندنی درباره فیلم محبوب تل ماسه Dune

ایران هم جزو لوکیشن‌های DUNE بود!

+ آشنایی با شخصیت‌های فیلم

سروصداهای مربوط به سریال بازی مرکب هنوز نخوابیده بود که یک ترند سینمایی دیگر شبکه‌های اجتماعی را زیرورو کرد! این روزها هرجا سرک می‌کشید خبری درباره جدیدترین فیلم علمی-تخیلی سینمای جهان است و همه از Dune -به فارسی تل‌ ماسه- می‌گویند. قسمت اول این فیلم که محصول کشور کاناداست بیش از آنکه محبوب منتقدان باشد (که هست!)، حسابی نظر تماشاگران را به خود جلب کرده. به مناسبت داغ بودن تب فیلم تل ماسه، رفته‌ایم سراغ ۱۹ نکته جذاب در مورد حواشی فیلم.
اگر از فیلم خوشتان آمده، بعد از خواندن این نکات و اطلاعات جذاب، درباره شخصیت‌های فیلم و بقیه اطلاعات لازم هم نوشته‌ایم که در انتها می‌خوانید.

اطلاعات حاشیه ای درباره فیلم تل ماسه Dune

 • فیلم تل ماسه بر اساس نیمه اول یک رمان علمی-تخیلی ستاره‌ای به نام تل ماسه DUNE ساخته شده است. این رمان سال ۱۹۶۵ توسط نویسنده‌ای به اسم فرانک هربرت نگاشته شده.
 • این اطلاعات را همه درباره فیلم تل ماسه می‌دانند که عنوان داستان و فیلم برگرفته از تپه‌های شنی موجود در شهر فلورانس از شهرهای ایالت اورگون آمریکاست.
 • دنیس ویلنوو کارگردان فیلم تل ماسه می‌خواست فیلم را با شخصیت‌های زن قوی بسازد. وقتی اریک راث فیلمنامه‌نویس از او پرسید: «مهم‌ترین چیزی که باید در این اقتباس مطرح کنیم، چیست؟» ویلنوو پاسخ داد: زنان!
 • شخصیت دکتر کاینز در فیلم با کتاب متفاوت است. او در کتاب یک مرد سفیدپوست است و در فیلم به یک زن سیاه‌پوست تبدیل شده تا احتمالا فیلم طبق جوی که اخیرا در هالیوود به‌راه افتاده، به رنگین‌پوستان هم بهایی داده باشد.

زندیا کلمن در فیلم تل ماسه

 • ساخت این فیلم از تولیدکنندگانش ۳ سال زمان و ۱۶۵ میلیون دلار هزینه برد.
 • ساخت این فیلم رویای دوره نوجوانی کارگردانش ویلنوو بود. از زمانی که کتاب را در ۱۴ سالگی خواند تصمیم گرفت فیلمی بر اساس رمان بسازد و نهایتا رویایش را عملی کرد.
 • زمانی که ویلنوو برای ساخت موسیقی فیلم با هانس زیمر بزرگ تماس گرفت، زیمر که خود از شیفتگان کتاب بود درجا پیشنهاد را پذیرفت. عشق زیمر به کتاب آن‌قدر پررنگ بود که به خاطر فیلم تل ماسه قید همکاری با رفیق دیرینه‌اش نولان در ساخت موسیقی فیلم تنت را هم زد!
 • کارگردان برای بازیگر نقش پل آتریدس از کسی تست بازیگری نگرفت، چون شخصا از قبل تیموتی شالامه را برای بازی در آن نقش برگزیده بود.
 • جاش برولین که قبلا در فیلم سیکاریو با ویلنوو همکاری کرده بود، بدون خواندن فیلمنامه نقشش را پذیرفت! برولین بعدها گفت الکی تظاهر کرده که فیلمنامه را خوانده و از آن خوشش آمده است!
 • طراح تولید فیلم پاتریس ورمت فهرست لوکیشن‌های مناسب برای سکانس‌های کویری فیلم را از نرم‌افزار گوگل ارث انتخاب کرد و در بین بیابان‌های مناسب فیلمبرداری، نام ایران را هم در کنار نام کشورهای چاد، لیبی و موریتانی به عنوان لوکیشن فیلمبرداری در نظر داشت. البته انتخاب نهایی او بیابان مشهور و توریست‌پسند وادی رم در کشور اردن بود. این بیابان قبلا هم میزبان دو فیلم درجه‌یک هالیوودی بوده: لورنس عربستان و مریخی.

زندیا کلمن در فیلم تل ماسه

 • انتخاب وادی رم آن‌ها را به مشکل انداخت! در این بیابان خبری از تل‌های ماسه نبود و گروه مجبور شد نمونه‌های از ماسه‌های این بیابان را در بطری‌های آب معدنی جمع کند و به لوکیشن دیگری ببرد تا بعد از فیلمبرداری در لوکیشن جدید، رنگ ماسه‌ها با رنگ ماسه‌های لوکیشن قدیمی در مراحل تدوین هماهنگ شود. لوکیشن نهایی فیلم بیابانی در ابوظبی بود.
 • فیلم در استودیویی در خارج از شهر بوداپست کشور مجارستان تولید شد. این استودیو آن‌قدر بزرگ بود که ربکا فرگوسن بارها در آن گم شد!

 

آشنایی با شخصیت های فیلم تل ماسه

پس از پخش تیزر فیلم Dune، با شخصیت های فیلم تل ماسه آشنا شدیم. اما کسانی که در تیزر این فیلم حماسی علمی تخیلی دیدیم چه کسانی هستند؟ [برای دانستن اطلاعات بهتر درباره شخصیت‌های فیلم تل ماسه باید آن را تماشا کنید.] جاش برولین در فیلم تل ماسه

اسکار ایزاک | در نقش بهترین پدر با نام لتو آتریدس

یکی از شخصیت های فیلم تل ماسه اسکار ایزاک است که نقش لتو آتریدس را بازی می‌کند و سرپرست خانواده آتریدس است. جهان تل ماسه حول خانه‌های بزرگی می‌چرخد ​​که آتریدس یکی از آنهاست. آنها خانواده‌ای هستند که امپراتوری وظیفه دارد مسئولیت غیرممکن نظم‌دهی به سیاره آراکیس معروف به تل‌ماسه، یا همان سیاره پر از منابع ارزشمند یعنی را به عهده بگیرد. لتو یک رهبر بالفطره و یک مرد خوب است. او همچنین پدر پل آتریدس با بازی تیموتی شالامی شخصیت برگزیده فیلم تل ماسه است که باید با سرنوشت عظیم خود روبه‌رو شود.

ربکا فرگوسن مادر بن گسریت | در نقش بانو جسیکا

یکی دیگر از شخصیت های فیلم تل ماسه مادر پل، بانو جسیکا با بازی ربکا فرگوسن است؛ زنی که در جامعه زن‌سالار بن گسریت تربیت شده. در فیلم تل ماسه، بن سگریت تمرینات شدید و طاقت‌فرسایی را پشت سر می‌گذارد تا نوعی توانایی ماوراء طبیعی برای تشخیص دروغ گفتن یک شخص را به دست آورد. این گروه، یک گروه قدرتمند است که در پشت‌صحنه برای تأثیر بر وسوسه‌های سیاسی و اجتماعی درون امپراتوری فعالیت می‌کند. لیدی جسیکا یکی از اعضای این گروه است، اما پسرش، پل را نیز بسیار دوست دارد. او برای پل هر کاری انجام می‌دهد، حتی حاضر است برای محافظت از او، از جان خود بگذرد.

جیسون موموآ | در نقش دانکن آیداهو، استاد شمشیرزن

دانکن آیداهو با بازی جیسون موموآ دستیار بسیار مهم لتو آتریدس است. او یک استاد مبارزه است و همچنین پسر بسیار ویژه لتو، پل را آموزش می‌دهد. درکتاب، آیداهو با فرمن، بومیان آراکیس که با خانواده وحشی هارکنن مبارزه می‌کنند، ارتباط برقرار می‌کند.

جاش برولین | در نقش استاد جنگ به اسم گورنی هالک

دستیار بسیار مهم دیگر لتو، گورنی هالک با بازی جاش برولین است. هالک فرمانده جنگی لتو و همچنین یکی دیگر از معلمان پل است. همان‌طور که در تیزر فیلم نشان داده می‌شود، هالک همچنین به پل نحوه مبارزه و مراقبت از خود را آموزش داد.

چن چانگ | پزشک ولینگتون یوئه

دکتر یوئه (با بازی چن چانگ) پزشک خانه آتریدس است و شخصاً به مراقبت‌های فیزیکی لتو، پل و لیدی جسیکا می‌پردازد. دکتر یوئه یکی از شخصیت‌های محوری فیلم تل ماسه است، اما بیشتر گفتن از نقش او، ما را وارد حیطه افشاگری در مورد داستان فیلم خواهد کرد.

 

عوامل فیلم تل ماسه

این فیلم که بر اساس رمان فرانک هربرت و به کارگردانی دنی ویلنوو ساخته شده، در مقایسه با فیلم دهه هشتادی دیوید لینچ، اقتباسی دقیق‌تر انجام داده و گروهی از بازیگران در آن حضور دارند که فیلم را دیدنی‌تر نیز کرده‌اند.

اما اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره فیلم تل ماسه داشته باشید، بدانید که؛ ویلنوو (کارگردان) با ساختن دو فیلم ورود (Arrival) و بلید رانر (Blade Runner) استعداد خودش را در ساخت فیلم‌های علمی تخیلی نشان داد. بااین‌حال، فیلم جدید او دنیایی عظیم و ناشناخته‌تر را به مخاطب معرفی می‌کند. فیلم تل‌ماسه، بدون شک اثری جذاب و ویژه برای تماشا خواهد بود، بخصوص با تیم بازیگرانی که شما را برای دیدن آن بیشتر ترغیب خواهد کرد؛ اسکار آیزاک، ربکا فرگوسن، جاش برولین، استلان اسکاشگورد، دیو باتیستا، جیسون موموآ، خاویر باردم، شارلوت رمپلینگ و بسیاری دیگر از بازیگران سرشناس در این فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند.

 

قسمت دوم تل ماسه Dune کی می‌آید؟

بنابر وعده سازندگان فیلم، بخش دوم یا قسمت دوم فیلم تل ماسه قرار است در اکتبر ۲۰۲۳ (می‌شود مهر ۱۴۰۲) در سینماهای جهان اکران شود. همین امسال اولین نمایش جهانی‌اش را در هفتادوهشتمین جشنواره ونیز تجربه کرد و از همانجا توسط اغلب سینماگران، منتقدان و تماشاگران ستوده شد. هیچ بعید نیست که با توجه به استقبال منتقدان و مخاطبان، همین روند هم برای قسمت دوم دون انتخاب شود؛ ابتدا پخش در جشنواره ونیز، سپس اکران جهانی.

بهترین فیلم‌های ۲۰۲۱

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

9 نظر
 1. رحمان می‌نویسد

  اونایی که میگن ضد اسلام فیلم یا راجع به منجی موعود هست از اون دسته آدمایی هستن که ، یک کتابا از روی جلدش قضاوت میکنن یا دندون رو جیگر بزارید قسمت بعدی را نگاه کنید یا برید حداقل کتابش را بخونید . اگه اینطور باز فکر کردین ضد اسلام است و به عقاید شما بی احترامی شده بعد بیاید علیه فیلم جبهه بگیرید

 2. FARSHAD . MICH می‌نویسد

  آخه چرا شما انقدر اصرار دارید که راجع به امام زمان هستش؟ جوری دارین صحبت میکنین که اگه کسی ندونه بخدا آدم فک میکنه که یا نویسنده یا کارگردان این فیلم بودین
  لطفا سریع گارد نگیرید کتاب رو اصلا در مورد یه چیز دیگس
  دوستان توی هالیوود ساختن .
  نه تو قم

 3. rz می‌نویسد

  یکی از اهدافی که از دیدن این فیلم برداشت کردم این بود که نویسنده میخواست بگه لزوما ظهور نمیتونه نزدیک باشه و ممکنه هزاران سال دیگه اتفاق بیفته. هدف دیگه هم این بود که بگه لزوما منجی نمیتونه از دل خود مسلمان ها یا اعراب یا خلاصه اون فرهنگ باشه.

 4. پانته آ می‌نویسد

  خیلی قشنگ بود، اونایی که همش میگن بیایم برای امام زمان کار کنیم کجان الان؟ خدا میدونه تو قسمت دومش چه چهره ای از امام زمان میخوان نشون بدن

 5. مهدی می‌نویسد

  مرگ بر امریکا

 6. امیر می‌نویسد

  این فیلمه ضد اسلامیه خودم کامل دیدمش

 7. عليرضا می‌نویسد

  شما ها دیگه کی هستین تو این فیلم اینهمه خودشونو جر دادن که به موضوع منجی اشاره کنن اونوقت شما مینویسی رویای نوجوانی کارگردان!

 8. محمد مهدی کریمی می‌نویسد

  سلام کاشکی حداقل به این مطلب اشاره میکردید که این فیلم درباره امام مهدیه
  قشنگ کلمه مهدی و لسان الغیب تو فیلم پخش میشه
  من واقعا در عجبم که شما حتی یه کوچولو به این مطلب اشاره نکردید

 9. جواد امیری می‌نویسد

  غربیهای شب پرست نمیتوانتد با ابن فیلمهای به ظاهر زیبا ولی موضوعی مزخرف ، خورشید حقیقت امام زمان مهدی موعود( عج) را از مردم جهان پنهان کنند و مثلا جهان را از بیم ظهور منجی آخر الزمان واکسینه کنند…. یا اباصالح المهدی(عج)….