نحوه محاسبه ترافیک مصرفی اینترنت برای کاربران سرویس‌های VOD به چه صورت است؟

شرایط جدید برای فیلیمویی‌های عزیز: از تاریخ ۲۴ اسفند ۹۹ اینترنت رایگان برای کاربران ایرانسلی حذف شده است و آن دسته از کاربران فیلیمو که از اینترنت ایرانسل برای تماشای فیلم استفاده می‌کرده‌اند فقط با خرید اشتراک فیلیمو می‌توانند به آرشیو فیلم و سریال‌ها دسترسی داشته باشند.


تمام آنچه باید درباره محاسبه ترافیک مصرفی اینترنت بدانیم

خبر منتشر شده در تاریخ ۱۶ آذر ۹۹
تغییر شکل خدمات زندگی از بستر سنتی به بستر آنلاین، تفاوت‌هایی در هزینه‌های روزمره ایجاد کرده است. امروزه بهره‌گیری از هر خدمت آنلاینی، وابسته به استفاده از سرویس‌های اینترنتی است و بسته‌های اینترنتی به بخش اصلی سبد خرید خانواده‌ها تبدیل شده‌اند. یکی از این خدمات آنلاین، تماشای فیلم بر روی پلتفرم‌های VOD ازجمله فیلیمو و نماوا است که به علت قرار داشتن در لیست سایت‌های پرطرفدار داخلی، ترافیک مصرفی آن‌ها طبق قوانین سازمان تنظیم مقررات، نیم‌بها محسوب می‌شود. از طرفی، هر دو سرویس فیلیمو و نماوا از ابتدای فعالیت‌شان با مذاکره با اپراتورها و قراردادهای متفاوت با آن‌ها، تلاش خود را در راستای فراهم آوردن امکانات رفاهی بیشتر برای کاربران و تقبل هزینه ترافیک مصرفی آن‌ها به‌کار گرفته‌اند. با این‌حال و با تغییراتی که از ۱۶ آذر ۱۳۹۸ در این قراردادها صورت گرفته است، لازم است اطلاعاتی را درباره نحوه محاسبه ترافیک مصرفی اینترنت در فیلیمو و نماوا مرور کنیم؛ برای اطلاعات بیشتر، با فیلیمو شات همراه باشید.


تغییرهای جدید برای کاربران جدید

با به پایان رسیدن قراردادهای اپراتوری فیلیمو و نماوا با شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت، از ۱۶ آذر ۱۳۹۸، ترافیک رایگان از قرارداد این شرکت‌ها حذف و تمامی کاربران جدید از ترافیک نیم‌بها بهره‌مند خواهد شد. از آن‌جایی که هر دو سرویس به تعهدهای خود با کاربران پایبند هستند و رعایت حقوق آن‌ها را بر خود لازم می‌دانند، اینترنت مصرفی تمام کاربرانی که تا پیش از این و بر مبنای تعرفه اینترنت رایگان اشتراکی را تهیه کرده‌اند، تا زمان پایان اشتراک طبق شرایط و تعهد زمان خرید محاسبه خواهد شد. بنابراین اگر شما کاربری هستید که در روزهای گذشته اشتراک یک‌ماهه، سه‌ماهه یا شش‌ماهه تهیه کرده‌اید و برای مثال با استفاده از اینترنت مخابرات ایران از فیلیمو و نماوا استفاده می‌کنید، تا آخرین روز اشتراکتان از ترافیک مصرفی رایگان بهره‌مند هستید. بدیهی است از تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۹۸، نحوه محاسبه ترافیک مصرفی برای تمام کاربران جدید نیم‌بها خواهد بود و تمام اشتراک‌هایی که از این تاریخ خریداری شوند نیز شامل این نحوه محاسبه خواهند شد.

آستانه مصرف منصفانه شما کجاست؟

مدت‌ها است که کاربران اینترنت‌های ADSL و بسته‌های اپراتوری همراه، با مفاهیمی مثل آستانه مصرف منصفانه، ترافیک داخلی و ترافیک بین‌الملل آشنا هستند و از نحوه محاسبه ترافیک مصرفی توسط شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی که بسته موردنظرشان را از آن تهیه می‌کنند آگاهی دارند. آستانه مصرف منصفانه یا در اصطلاح فنی FUP (Fair Usage Policy) معیاری برای بررسی میزان مصرف ترافیک داخلی و خارجی است و به‌صورت شناور بین سایت‌های داخلی و خارجی تقسیم می‌شود؛ برای مثال، تماشای فیلم در فیلیمو و نماوا به میزان یک‌دوم تماشای فیلم در وبسایت‌های خارجی از ترافیک کاربران کم می‌کند. همچنین این آستانه مصرف منصفانه در بین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنت به‌طور میانگین حدود ۳۰۰ گیگابایت ترافیک داخلی ماهیانه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

بنابراین اگر شما کاربری هستید که به تماشای فیلم و سریال علاقه زیادی دارید، چالش اصلی‌تان این خواهد بود که چگونه ۳۰۰ گیگابایت ترافیک داخلی را برای تماشای آنلاین فیلم مصرف کنید. این در شرایطی است که به‌طور میانگین یک فیلم ۹۰ دقیقه‌ای در حالت Full HD و هنگام نمایش در فیلیمو و نماوا حدود ۱.۸ گیگابایت از ترافیک شما را مصرف می‌کند و برای تماشای یک سریال ۶۰ دقیقه‌ای با همین کیفیت نیز چیزی حدود ۱.۲ مگابایت ترافیک لازم دارید. همان‌طور که می‌دانید، خدمات شرکت‌های اینترنتی براساس ترافیک مصرفی است و تنها زمانی مجبور به پرداخت هزینه اضافه‌تر خواهید شد که تمام ظرفیت ترافیک داخلی و خارجی‌تان را مصرف کنید. بنابراین اگر شما هم در گروه افرادی هستید که آستانه مصرف منصفانه را رعایت و در طول یک ماه چیزی حدود کمتر از ۲۰۰ اپیزود فیلم و سریال را تماشا می‌کنید، خیالتان راحت باشد که با در نظر گرفتن ترافیک نیم‌بهای داخلی، هیچ‌گونه هزینه اضافه‌تری را در هنگام استفاده از فیلیمو و نماوا متحمل نخواهید شد.

تصمیم‌های جدید برای رقم زدن اتفاق‌های جدید

تغییر در نحوه محاسبه ترافیک مصرفی سرویس‌های فیلیمو و نماوا اقدامی است که آینده محتوایی متفاوتی را برای کاربران رقم خواهد زد. در شرایطی که با در نظر گرفتن کمترین آستانه مصرف منصفانه، درصد بالایی از کاربران از مرز این آستانه عبور نمی‌کنند، تغییرهای اعمال‌شده منجر به صرف هزینه بالاتری در جهت تامین محتوای موردنیاز کاربران فیلیمو و نماوا و بالا رفتن سطح رضایت محتوایی از این دو پلتفرم خواهد شد. فیلیمو و نماوا در جهت حفظ بالاترین سرمایه‌شان یعنی رضایت کاربران، تمام تلاش خود را به‌کار گرفته و نوید آینده‌ای پرهیجان را به همه مشترکان خود می‌دهند.


شاید برایتان جالب باشد
19 نظر
 1. سمیه درودگر می گوید

  سلام
  چرا یه سری از فیلمها در فیلیمو پخش نمیشود.
  مثل انیمیشن جستجو درپاریس

 2. مریم می گوید

  من تازه میخوام اشتراک فیلمو بگیرم فقط نمیدونم بعد از اشتراک گرفتن هم از حجم اینترنتم کم میشه یا فقط همون هزینه که برا اشتراک میدم کافیه و دیگه از حجم اینترنتم موقع فیلم دیدن کم نمیشه؟لطفا جواب بدید

  1. سها ذاکری | سردبیر فیلیمو شات می گوید

   دوست عزیز لطفا با شماره تلفن ۷۴۵۲۴-۰۲۱ تماس بگیرین.

 3. سپنتا می گوید

  اگر اشتراک نخرم یک کارتون۳ ساعته را با کیفیت۳۶۰pنگاه کنم چقدر نت مصرف میکند؟؟
  ))بدون اشتراک((

  1. سها ذاکری | سردبیر فیلیمو شات می گوید

   دوست عزیز
   حجم مصرفی برای تماشای این کارتون حدود ۶۰۰ مگابایت خواهد بود.

 4. باران می گوید

  ایا دیدن فیلم و سریال در فیلیمو بدون خرید اشتراک و با اینترنت ایرانسل قانونیه ؟ یعنی اشکالی نداره اگه بدون خرید اشتراک فیلم و سریال در فیلیمو ببینیم و با تماشای آنها بدون خرید اشتراک تنها با اینترنت حقی از کسی مثلا فیلیمو یا صاحبان آثار ضایع نمیشه؟

 5. محمد می گوید

  من از اینترنت ltde ایرانسل استفاده میکنم اشتراک فیلمو هم دارم اما چرا اینترنت من نیم بها محاسبه نمیشه؟!!

 6. سعید می گوید

  باسلا ایا با خرید اینترنت داخلی ایرانسل ک مخصوص برنامه های داخل کشور هست هم میشه از محتویات فیلیمو استفاده کرد یا خیر .

 7. سید محمد رضا می گوید

  سلام ببخشید چرا مصرف اینترنت در فیلیمو انقدر زیاد است. من یک دستگاه فیلیمو باکس خریدم وقتی هم باهاش یک فیلم یک ساعت و نیمی میبینم حدود ۲ گیگ مصرف کرد. هزینه ۲ گیگ اینترنت ایرانسل حدود ۱۴ هزارتومن هست اگه قرار باشه انقدر اینترنت مصرف کنه که فیلم رو دانلود کنی روی فلش بریزی بعدش تماشا کنی بهتر از اینکه یک میلیون پول دستگاه بدی با اینقدر هم مصرف اینترنت اگه میشه مصرفش رو پایین تر ببرید

  1. سها ذاکری | سردبیر فیلیمو شات می گوید

   دوست عزیز
   لطفا با شماره ۰۲۱۷۴۵۲۴ تماس بگیرید؛ همکاران ما در بخش پشتیبانی شما را راهنمایی می‌کنند و به سوالات پاسخ می‌دهند.

 8. سمیراصادقی می گوید

  سلام ببخشید من اشتراک یک ماهه خریدم مگه رایگان نباید بشه پس چرا از دیرو ۲ گیگ اینترنت منو مصرف کرده؟

 9. سمیرا می گوید

  چرا با خرید اشتراک بازهم نت کم میکنه؟

 10. باران می گوید

  اشتراک رایگان فیلیمو برای کاربران ایرانسلی حذف شده یا دوباره درست میشه؟

  1. سها ذاکری | سردبیر فیلیمو شات می گوید

   سلام دوست عزیز
   حذف شده؛ برای تماشای فیلم‌های فیلیمو اشتراک بخرید.

 11. نیوشا می گوید

  سلام ببخشید من قبلا با اینترنت ایرانسل فیلم هارو تماشا میکردم ولی الان نمیشه علت چیست؟

  1. سها ذاکری | سردبیر فیلیمو شات می گوید

   دوست عزیز
   اگر از اینترنت ایرانسل استفاده می‌کنید برای تماشای فیلم‌های آرشیو فیلیمو از تاریخ ۲۴ اسفند ۹۹ باید اشتراک فیلیمو بخرید.

 12. ابوالفضل می گوید

  سلام

  من خیلی وقته بصورت تمام بها و با اینترنت ایرانسل از فیلیمو استفاده میکنم

  الان پیامک اومده که با توجه به استفاده شما از اینترنت تمام بها برای پرداخت اشتراک فیلیمو، میزان اشتراک پرداختی شما در بهمن ماه ۱۸۰۰۰ ریال است.

  یعنی چی؟

 13. مهزیار می گوید

  سلام بنده اشتراک فیلیمو دارم بعد میخواستم دقیق بدونم چطور از ایرانسل میره
  ممنون میشم بگید

 14. امیر می گوید

  سلام من فیلمو باکس خریدم ۳ ماه اشتراک رایگان داره با این وجود باز هم از حجم اینترنت کم میشه؟

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.