آقای بازیگر از بازی‌اش در سریال قبله عالم می‌گوید

سام درخشانی: می‌خواستم دیگر پسر گوگولی چشم سبز نباشم

همین که سام درخشانی با ظاهری جدید که هیچ‌وقت پیش از این ندیده‌ایم، روبه‌رویمان ظاهر می‌شود حدس می‌زنیم که حتما باید خبرهای جالبی باشد. پیراهن روی شلوار، ته‌ریش و موی سر کوتاه که کمی هم وسطش خالی شده، این‌ها همه خبر از یک کاراکتر جدید می‌دهند که حتما آن‌قدر جالب بوده که به قول خودش پسرگوگولی چشم‌سبز را وسوسه کرده که بعد از سال‌ها حضور شیک‌وپیک جلو دوربین این بار با این تیپ و قیافه در قاب تصویر جای‌گیرد و بشود افشین چمن‌زار سریال قبله عالم. از ظاهر و گریم متفاوتش که بگذریم، فیلیمو شات با همان سام درخشانی پرانرژی که همه می‌شناسیم در حیاط یک عمارت پهلوی در پشت‌صحنه سریال، درباره کار تازه او و نقشش گفت‌وگو کرده که در ادامه می‌خوانید.

 • چطور شد که به سریال قبله عالم زلف گره زدید؟

(دستی به موهای کوتاهش می‌کشد و می‌خندد) در یک اکران خصوصی برای خوب، بد، جلف۲ در خدمت آقای حامد محمدی بودیم و فیلم را با هم دیدیم و همان‌جا زلفمان به هم گره خورد! مهر ایشان که به دل من نشست و فکر می‌کنم مهر من هم به دل ایشان نشست و فکر می‌کنم همان‌جا کلید یک همکاری بین ما زده شد. چند وقت بعد آقای محمدی با من تماس گرفتند و در دفتر ایشان همدیگر را ملاقات کردیم. فیلمنامه اولیه قبله عالم را به من دادند و کمی درباره کار صحبت کردیم. به نظرم کاری نو و جسورانه بود با بازیگران پرتعداد اما چندوقتی از ایشان خبری نشد که فکر می‌کنم درگیر تغییر فیلمنامه بودند. تا اینکه سر سریال خوب، بد، جلف با من تماس گرفت و آمدیم و گپ زدیم و خیلی زود به این نتیجه رسیدیم که باید باهم کار کنیم.

 • از اول برای همین نقش حرف زدید یا تغییراتی داشت؟

در سری دوم بله. از اول درباره همین نقش صحبت کردیم و از روز اول آقای محمدی هم با من شرط کرد و گفت که اینجا دیگر از آن سام درخشانی خبری نیست. باید خودت را بشکنی. من هم آمادگی این را داشتم که به فضایی بیایم که دیگر آن پسر گوگولی چشم سبز بامزه نباشم و کمی خودم را بشکنم و به سمت ترکیب جدیدی بروم. به لحاظ ظاهری که فکر می‌کنم موفق شدیم موقع پخش باید ببینیم موفق بوده‌ایم یا نه.

 • تکیه‌کلام یا دیالوگ تکرارشونده‌ای در این سریال دارید که سر زبان‌ها بیفتد؟

خیلی سال است که در کارها تکیه‌کلام مد شده و همه سعی می‌کنند چیزی بسته به کاراکتر برایش داشته باشند. نقشی که من در قبله عالم بازی می‌کنم یک تیپ است که در روزمره هم مانند او را زیاد می‌بینیم؛ آدم‌هایی که در حرف زدنشان غلو می‌کنند، تظاهر و ریا می‌کنند و آنچه هستند را نشان نمی‌دهند. چند تکیه‌کلام برایش پیدا کردیم و امیدواریم یکی‌اش مورد توجه قرار بگیرد. من هر تکیه‌کلام را از یکی از کسانی که دور و اطراف خودم دیده‌ام، برداشته‌ام. یک دوستی بود که وقتی می‌خواست حرفش را شروع کند یا وقتی عصبی بود می‌گفت؛ «اولا»! بعدش منتظر بودی چیزی بگوید اما نمی‌گفت. ادامه می‌داد؛ «دوما» باز حرفش را نمی‌زد. می‌گفت؛ «سوما» حتی گاهی تا چهارما و پنجما هم می‌رفت و بعد تازه حرفش را شروع می‌کرد. یکی از دوستانم هم هست که هر وقت همدیگر را می‌بینیم می‌گوییم؛ «عشق می‌بارد.» این دوتا را سعی کردم استفاده کنم. حالا ببینیم کدام بهتر می‌شود.

 • فکر می‌کنید واکنش مخاطب به سریال چطور باشد؟

روی کاغذ که همه قواعد می‌گوید کار باید دوست‌داشتنی باشد اما از آنجایی که ما کشورمان کشور عجیب‌وغریبی است و مردم‌مان هم عجیب‌وغریب هستند، آدم نمی‌تواند آینده را پیش‌بینی کند و بگوید که چه اتفاقی می‌افتد. سلیقه مردم مرتب در حال تغییر است.

 • چون شما سابقه سریال خوب، بد، جلف را داشتید پرسیدیم.

ببینید ما وقتی سریال خوب، بد، جلف را کار می‌کردیم، می‌آمدیم که روی دست سریال قورباغه بلند شویم و تمام تماشاگران قورباغه را بگیریم. آن موقع درباره قورباغه هم کامنت‌های منفی زیادی بود همه می‌گفتند؛ کار خوبی نیست، کار به شدت سنگین است، تلخ است، فقط ونک به بالا این کارها را دوست دارند و تین‌ایجر‌ها دوست دارند و اینجور حرف‌ها. اما یک دفعه تبدیل شد به قورباغه‌ای که الان می‌گویند سریال خوبی است. مردم هر لحظه تو را سورپرایز می‌کنند و نمی‌توانی بفهمی چه اتفاقی در آینده ممکن است بیفتد. فقط می‌توانی امیدوار باشی.

 • با همه این شگفت‌انگیزی، پیش‌بینی خود شما چیست؟

من فکر می‌کنم ما اینجا همه استانداردها را رعایت کرده‌ایم. چه به لحاظ فیلمنامه و کارگردانی چه بقیه عوامل پشت دوربین و جلوی دوربین. درباره سریال خوب، بد، جلف نمی‌توانستم این حرف را بزنم. اما در این کار، قبله عالم، من تا به امروز ندیدم که چنین حسی وجود داشته باشد. اینجا تا همه چیز ۱۰۰ نباشد کار انجام نمی‌شود. ما داریم تمام استانداردهای سینمایی را رعایت می‌کنیم. حتی روزی ۴، ۵ دقیقه بیشتر نمی‌گیریم چون خیلی با وسواس و از تمام زوایا فیلمبردرای می‌شود. خیلی انرژی‌بر است اما قطعا نتیجه بهتری دارد.

 • این سریال بیشتر از آنکه کمدی باشد، یک کار فانتزی است که قرار است من را بخنداند اما قرار نیست هدفش خنداندن باشد. برای خود شما موقع بازی کردن این تعریف وجود داشت؟

ما برای هر سکانس معنا و مفهومی را لحاظ می‌کنیم. یک ایده اصلی می‌گذاریم و اگر بتوانیم به آن کمی چاشنی اضافه می‌کنیم تا شیرین شود. اگر هم نتوانیم، معنا و مفهوم را فدا نمی‌کنیم. چون می‌خواهیم همیشه در هر سکانسی حرفی برای گفتن باشد و یک فکری پشتش باشد. از شوخی‌های روز اجتماعی هم استفاده می‌کنیم، اما کنتراستی که در قصه وجود دارد خودش کمدی است و زیاد لازم نیست به هر دری بزنیم. ما تلاشمان را می‌کنیم مردم را بخندانیم اما نمی‌گذاریم به لودگی بکشد.

 • کدام کاراکتر سریال از نظر شما جذاب‌تر از آب درآمده است؟

۲ کاراکتر در این سریال هست که من با آنها بیشتر کار دارم. هم بازیگران این ۲ کاراکتر را خیلی دوست دارم، هم کاراکترهای جذابی هستند از نظر من. یکی کاراکتر خود ناصرالدین شاه که حامد کمیلی رفیق خوبم بازی می‌کند. فکر می‌کنم در بازیگری دارد به تجربه‌های جدیدی می‌رسد، انگار پیچی را رد کرده و دارد به جاهای متفاوتی سرک می‌کشد. کارش در نقش ناصرالدین‌شاه خیلی خوب است. من این موضوع را در سریال خوب، بد، جلف هم دیدم و شاید بتوان گفت آنجا در سبک خودش از ما هم بهتر بازی می‌کرد. یعنی خط باریک  بازی بین کمدی ما و جدی خودش را خیلی خوب لحاظ می‌کرد. نگه‌داشتن این خط و راه رفتن روی این لبه به شکلی که به هیچ سمتی سقوط نکند خیلی جذاب بود. اینجا هم به نظرم همان راه را ادامه می‌دهد. به شکلی که مخاطب می‌پذیرد که هم شاه است و هم در موقعیت کمدی قرار گرفته که متعلق به آن فضا نیست. وقتی روبه‌رویش قرار می‌گیرم ناخودآگاه وارد نقش خودم می‌شوم.

 • و کاراکتر دوم یادتان نرود…

بله، نقش دیگری که به من خیلی کمک می‌کند، خانم شقایق دهقان است که بازی راحتی دارد و بسیار همراه است و وقتی کنارت قرار می‌گیرد آنقدر انرژی می‌دهد و آنقدر به کارها و حرف‌هایت می‌خندد که حس خوبی می‌گیری و باعث می‌شود خودت را سانسور نکنی و هرچه به عنوان اولین ایده برای بازی در ذهنت می‌آید به همان اکتفا نکنی و بگردی تا به چیزهای بیشتری برسی و این مکاشفه‌ای که در خودت می‌کنی باعث می‌شود اثر بهتری خلق‌کنی. فکر می‌کنم در قبله عالم من کنار این دو نفر خلاق‌تر هستم.

 • بعد از این همه زحمتی که می‌کشید، حالا اگر کار دچار ممیزی شود، چه می‌کنید؟

فکر می‌کنم این کار با ممیزی نابود می‌شود. شما وقتی یک درام تعریف می‌کنید وقتی یک قصه روز را تعریف می‌کنید، اگر چهارتا جمله هم از وسطش حذف شود خود قصه کمک می‌کند داستان پیش برود و مخاطب دچار ریزش نشود و توی ذوقشان نخورد. ولی در کار کمدی وقتی چهارتا سانسور داشته باشید که کمدی کار را در بیاورد، مردم دلسرد می‌شوند. آنها توقع دارند کار خوب ببینند وقتی که آن اتفاق نمی‌افتد، دلسرد می‌شوند. تفاوت کار کمدی و درام در همین‌جاست. فکر می‌کنم ممیزی به کار ما خیلی ضربه خواهد زد. امیدوارم این اتفاق نیفتد چون اگر بیفتد کاراکتر من نقشی است که به راحتی قلع و قمع می‌شود.

 • به نظر سام درخشانی، قبله عالم چه جذابیتی دارد که مردم باید ببینند؟

همیشه برای خودم خیلی جذاب بوده یک تصویر متفاوتی از ناصرالدین شاه ببینم. در فضایی که خیلی هم تاریخی نباشد و  بشود کمی شوخی کرد و حقایق پشت‌پرده‌ای هم از زندگی‌اش نشان داد. من فکر می‌کنم این اتفاق در کار ما افتاده و شاید بتوان گفت کسانی که کار ما را نگاه می‌کنند، بتوانند برگردند به سال‌ها قبل و ببینند اگر در آن حال و هوا و در آن فضا بودند چه اتفاقی می‌افتاد.

همه چیز درباره سریال خوب بد جلف ۳ رادیواکتیو + نقد و بررسی

همه چیز درباره سریال قبله عالم ساخته حامد محمدی
نگاهی به قسمت اول سریال قبله عالم
درباره قسمت اول سریال قبله عالم


نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم