سریال ترکی گودال | دارودسته استانبولی

تصور کنید که اگر قرار باشد سه‌گانه مشهور «پدرخوانده» را در ترکیه بازآفرینی کنند چه می‌شود؟ منظور کپی یا جا زدن تک‌به‌تک شخصیت‌ها و موقعیت‌ها با نمونه‌های ترکی‌اش نیست بلکه درباره بازتعریف درام و عناصر اصلی آن مانند قدرت و خانواده در جهان دیگری همچون محله‌های خلاف استانبول امروزی صحبت می‌کنیم. حاصل چنین ایده‌ای می‌شود سریالی به نام «گودال» (با عنوان اصلی çukur) که تاکنون سه فصل از آن پخش شده و استقبال گسترده‌ای را در میان مردم و رسانه‌های ترکیه و حتی مخاطبان خارجی به همراه داشته است.
برای آشنایی با سریال ترکی «گودال» با فیلیمو شات همراه باشید.لیست بهترین سریال های ترکی


قصه، درباره یک خانواده مافیایی و خلافکار است که کنترل یکی از محله‌های خطرناک و بی‌دروپیکر استانبول به نام چوکور (به معنای گودال) را بر عهده دارند. گودال برای مدت‌ها در دست خانواده کوچاوالی بوده و آن‌ها اصول و قواعد خودشان را در کار دارند که مهم‌ترینش سختگیری در قبال پخش نشدن مواد مخدر در محله است. طبق معمول تمام داستان‌های مافیایی، خانواده‌های رقیب از راه می‌رسند و جنگ بر سر منافع آغاز می‌شود. در این میان، پسر کوچک کوچاوالی‌ها باید برخلاف میل درونی‌اش سکان را به‌دست بگیرد و خانواده‌اش برای حفظ قدرت جمع‌وجور کند.
همان‌طور که به نظر می‌رسد، با داستان بدیع و عجیبی سروکار نداریم اما روایت آن در یک فضای تازه، اینجا دنیای زیرزمینی یکی از شلوغ‌ترین شهرهای دنیا یعنی استانبول، می‌تواند جالب و متفاوت جلوه کند. این فرمولی است که اخیرا در سریال های ترکی زیاد به چشم می‌آید.

سریال ترکی گودال

با پا گرفتن صنعت سرگرمی در ترکیه، محصولات این کشور هم به رقیبی جدی برای نمونه‌های لاتین و کره‌ای تبدیل شده‌اند و دامنه نفوذ آن‌ها در فرهنگ‌عامه فراتر از خود ترکیه به کشورهای دیگری همچون ایران هم رسیده است. نکته مهم و قابل‌بحث درباره سریال های ترکی مانند «چوکور» این است که سازندگان آن‌ها به خوبی یاد گرفته‌اند که چطور عناصر ژانرهای سینمایی مختلف، مانند فیلم‌های مافیایی و گنگستری در همین «گودال»، را با الگوهای رایج ساخت سریال‌های عامه‌پسند یا همان ساوپ‌اپرا و تله‌نوولاها ترکیب کنند. برای همین، با اثری مواجه هستیم که در عین تلاش برای وفاداری به مولفه‌های ژانر جنایی و الگوبرداری از فیلم‌های معروف شد، پر است از شخصیت‌های متعدد، روابط چندگانه، خرده‌داستان‌های ریزودرشت، داستان کلی در افت‌وخیزی که به‌آرامی و تاکید روی جزییات پیش می‌رود و رویکردی که تمام این موارد را در سطح قابل‌درک، ساده و سرگرم‌کننده‌ای برای عموم مخاطبان نگه می‌دارد.


سریال ترکی تصادف | چه چیزی ما را نجات می‌دهد؟


سریال ترکی گودال

مروری بر فیلم ترکی حکایت طولانی | شور یک زندگی معمولی


برای درک بهتر، می‌شود یکی از سریال‌های مهم روز را مثال زد: «پیکی بلایندرز». سریال محبوب و موفقی که به طرز حساب‌شده‌ای تمام عناصر عامه‌پسند را به‌کار می‌گیرد و با تعریف شخصیت‌های اصلی و جدید در هر فصل و پرداختن به احساسات و روابط میان آن‌ها، به‌گونه‌ای داستان اصلی را با خرده‌داستان‌ها پر می‌کند که حاصل کار برای طیف گسترده و عام‌تری از مخاطب تماشایی باشد و البته که برای مخاطب سختگیر هم لایق اعتنای کمتری است. همین فرمول و ایده را می‌توانید در مورد «گودال» با ابعاد و شدت بیشتری ببینید، طوری که اگر هر فصل «پیکی بلایندرز» شامل شش اپیزود است، درمجموع سه فصلی از «گودال» پخش شده تعداد اپیزودهای آن به عدد ۹۳رسیده، که برای طرفداران سریال‌های ترکی رقم زیادی هم نیست.
درنهایت باید گفت که رویکرد سازندگان سریال در ترکیب مولفه‌های ژانر و فیلم‌های گنگستری با الگوهای ساوپ‌اپرایی باعث شده تا کسانی که میانه چندانی با سریال‌های عامه‌پسند و طولانی ندارند نسبت به تماشای آن کنجکاوی نشان دهند و علاقه‌مندان همیشگی سریال‌های این‌چنینی نیز احساس کنند با اثری فراتر از سطح معمول مواجه هستند.

سریال ترکی و هیجان‌انگیز «گودال» را می‌توانید از این پس بر روی فیلیمو تماشا و دنبال کنید.

سریال گودال

شاید برایتان جالب باشد
4 نظر
 1. میلاد می گوید

  کارگردان های ترکیه بسیار ضعیف عمل می کنند بخاطراینکه سریال راقسمتهاشو زیاد کنند فیلم رامی پیوندند هم جذابیت فیلم از بین می ره هم اعصاب بیننده را بهم می ریزه مثل گودال این آدمها ازکجا اومدن همه گودال را می خواهند سریال را بی مغازه خراب کردن

 2. پریسا گل محمدی می گوید

  در سریال های کره ای با استفاده از شخصیت کاریزماتیک نقش اول و احساسی کردن آن مخاطب رو پای تلویزیون نگه دارند و در سریال های ترکی هم با قلقلک دادن افکار و ذهن مخاطب را وادار به تماشا کنند که جفتشون هم در بین افرادی که فقط به عنوان تفریح به سریال و فیلم ها نگاه می کنند موفق بودند.

 3. محمد جواد پروینی می گوید

  خدایی عالیه

 4. بهنام می گوید

  گودال یکی از خفن ترین سریال های جهانیه
  کارگردانشو کاری ندارم ولی هرچی باشه از خفن بودن سریال کم نمیکنه

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.