واکنش اولیه منتقدان به فیلم “خون شد” ساخته مسعود کیمیایی | چاقو و چراغ خانه

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

منتشرشده در ۲۰ بهمن ۹۸ همزمان با نمایش فیلم خون شد در جشنواره فجر
مسعود کیمیایی در آستانه هشتادسالگی همچنان فیلمساز مهم و تأثیرگذاری است؛ به همین دلیل، شروع روز نهم جشنواره با فیلمی از کیمیایی اتفاق مهمی است، حتی اگر بدون حضور خود او باشد.
«خون شد» روایتگر داستان مردی با نقش‌آفرینی سعید آقاخانی است که بعد از سال‌ها از زندان آزاد شده و تصمیم می‌گیرد تا اوضاع زندگی و خانواده‌اش را روبه‌راه کند. نسرین مقانلو، هومن برق‌نورد، سیامک انصاری و لیلا زارع دیگر بازیگرانی هستند که در فیلم جدید کیمیایی جلوی دوربین علیرضا زرین‌دست حاضر شده‌اند.
این سومین حضور کیمیایی در جشنواره پس از موفقیت «جرم» در سال ۹۲ است و از واکنش منتقدان به «خون شد» به نظر می‌رسد که با اقبال بیشتری هم مواجه شده است.
واکنش اولیه تعدادی از منتقدان به «خون شد» را در فیلیمو شات مرور می‌کنیم.


بهمن عبدالهی: در فیلم، سکانسی هست که مادر صندوقچه‌ای را در زیرزمین متروک می‌گشاید و خاطرات گذشته‌اش را بازکاوی می‌کند. «خون شد»، مصداق همین صحنه است؛ انگار مسعود کیمیایی دوباره به سینمای خاص خودش، آن آدم‌ها و آن فضاها رجعت کرده است. سینمای کیمیایی، سینمای موردعلاقه من نیست اما برخی فیلم‌هایش را دوست دارم. خصوصا آثاری که قصه‌گو باشند و سرراست بروند به سراغ داستان، نه اینکه حاشیه بروند و چهل‌تکه باشند. اینجا کیمیایی قصه را بهتر و سرراست‌تر تعریف می‌کند؛ گرچه آدم‌هایش مال این زمانه نیستند، در جهان فیلم قابل‌توجه‌اند. آخرین فیلم کیمیایی بهتر از دیگر آثار این چندساله اوست. مثل همیشه لحظات خوبی دارد و آدم‌های زمختش دوست‌داشتنی هستند.

سعید آقاخانی و هومن برق‌نورد در نمایی از فیلم خون شد - واکنش منتقدان به خون شد

نقد فیلم خون شد


سید آریا قریشی: رفتار شخصیت‌ها در بعضی از قسمت‌ها افراطی است. منطق برخی از اتفاقات می‌لنگد. قهرمان فیلم، ساده‌تر از آنچه انتظار می‌رود از پس دشمنان برمی‌آید. ضدقهرمان‌ها را به‌درستی نمی‌شناسیم و کیفیت بازی‌ها یکدست نیست. با وجود تمام این مشکلات، «خون شد» از دو فیلم قبلی کیمیایی جلوتر می‌ایستد. این، به‌روزترین فیلم سال‌های اخیر کیمیایی است؛ با استعاره‌هایی پوشیده‌تر از فیلمی چون «قاتل اهلی». توانایی اجرایی کیمیایی کماکان در برخی از لحظات چشمگیر است (قرینه‌سازی نماهای ابتدایی و انتهایی فیلم، از نظر تصویرسازی جزو بهترین لحظات جشنواره امسال است) و داستان اصلی کمتر از «متروپل» و «قاتل اهلی» به حاشیه می‌رود. «خون شد» قطعا با بهترین‌های کیمیایی فاصله دارد اما در میان انبوه فیلم‌های «تله‌فیلمی»، فیلم تازه کیمیایی هنوز اثری برای پرده عریض سینما است.

علیرضا مجمع:‏⁧‫ «خون شد»‬⁩، قابش را با سایه و مرد شروع می‌کند. مرد، آشنای سالیان ماست با خالقش. همان نوری ⁧‫«سرب»‬⁩، همان رضای ⁧‫«دندان مار‬⁩» اما ضعیف‌تر. خالق معلوم است که پیر شده و حوصله ندارد، اما در همین حال هم خانه-ایران برایش مهم است. قلندری می‌خواهد تا خانواده را جمع کند دورِهم.

امید ذاکرنیا: آخرین اثر مسعود کیمیایی مثل آثار قبلی‌اش فیلمی بود که مخاطبانش به دو گروه شیفته و متنفر تقسیم شدند. فیلم مثل همه کارهای کیمیایی داستانی است که دنیای خاص کارگردان را روایت می‌کند، با یک سعید آقاخانی متفاوت؛ اما هرچه هست و هرچقدر هم این فیلم خوش‌ساخت‌تر از آثار متاخرش باشد، بازهم فیلم کیمیایی است که عاشقان و دشمنان جدی خودش را دارد و به‌عنوان مخاطب، قطعا در یکی از این دو گروه جای خواهید گرفت.

سعید آقاخانی و سیامک صفری در نمایی از فیلم خون شد - واکنش منتقدان به خون شد

امین مبینی: علاقه‌مندان جدی سینمای ایران سال‌هاست که می‌دانند دیگر نباید انتظار بالایی از مسعود کیمیایی داشته باشند. اگر این واقعیت را بپذیریم که او دیگر فیلم‌های مهمش را ساخته، می‌توان گفت که «خون شد» برای او گامی رو به جلو در این سال‌هاست و طرفداران سینه‌چاکش را راضی خواهد کرد. فیلم، سر و شکل متعادلی دارد و داستان خود را در تمام مقاطع، با ریتم مناسبی روایت می‌کند. از طرفی شروع و پایان فکرشده‌ای هم دارد و به واسطه حجم خون و شکل خشونت، در جهان سینمایی کیمیایی فیلمی آیکانیک محسوب خواهد شد. خصوصا که فیلم کیمیایی پس از سال‌ها از قهرمان جذابی بهره می‌برد که سعید آقاخانی به خوبی از پس ایفای نقشش برآمده است.


شاید برایتان جالب باشد
6 نظر
 1. وحید می گوید

  خوشم اومد ولی من باید در فیلمهای موفق نقش اول رو بازی میکردم ولی هنوز کشف نشدم

 2. م می گوید

  خاک عالم تو سر سینمای ایران. اینم شد قیلم آخه. یادم میاد بچه بودم برا برنامه کودک فیلمنامه نوشتم و فرستادم. یه چیزی تو این مایه های فیلم “خون شد”. خخخخخخخخخخخ بخدا جدی میگم. خخخخخخ

 3. شاغلام می گوید

  مسعود کیمیایی نه با تعریف بزرگ میشه نه با توهین کوچک میشه …. کیمیایی بزرگ هست .. نام استاد تا ابد بر تارک سینمای ایران میدرخشد .. ممنون استاد که خالق زیباترین تصاویر سینما برای ما بودید

 4. صادق می گوید

  خانه خیلی شبیه ایران بود،استاد کیمیایی خسته نباشید

 5. پیشگیری از جرم می گوید

  به نظر من فیلم جالبی بود ،فرهنگ سازی لوتی گری در راستای قبول اشباهات همه خانواده که به جای قربانی شدن دختران خانواده،آنهارا درک کردند،یه نگاهی به جامعه بندازید که چه دخترانی که قربانی ناموس پرستی شدند در حالی که قاتلین خود بی ناموس بودند و هیچ کاری برای انسجام خانواده انجام نداده بودند

 6. نگار می گوید

  دوره فیلم فارسی های دهه چهل و .. تمام شده .. به نظرتان این فیلم جقدر باور پذیر

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.