VPN
اگر به فیلترشکن(VPN) وصل هستید برای دسترسی به تمامی فیلم‌ها و استفاده از حجم اینترنت های رایگان فیلیمو، فیلترشکن خود را خاموش کنید.
خارج از ایران هستم
باشه
بیشتر
کارگردان :
تهیه کننده :
در حال بارگذاری

پستچی سه بار در نمی زند

مناسب 17 سال به بالا +17
کارگردان: حسن فتحی

«پستچی سه بار در نمی زند» داستان مردی است در عمارتی خارج از شهر، دختری را به گروگان می گیرد تا پدر دختر را به آن خانه بكشاند و بر سر ماجراهای گذشته، با او تسویه حساب كند.

%77.4
618 رای ثبت شده
برای نشان کردن فیلم ها و استفاده از پیشنهادات ویژه فیلیمو ابتدا باید وارد شوید ورود یا ثبت‌نام
این فیلم را به لیست فیلم های نشان شده اضافه کنید.
دانلود ورود و تماشا
اینترنت رایگان و نامحدود ویژه تماشا و دانلود درون برنامه‌ای فیلم‌ها برای مشترکین
حجم اینترنت 100% رایگان
 • مبین‌نت
 • های‌وب
 • پارس‌آنلاین
 • آسیاتک
 • +17رایگان
حجم اینترنت نیم بها
 • همراه‌اول
 • ایرانسل
 • مخابرات
 • شاتل
 • +1رایگان

پیش نمایش، تصاویر و برش هایی از فیلم

 • پستچی سه بار در نمی زند
 • نمایی از «پستچی سه بار در نمی زند» اثر حسن فتحی
 • نمایی از «پستچی سه بار در نمی زند» اثر حسن فتحی
 • نمایی از «پستچی سه بار در نمی زند» اثر حسن فتحی
 • نمایی از «پستچی سه بار در نمی زند» اثر حسن فتحی
 • نمایی از «پستچی سه بار در نمی زند» اثر حسن فتحی
 • نمایی از «پستچی سه بار در نمی زند» اثر حسن فتحی
 • نمایی از «پستچی سه بار در نمی زند» اثر حسن فتحی
 • نمایی از «پستچی سه بار در نمی زند» اثر حسن فتحی

فیلم های مشابه

بازیگران پستچی سه بار در نمی زند

سایر عوامل فیلم پستچی سه بار در نمی زند

تهیه‌کننده

جواد نوروزبیگی

نویسنده

حسن فتحی

آهنگساز

فردین خلعتبری

مدیر فیلمبرداری

امیر کریمی

نقدهای فیلم پستچی سه بار در نمی زند

 • منتقد: نقد فیلم پستچی سه بار در نمیزند

  حسن فتحی برای رسیدن به جایی که چنین فیلمی را برای سینما بسازد راهی متفاوت از غالب کارگردان های نامی سینما طی کرد . او ابتدا خودش را در سریال های تأثیرگذار تلویزیونی مانند «پهلوانان نمی میرند» ٬ «شب دهم» ٬ «مدار صفر درجه» و «میوه ممنوعه» ثابت کرد و در این میان به تدریج به سبک خودش نزدیک شد . او حتی در آخرین کارتلویزیونی اش ٬ « اشک ها و لبخندها» که کار آن به پس از ساخت فیلم « پستچی … » برمی گردد نشان داد که به سیاق خاصی رسیده است که امروز دیگر می توان آن را به نام «حسن فتحی» شناخت . داستان ها و فضاسازی های پر کشش ٬ دیالوگ های هوشمندانه با غایت لفاظی و بازی خوب بازیگرانش که با دقت فتحی در انتخاب ایشان و وسواس جدی اش در بازی گرفتن از آن ها به سرانجام می رسد .

  بیشتر
 • منتقد: نقد فیلم «پستچی سه بار در نمیزند»

  در زدنی که صدایش شنیده نمی شود

  حسن فتحی ایده پرمغز و نویی را در فیلم اخیرش دستمایه قرار داده و توطئه ها و قتل های درون خاندان قاجار را در بستر ژانر وحشت به تصویر می کشد. ولی این قصه تنها در کلیات، کامل و بکر می نماید و در جزییات، متناقض به نظر می رسد و در بیان نیز سست و ناگویا عمل می کند که این مساله برای یک فیلم حرفه یی مصداق خودکشی خواهد بود.

  روال کلاسیک فیلم های پرتعلیق آن است که چیستی عامل تنش زا بر مخاطب دانای کل آشکار باشد و هستی اش نیز گاه و بیگاه از پشت درختی یا گوشه تاریک و نموری در غفلت به دام افتادگان، هویدا می شود. منتها نویسنده هم روند منطقی گسترش اطلاعاتش را فدای غافلگیری نهایی ماجرا کرده و هم علت اختلاط دوره ها را مبهم گذاشته است. در فیلم نه کسی سوار ماشین زمان می شود و نه همانند سریال «گمشدگان» عمارت واقعه متاثر از نیروهای الکترومگنتیک زمین قرار می گیرد و تنها می توان گفت وی داستان جذابی را در حافظه حصولی خود پردازش داده و هنگام تعریف، تماشاگر را با دانش حضوری اش مواجه کرده است. نتیجه منطقی این گونه داستانگویی واپس زدگی مخاطب می شود و همه اینها از فیلمسازی که عناصر آشنای ژانر را می شناسد و زنجیره های اطلاعات دهی اش را با وزش باد به نشانه آغاز ویرانی پیوندها و تشکیل مه در ادامه تصویرسازی کیفیت معمایی قصه و نزول باران در جهت تکمیل رمانس نهایی، به خوبی گسترش داده، شگفت انگیز است.

  فیلم روایتی موازی و اپیزودیک از زندگی فردی به نام ابراهیم در طفولیت، میانسالی و پیری است که به ترتیب بر دوره های تاریخی قاجار، پهلوی و معاصر منطبق شده است. ابراهیم بعد از مرگ مادرش که کنیز شازده یی قجری بوده به یتیم خانه سپرده می شود و در جوانی از وردستی طیب لوطی صفت به نوچگی شعبان قداره کش روی می آورد. در پیری نیز بعد از سرکیسه کردن بیوه یی متمول، دختر نوجوان او را مورد آزار و اذیت قرار داده و کینه اش را به جان می خرد.

  در این فیلم همانند نمایشنامه ها بسیاری از اتفاقات رخ داده در محیط خارج، تنها تعریف و بازگو می شود و به تصویر درنمی آید و شخصیت ها نیز در فضای داخل، متاثر از حوادث بیرونی علیه یکدیگر دسیسه می کنند. البته حجم اطلاعات ارائه شده هرگز فراتر از توان ذخیره سازی ذهنی مخاطب نمی رود و کاملاً اندازه و بجا است منتها در این بین گاهی اوقات چگونگی ها ساده اندیشانه اعمال می شوند. از جمله آنکه نویسنده بدیهی فرض کرده که باغ شازده بعد از مرگ صاحبش دارای خواص رعب آور شده و هر کس پا به آن می گذارد، مورد تهاجم عناصر نامرئی قرار می گیرد.

  از سوی دیگر نه تنها معلوم نمی شود چگونه «ابرام غیرت» ساده لوح عهد پهلوی که کودکانه با طلاجاتش نغمه الستون و ولستون سر می دهد بعد از خیانت معشوقه معلوم الحالش به پیرمرد هفت رنگ حقه باز دوره معاصر تبدیل می شود، بلکه همچنین مشخص نیست نادختری او از چه طریقی بدون قرینه قرار دادن خالکوبی های پشت دست او با مردی که صورتش را پوشانده، به یکی بودن شان پی می برد و از آن بالاتر نیز بدون ارائه حجتی واضح به این نتیجه می رسد که بچه کله طاس موقجری هم نسخه دیگری از آنها در گذشته دورتر است و در نهایت نیز بیننده باید بپذیرد که مطابق منطق لابد وحی شده بر نادختری، توهمات محیطی شخصیت ها تنها از طریق کشته شدن آن بچه ختم به سلامت خواهد شد. هرچند باز هم نویسنده احکام صادره خود را زیر پا گذاشته و کابوس موجود نه با قتل بچه که با صبح شدن دفعی به اتمام می رسد.

  نکته دیگر اینکه در دقیقه 90 فیلمنامه فرضیه حیرت آوری مطرح می شود که بر مبنای آن اگر بچه در کنار مادر به حیات خود ادامه دهد می تواند طریق صواب در پیش گرفته و صالح شود. حتی اگر بی منطقی و خارج از حیطه تخیل بودن این فرض را وارد بدانیم نمی توانیم بپذیریم که این ورسیون، نسخه پیچیده شده خود را نیز نقض بکند زیرا در گذشته بعید داستان، مادر ابراهیم توسط شازده کشته می شود و رذالت فعلی ابراهیم متاثر از بی سرپرستی او در دوران بلوغ نشان داده می شود. بنابراین به هیچ عنوان نمی توان قبول کرد که با موقعیتی محال شخصیت های زمان حال با قرارگیری شان در گذشته شاهد صحنه یی جدید باشند که در آن مادر ابراهیم زنده بماند، می شود با ارائه فرضیاتی در مرحله تعریف داستان به تماشاگر قبولاند که در دقایق آتی فیلم شخصیت ها به گذشته سفر می کنند و آن را تغییر می دهند ولی نمی توان انتظار داشت که صرف قرار گرفتن آنها به عنوان یک ناظر در گذشته، زنجیره حوادث آینده دچار تغییرات شود. خلاصه بگویم اگر فردی در کودکی ابراهیم، مادر نیمه جانش را به قتل می رساند و اینک با بازگشت به گذشته فرد دیگری جای وی را می گرفت و مادر را نمی کشت، با ملاحظاتی قابل پذیرش بود که با نمردن مادر، ابراهیم به «هیولا» تبدیل نشود ولی در ورسیون فعلی چنین فرضی محلی از اعراب ندارد.

  مطلب آخر آنکه بسیار نیکو است و جای قدردانی دارد اگر نویسنده یی به جهت زنده کردن مثل ها و متل های فراموش شده زبان فارسی قلم بردارد و حتی با خلاقیت خود بتواند به غنای آن بیفزاید ولی اصل ازلی و ابدی داستانگویی آن است که درام بر همه چیز حتی زبان شیوای فارسی ارجحیت دارد.

  در «گربه روی شیروانی داغ»، مردی برای ابراز بیزاری خود نسبت به همسرش می گوید؛ «ما با هم زندگی نمی کنیم و تنها به اتفاق یکدیگر قفسی را اشغال کرده ایم.» مشابه این دیالوگ در فیلم فتحی وجود دارد. جایی که صنم (لیلا زارع) در تقلایی عبث برای پشیمان کردن انیس خاتون (رویا تیموریان) در کشتن شازده قاجار می گوید؛ «(شما) 35 بهار، هم نفس بودید.» و انیس خاتون بی درنگ پاسخ می دهد؛ «35 بهار، هم قفس بودیم.»

  نویسنده یی که با خلق چنین جناس فاخری توانسته دیالکتیک دوطرفه یک سر توطئه را پرداخت کند مطمئناً اجباری نداشته تا برای اثبات شیرینی زبان مادری خود، صفات نامانوسی همچون بزغاله شوتکس، کوپن باطل شده، گاگول آنگولا، سرگیجه بنفش، زگیل زاغول و... را هنگام خطاب بر زبان شخصیت هایش بنشاند یا ضرب المثل های کهن و بعضاً خودساخته را در حجم و غلظتی افزون تر از قدرت پردازش تماشاگر در فیلم قرار دهد.

  «پستچی سه بار در نمی زند» یک فیلم دراماتیک است. در نظام علی اگر عنصری در پیشبرد درام گام بردارد و همانند جمله ذکرشده کوبنده و پیش برنده باشد، عنصری مقبول است. در غیر این صورت حتی اگر با دریایی از کنایات و مثل ها و ترهات قلنبه سلنبه استتار شود باز هم تهی بودنش توی ذوق خواهد زد.

  منبع: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ

  www.seemorgh.com/culture

  بیشتر

دیدگاه‌های فیلم پستچی سه بار در نمی زند

 • u علی شکوهی 23 مهر 1397
  باحالھ
 • u ph=7 11 شهریور 1397
  چرا اسم فیلم های خارجی رو جعل می کنن انقدر نبوغ ندارن که یه اسم واسه این فیلم های مسخرشون بزارن
 • u u_4027940 11 خرداد 1397
  این فیلم عالیه پر از ظریف کاریه من چند بار دیدمش
 • u فیلم خوره 10 خرداد 1397
  ترسناک نبود . وقت تلف کردن بود . توصیه م اینه
 • s مسابقه بزرگ بازیگری ستاره... 26 آذر 1396
  جالب بود
 • c Kiana 12 آذر 1396
  این فیلم فوق العاده با مفهوم هست که یه نکته ظریف داره که باید با دقت تماشا کرد
 • f فرشته 13 مرداد 1396
  بدک نبود
 • u fatiiii 8 مرداد 1396
  فرزاد
  باحالم نبود ولی واس سرگرمی بدک نیس...
 • u fatiiii 8 مرداد 1396
  فرزاد
  باحالم نبود ولی واس سرگرمی بدک نیس
 • u fatiiii 8 مرداد 1396
  فرزاد
  باحالم نبودولی واس سرگرمی بدک نیس...
 • s اکیرا کوراساوا 12 تیر 1396
  پس چنبار در میزنه.....
 • a ارمیا وثوقی 11 دی 1395
  بد نبود