سریال کمدی جدید مردم معمولی ساخته رامبد جوان | جنجال در فروشگاه

در ابتدای دهه نود، رامبد جوان دو کمدی موفق و پرفروش پسر آدم، دختر حوا و ورود آقایان ممنوع را ساخت و با نقش‌آفرینی در گناهکاران ساخته فرامرز قریبیان سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد مکمل را به دست آورد. همه چیز آماده بود تا در پخته‌ترین دوران کارنامه‌اش، رامبد جوان به بازیگر و کارگردانی پرکار در سینمای ایران تبدیل شود. اما جوان برخلاف انتظار به شبکه تازه تاسیس نسیم رفت و شوی خندوانه را به راه انداخت. هرچند، حاصل خندوانه برای رامبد جوان شهرت و موفقیتی فراتر از انتظار بود، طی یک دهه او را عملا از ساحت یک سینماگر دور کرد و از او یک چهره تلویزیونی تمام‌عیار ساخت. کارنامه سینمایی جوان در دهه نود هم محدود شد به ساختن دو فیلم نگار و قانون مورفی که عملکردی کمتر از حد انتظار داشتند و نهایتا بازی در چند نقش کوتاه.
با وجود اینکه پخش فصل جدید خندوانه آغاز شده و حساسیت و فشار رسانه‌ای روی این برنامه بیشتر از همیشه است، رامبد جوان فیلم سینمایی چپ، راست را آماده نمایش دارد که مهمترین تجربه بازیگری او پس از سال‌هاست و فراتر از آن، با ساخت سریال کمدی مردم معمولی به شبکه نمایش خانگی آمده.
به بهانه شروع پخش سریال کمدی مردم معمولی با فیلیمو شات همراه باشید برای معرفی و بررسی ساخته جدید رامبد جوان.

رامبد جوان در نمایی از سریال کمدی مردم معمولی

قصه در یک مرکز زیبایی و تناسب اندام می‌گذرد و همه چیز حول محور رییس ثروتمند ولی خسیس این مجموعه است که با ورود آدم‌های تازه و پیش آمدن ماجراهای غیرمنتظره همه چیز از کنترل او خارج می‌شود… . مردم معمولی که در قالب اپیزودهای ۲۰ تا ۲۵ دقیقه‌ای ساخته شده برگرفته از الگوی نمایشی سیت‌کام است که در کمدی‌های تلویزیونی سابقه‌ای طولانی دارد و البته در تولیدات ایرانی کمتر تجربه شده.

نمایی از سریال کمدی مردم معمولی

سیت‌کام یا کمدی موقعیت، در ساده‌ترین شکل ممکن به فرمتی از سریال‌سازی اشاره دارد که در آن بازیگران مقابل تماشاگران در صحنه ظاهر می‌شوند و شاهد واکنش زنده تماشاگران به اتفاقات و شوخی‌های جاری در صحنه هستیم که این واکنش در قالب صدای خنده به نسخه نهایی اثر راه پیدا می‌کند. سریال‌هایی که با فضا، دکور و شخصیت‌های ثابت و محدود شناخته می‌شوند و هر بار در این فضای ثابت داستان تازه‌ای برای شخصیت‌ها پیش می‌آید. دوستان، آشنایی با مادر و تئوری بیگ بنگ از جمله سیت‌کام‌های معروفی هستند که در ایران هم طرفداران پرشماری دارند. با این وجود، سال‌ها از ساخت آخرین سیت‌کام موفق در شبکه‌های تلویزیونی آمریکایی می‌گذرد و این فرمت نمایشی تقریبا جای خود را به مدل‌های دیگری داده، گرچه هنوز ردپای تاثیرات و الگوهای روایی آن بر نسل جدید کمدی‌ها مشهود است.

در ایران از همان زمانی که تماشای سیت‌کام‌های روز در میان مخاطبان باب شد، تلاش‌های زیادی برای ساخت نمونه‌های وطنی آن صورت گرفت که عموما راه به جایی نبردند و نهایتا ترجمان بصری و روایی سیت‌کام‌ها در تلویزیون ایران شد سریال‌های کمدی نودشبی که با چند بازیگر محدود و در یک لوکیشن ثابت ساخته می‌شدند و با وجود استفاده از الگوهای روایی سیت‌کام‌ها، از نظر بصری و ساخت شباهت چندانی به آن‌ها نداشتند. موفق‌ترین نمونه از این دست شاید پاورچین باشد که با وجود تولید فقیر و شتابزده به دلیل تاثیرپذیری آشکار از فضای دوستان و ساینفیلد نسبت به زمان خودش در تلویزیون ایران یک اتفاق محسوب می‌شد.

در مقابل، بیژن بیرنگ و مسعود رسام که جزو مهمترین برنامه‌سازان تلویزیون ایران در دهه‌های شصت و هفتاد بودند، تلاش کردند تا در تولیدات خود از نظر فرم، ظاهر و اجرا به سیت‌کام‌ها نزدیک شود. سال‌ها بعد بیژن بیرنگ سعی کرد با عشق تعطیل نیست ساخت یک سیت‌کام تمام‌عیار را در ایران تجربه کند که حاصل آن شکستی سنگین و غیرمنتظره بود که حتی وجود ستاره‌هایی چون محمدرضا گلزار و مهناز افشار هم به کار کمک نکرد.

رامبد جوان هم که از قضا کارش را با بیرنگ و رسام شروع کرده بود، و در طول سه دهه فعالیتش همیشه از نظر فضای فانتزی و مدل اجرای نمایشگرانه تحت تاثیر آن‌ها بوده، این بار سعی کرده تا ساخت یک سیت‌کام ایرانی دیگر در شبکه نمایش خانگی را تجربه کند. اگر ظاهر و اجرای تمیز و شیک را به عنوان شاخصه همیشگی کارهای جوان حساب کنیم، حتما سریال کمدی مردم معمولی هم از این منظر چشمگیر خواهد بود. اما آنچه که چالش اصلی پروژه به حساب می‌آید، فرمت و روایت اثر و همگونی آن با وضعیت کنونی جامعه و سطح انتظار مخاطبان است.

نمایی از سریال کمدی مردم معمولی

داستان و فضایی که جوان برای سریال تازه‌اش انتخاب کرده، بیش از حد یادآور محصولات تلویزیونی دهه هفتاد است و انتظار می‌رود که لحنی فانتزی و سرخوشانه داشته باشد. ایده‌ای که باید دید از سوی مخاطبان با چه واکنشی مواجه می‌شود. جدای از این، جوان در تجربیات تلویزیونی‌اش معمولا نتوانسته تا موفقیت کارهای سینمایی‌اش را تکرار کند و در دهه گذشته هم سلیقه و زیبایی‌شناسی آثارش کاملا تحت تاثیر فضای خندوانه و پرسونایی قرار گرفته که این شوی تلویزیونی برای او ساخته است.

باید دید که رامبد جوان در بازگشت به عرصه سریال‌سازی می‌تواند فصل تازه‌ای را در کارنامه هنری‌اش رقم بزند و موفقیت یا شکست مردم معمولی چه تاثیری بر ادامه مسیر او در این عرصه خواهد داشت؛ واکنش بینندگان و منتقدان تعیین‌کننده خواهد بود.

سریال کمدی مردم معمولی ساخته رامبد جوان و با نقش‌آفرینی چهره‌هایی چون شبنم مقدمی، آتیلا پسیانی، خاطره اسدی، الناز حبیبی، امین نوروزی، لیلی رشیدی، خسرو پسیانی، کمند امیرسلیمانی، شادی کرم رودی و رامبد جوان به صورت هفتگی پخش می‌شود و به صورت انحصاری در فیلیمو قابل تماشا خواهد بود.

تماشای سریال مردم معمولی

رونمایی از پوستر مردم معمولی | رامبد جوان پنجشنبه‌ها به فیلیمو می‌آید

جدیدترین سریال های فیلیمو در نوروز ۱۴۰۰ | تعطیلات فیلیمویی


شاید برایتان جالب باشد
5 نظر
 1. Amo Hamed می گوید

  خجالت آور ! متاسفم برای سازنده های این سریال ! عللخصوص رامبد جوان

 2. جواد تیموری می گوید

  از این رامبد جوان ، فیلمساز خوب در نمیاد. سعی میکنه جا پای مهران مدیری بذاره ولی اصلا توانایی‌اش رو نداره.

 3. الی می گوید

  مزخرف ترین سریال که دیدم آخه این چه سریالی هست بهتره فیلم و سریال نسازه رامبدخان

 4. س.صابر می گوید

  فقط میشه گفت متاسفم متاسف این همه بازیگر با سابقه که الان فقط غم نان دارن انگار وهیچ که حاضرشدن توی این فیلم مزخرف بازی کنن

 5. sajjad می گوید

  آره دقیقا منم موافقم

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.