نقد و بررسی سریال زخم کاری محمدحسین مهدویان

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

سریال زخم کاری مجموعه‌ای نوآر و ملتهب است که داستانی پر فراز و نشیب‌ دارد؛ این مجموعه در تهران تصویربرداری شده است و اولین تجربه سریال‌سازی محمدحسین مهدویان در شبکه نمایش خانگی محسوب می‌شود. فیلیمو در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده و

زخم کاری از ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ به‌صورت اختصاصی از این پلتفرم پخش شده است.

تیزر سریال “زخم کاری” جواد عزتی

تماشای سریال زخم کاری

چرا برای تماشای سریال زخم کاری محمدحسین مهدویان کنجکاویم؟

کیوان حسینیان
در دوران تعطیلی و رکورد سینما، خیلی زود همه نشانی شبکه نمایش خانگی را پیدا کردند و پلتفرم‌های آنلاین تبدیل شدند به مجرایی برای تنفس و بقا. در ابتدا شاید خیلی‌ها به چشم یک شغل موقت به این راه تازه نگاه می‌کردند اما حالا به نوعی دارد تعریف جریان اصلی در عرصه سینما و سرگرمی را عوض می‌کند؛ روندی که در ایران شدت و شتاب بیشتری هم پیدا کرده است. تمام سریال‌هایی که تا به امروز ساخته شده‌اند، در نوع خود مهم و قابل بحث بوده‌اند؛ گرچه اهمیت صرفا با کیفیت متناسب و مترادف نیست. نکته‌ای که در مورد زخم کاری می‌تواند با نمونه‌های قبلی متفاوت باشد، اهمیت اثر در جایگاه فیلمساز و همین‌طور در وضعیت کنونی بازار است.

در ادامه با فیلیمو شات همراه باشید برای پرداختن به زخم کاری سریال جدید محمدحسین مهدویان که پخش اختصاصی آن از طریق فیلیمو آغاز شده است.


یادداشتی بر سریال زخم کاری و مقایسه با مکبث | آزِ خونین


سعید چنگیزیان در نمایی از سریال زخم کاری

قبلا درباره جایگاه مهدویان در سینمای دهه نود بحث شده و این بار بحث درباره ساخته جدید اوست و اینکه چرا موفقیت یا شکست زخم کاری سرنوشت این سینماگر را به کل تغییر خواهد داد. سریال بر اساس رمان کوتاه بیست زخم کاری نوشته محمود حسینی‌زاد ساخته شده است؛ رمانی که در میانه دهه نود چاپ شد، آن هم بعد از چند سال تعویق، و خیلی زود به اثری پرطرفدار در میان علاقه‌مندان ادبیات فارسی تبدیل شد که تصویری هولناک و تکان‌دهنده از هم‌آغوشی فساد و قدرت زیرپوست ایران معاصر را تداعی می‌کرد. روایتی که مشخصا از یک‌سو با کهن‌الگوی سقوط و تراژدی مکبث قابل مقایسه بود و از سویی دیگر با قصه‌های جنایی و نوآر که حالا در جغرافیایی آشنا بازآفرینی شده است. قصه با کدهایی مشخص و ظریف سعی دارد یادآور تمام ناگفته‌ها و ناشنیده‌ها درباره فساد سازمان‌یافته و پنهان در سال‌های اخیر باشد؛ از قراردادهای غیرشفاف و پولشویی گرفته تا دست‌هایی که به خون آلوده شده است. تماشای چنین قصه‌ای در قالب یک سریال که مخاطب عام را نشانه گرفته، در نوع خود اتفاق قابل توجهی به شمار می‌آید.

بعد از تجربیات موفق و ناموفق، اهمیت قصه و قصه‌گویی در سریال‌سازی تازه دارد عیان می‌شود و از همین رو اقتباس، که در سینمای ایران همیشه مغفول بوده، در شبکه نمایش خانگی رفته رفته به یک موج منجر خواهد شد. اما باید در نظر داشت که بیست زخم کاری چندان با الگوی رمان‌های عامه‌پسند فارسی سازگار نیست و دست گذاشتن روی آن، به دلیل لحن و سوژه ملتهب، تصمیمی چالش‌برانگیز است؛ مخصوصا که کل رمان بیش از صد و خرده‌ای صفحه نیست و قصه برای تبدیل شدن به یک سریال یا حتی مینی‌سریال نیازمند بسط و اطناب و پرداخت به شخصیت‌ها و داستان‌های فرعی تازه است.


مطالب مرتبط:

نقد قسمت اول زخم کاری

نقد قسمت دوم سریال زخم کاری


فراتر از چالش اقتباس ادبی از یک رمان بحث‌برانگیز، زخم کاری در کارنامه مهدویان نقطه عطف خواهد بود. خوب یا بد، تمام ساخته‌های قبلی مهدویان زیر سایه سنگین وجه امنیتی، سیاسی و تاریخی موضوعات مهمی قرار داشت که نحوه پرداخت آن با محدودیت‌ها و حساسیت‌های فراوانی همراه بوده و همین امر سوتفاهم‌های متعددی را درباره‌ خود مهدویان و وجه رسانه‌ای او به همراه داشته. تا جایی که رفته رفته سعی کرد خودش را از پیش‌فرض‌های حزبی و جناحی جدا و هویت خود به عنوان یک سینماگر را بازتعریف کند. از این نظر، زخم کاری در کارنامه مهدویان یک استنثاست؛ داستانی معاصر، گرچه ملتهب، که عنوان تولیدکننده یا سفارش‌دهنده بر روی آن وزن نمی‌اندازد و حکم یک مواجهه مستقیم بین فیلمساز و مخاطبان اثر را دارد؛ آیا زخم کاری بعد از درخت گردو و شیشلیک همچنان در راستانی تغییر مسیر و رویکرد مهدویان تعبیر می‌شود و به همان اندازه واکنش‌های ضدونقیض را در پی خواهد داشت؟

از سوی دیگر، باید در نظر داشت که موفقیت زخم کاری، چه در برقراری ارتباط با بینندگان سریال و چه در نمایش درونمایه منبع اقتباس، بدون شک در تصور عمومی از مهدویان سینماگر و مسیری که او در ادامه دنبال خواهد کرد، تاثیر چشمگیری دارد. همچنین می‌تواند زمینه‌ساز ورود سینماگران سرشناس دیگر به عرصه سریال‌سازی و تولید سلسله آثاری باشد که طی زمان سطح سلیقه و انتظار مخاطب را بالا ببرند. در نتیجه باید دید واکنش‌ها به سریال چیست و به کنجکاوی گسترده‌ای که پیرامون آن ایجاد شده چه پاسخی خواهد داد.

سریال جنایی زخم کاری ساخته محمدحسین مهدویان و با نقش‌آفرینی ستارگانی چون جواد عزتی، رعنا آزادی‌ور، هانیه توسلی، سعید چنگیزیان، الهه حصاری، سیاوش طهمورث، عباس جمشیدی، کاظم هژیرآزاد و… به صورت اختصاصی بر روی فیلیمو قابل تماشاست.


زخم کاری با رده‌بندی سنی می‌آید

به گزارش روابط عمومی فیلیمو، اولین سریال محمد حسین مهدویان که اقتباسی از کتاب بیست زخم کاری است، با تصمیم ساترا با رده‌بندی سنی ۱۵+ سال از فیلیمو پخش می‌شود.

عوامل و بازیگران سریال زخم کاری


مطالب مرتبط:

مروری بر بهترین سریال‌های شبکه نمایش خانگی

نقد فیلم ماجرا نیمروز ۲ (رد خون)

مرور کارنامه بازیگری جواد عزتی


شاید برایتان جالب باشد
13 نظر
 1. امیرحسین می گوید

  با سلام این سریال کی پخش میشود

  1. سها ذاکری | سردبیر فیلیمو شات می گوید

   سلام
   روز بخیر
   پخش این سریال طی هفته‌های آینده شروع میشه.

 2. علیرضا حاجعلی می گوید

  باسلام این سریال در تاریخ جمعه هفتم خرداد ۱۴۰۰ پخش میشود

 3. امیر بهراد 09359976011 می گوید

  سلام لطفاً به گوش کارگردان و عوامل برسونید در قسمت اول سوتی دادن هم جمشیدی هم غلامرضایی هر دو دیدن که پول به حساب واریز شد اما در جلسه شب در شرکت آقای تهمورث از جواد عزتی پرسید چرا پیش پرداخت نریختن جمشیدی صداش در نیومد و همچین غلامرضایی هم راپورت به تهمورث نداد بحث چند میلیون دلار بوده به نظرم سوتی بزرگی هست و به شعور بیننده توهین شده

 4. تینا می گوید

  خب داشتن کاورش میکردن. شاید اونا هم میدونن قدرت و اینده دست کیه! شماهم اونقدرا زرنگ نیستی. بخشی از فیلم بود که دلیلش در اینده مشخص میشه.

 5. hossein می گوید

  چرا نظر منو منتشر نمی کنین؟ بخدا عواملاین فیلم حق منو خوردن

 6. کامیار می گوید

  دیدی سوتی بود قسمت دوم‌و دیدی!؟عزتی مرتکب قتل شد!!!،چرا همیشه‌ی خدا آدمایی مثل تو فکر می‌کنین عالم‌وآدم نمی‌فهمن فقط خودتون عقل کللین؟؟؟

 7. محمد می گوید

  سردبیر محترم فیلیمو شات سلام.
  .
  توی این نقد رده سنی رو ۱۵+ سال تعیین کرده ولی روی صفحه اصلی پخش فیلم ۱۷+ نوشته شده. چرا تفاوت داره و روی کدومش باید تصمیم گرفت؟
  .
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  1. سها ذاکری | سردبیر فیلیمو شات می گوید

   سلام
   وقت بخیر
   بهتره رده سنی رو طبق نظر گروه سازنده +۱۵ در نظر بگیرین.
   امیدوارم از تماشای این سریال لذت ببرین.

 8. باسامی می گوید

  سلام فیلم خوبیه نکته منفی بزرگش سیگار کشیدن کل بازیگراس حال آدمو بهم میزنه آخه چقدر سیگار میکشن

 9. Navid می گوید

  با کمال احترام،هیچ کسی شما رو مجبور به تماشای این سریال نکرده و اگه حس می کنید که کشیدن سیگار داخل این سریال اذیت کننده است می تونید دنبال نکنید.
  و اینکه موضوع اصلی فیلم رو رها کردید و چسبیدید به سیگار؟!
  مجبور نیستید چیزی که دوست ندارید ببینید!! ‌😏

 10. امیر می گوید

  امیر بهراد : اینکه شما گفتی اصلا سوتی نبود که بخواد به شعور کسی توهین بشه
  اون چیزی که شما دیدی درقسمت اول در معامله مالک شماره حساب خودش رو بجای حساب شرکت داد .و تایید شد نه اینکه واریز شد !!
  تو شرکت هم گفت چرا پول به حساب نشسته اونم گفت تو یکی دوروز آینده میشینه
  ی دوستمون هم میگفت سیگار اخه بده .. عزیز کل داستان منفیه ، مگه صدا سیماست که سیگار نکشن …

 11. عااالی واقعا عااالی می گوید

  سریال فوق العاده جذابیه اما این گروه باحال تره به انتقادات خیلی قشنگ جواب دادین ، خوب راست میگه حیف این سریال و این هنرمند هامون نیست این همه سیگار میکشم برای یه سریال من عاشق جواد عزتی هستم ولی تو‌این سریال بس که سیگار می‌کشه حالم به هم میخوره دلیلی ندارد مثل عقب مونده ها برای جذابیت یه سریال این همه منفی باشه ،کتک زدن شوهر ،وحشی بودن زن اصلا قشنگ نیست اون هم تو کشور ما که دائم با این چیزا به ظاهر مخالفت میشه به هر حال من که سریال رو دوست دارم و دنبال میکنم به امید ساخت فیلم های بهتر و عالی تر نیاز هم نیست کسی بیاد جوابمو بده من فقط نظرمو گفتم

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.