بستن
تاریخچه جستجو
   فیلتر
   فقط HD

   ستوان اینیشمور

   93 % (777)
   کارگردان: حسن معجونی
   یک ساعت و 57 دقیقه - محصول ایران - 1394
   دانلود

   سایر عوامل فیلم ستوان اینیشمور

   نقد‌های فیلم ستوان اینیشمور

   • اگر کارگردان به ویژگی های محتوایی و دراماتیک یک متن وفادار بماند و آن ها را روی صحنه به نمایش بگذارد و همزمان فوت و فن کار را هم بشناسد، در آن صورت چنانچه هنگام اجرا با نمایشی نامتعارف، پارادوکس نما و دراماتیک روبه رو شویم، باید آن را در وهله نخست برآیند دریافت درست او از متن بدانیم.
    "مارتین مک دونا" که عمومأ تأکید نسبی خاصی روی خشونت و ناهنجاری های اجتماعی و سیاسی دارد، در متن نمایش "ستوان انیشمور" نیز به خاطر رویکرد تیره و تار و بدبینانه ای که به مبارزات مردم ایرلند دارد، اثرش را ابتدا در قالب یک "هجویه سیاسی" و سپس به صورت "کمدی سیاه" شکل می دهد و متعاقبأ کمدی سیاه را هم به "کمدی وحشت" و نهایتأ آن را به "کمدی تراژدی" که در بطن آن تم پوچی و بیهودگی هم که خاص تئاتر ابزورد است به طور ضمنی وارد متن شده، تبد یل می کند و این عملأ متن را چند ژانری کرده است؛ این ویژگی در ادامه باز هم تغییر می یابد و متن نمایش "ستوان انیشمور" نهایتأ و در کلیت خود به "کمدی تراژدی اشتباهات" تبدیل می شود؛ به همین دلیل متن نمایش از نظر ژانر و ساختار، اثری تجربی به حساب می آید.

    در نمایش " ستوان انیشمور " به نویسندگی "مارتین مک دونا" و کارگردانی "محمدحسن معجونی" همه چیز مبتنی بر تنافض و پارادوکس است و همین خصوصیت آن را نامتعارف و خاص جلوه می دهد؛ خود موضوع که عبارت از شوخی و هجو یک مقوله بسیار جدی و سیاسی است عملأ یک پارادوکس به شمار می رود و به حوادث و رویدادهایی که غیر منتظره و اشمئزاز آورند، می انجامد و همزمان شرایط را با نمایه و جلوه ای کمیک، متناقض و بی قاعده و قانون می نمایاند. نویسنده موضوع را تا حدی تمثیلی هم کرده است؛ ابتدا گربه ها و انسان ها را تمثیلی از همدیگر می کند و سپس گربه ها -- یا به عبارتی حیوان ها -- را با ارزش تر از انسان ها می داند .

    نمایش بر شکنجه دادن، کشتن و کشته شدن و حتی بر سلاخی کردن انسان ها تأ کید می ورزد و چنین مقوله ای را امری معمولی، بدیهی و حتی مضحک و خنده دار که بدیهیت آن هم هیچ کمکی به بهبودی اوضاع نمی کند، نشان می دهد. باید توجه داشت که این تأکید زیاد و یک سویه بر چنین موضوع متناقض و پارادوکسیکالی عملأ آن را متناقض تر کرده است، طوری که نهایتأ از بطن آن نتیجه مغایر و متضاد "بیهوده بودن کشتن همدیگر" بیرون می آید که نسبت به موضوع پارادوکس دار اولیه حالت نوعی کنتراست پیدا می کند؛ به همین دلیل نمایش "ستوان انیشمور" به کارگردانی محمد حسن معجونی با ساختار "پارادوکس در پارادوکس" شکل گرفته است. حتی خود پرسوناژها هم متناقض اند و البته هر کدام هم تعلقات و دلبستگی های شخصی خاصی دارند که روح آن ها را بسیار حساس، بی ثبات و آسیب پذیر کردن است.

    در این نمایش سلاخی کردن انسان امری خنده دار، معمولی و حتی بیهوده نشان داده شده و دیالوگ ها هم به خوبی تناقضات متن و اجرا را آشکار می کنند: "اگر یک بار دیگر به موهام توهین کنی از این جا می رم" ، "برای گربه های این اطراف پشیزی قائل نیستم، انگار از دماغ فیل افتاده اند" ، "چیزی که برایم مهم است اینه که بیفتم به جون حیوونایی که بیست برابر از ما کوچک ترند" ، "هرگز فکر نمی کردم تو ارتش آزادی بخش حیوونای کوچک رو بکشم" ، ایرلند آزاد یا خوشبختی گربه ها " ، "دلم می خواد وقتی گلوله از پیشانی تان رد می شود یادتان باشد این سزای رفتار با یک گربه ایرلندیه" و ...
    همه پرسوناژها به نحوی می خواهند از شر هم خلاص شوند. هیچ کدام بهانه ای جدی و الزامی برای حضور هم نیستند و اکثرشان به خاطر یک "اشتباه " همدیگر را از بین می برند و همین موضوع، نمایش را در ژانر نو و بدیع "کمدی - تراژدی اشتباهات" قرار می دهد.

    طراحی صحنه کاملأ کاربردی و دراماتیک است؛ عملأ سطح شیب دار و لغزنده ای را برای پرسوناژهای نمایش فراهم کرده تا نشانه ای ضمنی هم از اشتباهات و لغزش های سیاسی و انسانی آن ها باشد. این طراحی به هر چه نمایشی تر و عینی تر و شهودی تر شدن صحنه کمک کرده است و در این رابطه باید به طراحی خلاقانه محمد حسن معجونی آفرین گفت.

    معجونی صحنه های شلیک به گربه و سلاخی کردن انسان را خیلی واقع گرایانه، نمایشی و سینمائی پردازش نموده است و این بر هر چه دراماتیک تر شدن تناقضات و پارادوکس های نمایش "ستوان انیشمور" افزوده است.
    در بخش بازیگری باید گفت که بازیگران بازی واقعأ "بازیگرانه" و "تمامیت دار" را به نمایش می گذارند؛ رضا بهبودی، هومن شکیبا، سعید چنگیزیان، امیرحسین طاهری، به آفرید غفاریان ، نوید محمدزاده، فربد فرهنگ و مازیار سیدی واقعأ تماشاگران را تا آخرین لحظات اجرا با خود همراه می کنند. از لحاظ حرکت، ژست، انعطاف بدن و شیوه بیان دیالوگ ها بسیار ماهرانه عمل می کنند و به تناسب میزانسن هائی که محمد حسن معجونی به حضور آنها داده، جذابیت ماندگاری پیدا کرده اند. هر کدام از بازیگران وجوه نمایشی و صحنه ای پرسوناژ مربوط به خود را در طراحی کل اجرا و در رابطه با بازتاب دهی دراماتیک دراماتورژی نمایش به نحو احسن ارائه و جلوه دهی کرده اند. طراحی نور و انتخاب موسیقی نیز با اجرا هم خوانی دارد، حتی طراحی "بروشور" که توسط بهراد جوانبخت انجام شده به علت کارکردی و کاربردی تر بودن آن در رابطه با چگونگی اطلاع رسانی نمایش، حائز اهمیت است.
    میزانسن های کارگردان مکمل بازیگری بازیگران و مقوله بازیگری نیز مکمل میزانسن ها شده و نشان داده که محمدحسن معجونی بسیار هوشمندانه و هنرمندانه همه چیز را طراحی و به اجرا درآورده است. نمایش "ستوان انیشمور" به نویسندگی "مارتین مک دونا" و کارگردانی محمد حسن معجونی که هم اکنون در سالن ناظرزاده کرمانی خانه هنرمندان اجرا می شود، از لحاظ طراحی، کارگردانی، بازیگری و کاربری عناصر و عوامل انضمامی دیگر، نمایشی دیدنی ، قابل تأمل و به یاد ماندنی است.
    منبع: هنر آنلاین

   دیدگاه‌های ستوان اینیشمور

   • u
    Diana ۷ شهریور ۱۳۹۷
    دیدگاه مفید _spoil :no__

    بازی هوتن شکیبا و نوید محمدزاده عالی بود

   • b
    Brightwaytechs ۲۷ آبان ۱۳۹۵
    دیدگاه مفید _spoil :no__

    تئاتر متفاوت و کمدی همراه با تفکر . بازی رضا بهبودی فوق العاده است تو این کار . پیشنهاد می کنم حتما این کار رو ببینید .

   • s
    seyedeforoogh ۲۴ شهریور ۱۳۹۸
    دیدگاه مفید _spoil :no__

    هوتننننن😍😍😍

   • u
    u_27441616 ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    داستان قشنگ و باحالی داشت

   • u
    u_4543313 ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    چه نمایش قوی بود

   • u
    u_3820069 ۲۹ اسفند ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    تاتر خوبی بود

   • u
    u_38910281 ۲۳ اسفند ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    عالییییی

   • u
    u_15804787 ۲۳ بهمن ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    خییلی خوب بود، بازی ها عالیی، کارگردانی حسن معجونی عالللی

   • u
    u_6981487 ۱ بهمن ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    عااااااااالی بود

   • u
    haranush ۱۵ آذر ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    خیلی خوب بود لذت بردم

   • u
    zoha ۴ آذر ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    عااالی بود

   • u
    u_23678596 ۲۴ آبان ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    بسیار عالی با بازی های محشر تمام بازیگرا

   • u
    u_6492866 ۲۰ مهر ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    خیلی خوب بود

   • u
    sobhan ۷ مهر ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    عالی. عالی . عالی

   • s
    seyedeforoogh ۲۴ شهریور ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    هوتننننن😍😍😍

   • u
    iman s.b ۸ تیر ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    تمام بازیگرا خووب بودن . عالی بود این تئاتر عالییییییییی

   • u
    پارساu_4819158 ۸ تیر ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    عالییییییییییییییی

   • u
    shaili_D ۱۹ خرداد ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    عالی عالی عالی بود . فقط به خاطر عشق به هوتن دیدم....

   • u
    u_6683303 ۱۶ خرداد ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    همه چیز سر جای خودش ..بی نظیر

   • u
    u_12366202 ۱۲ خرداد ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    بسیار عاااااالی

   • u
    u_3498158 ۷ خرداد ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    خیلیییی دوسش داشتم

   • u
    محمد احسانی ۷ فروردین ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    بسیار زیبا بود

   • u
    u_10189321 ۵ فروردین ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    بد نبود. ولی بیشتر از یکبار اهش نمیکنم. این نظر مننه

   وب اپلیکیشن فیلیمو را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید.
   • برای نصب اپلیکیشن فیلیمو سایت فیلیمو را روی مرورگر سافاری باز کنید.
   • 1- در نوار پایین دکمه را انتخاب کنید.
   • 2- منوی بازشده را به چپ بکشید و گزینه "Add to home screen" را انتخاب کنید.
   • 3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی "Add" یا "save" کلیک کنید.
   باشه
   از نوار پایین مراحل را شروع کنید!
   بیش از 1800
   فیلم، سریال و انیمیشن از سینمای ایران و جهان
   برای استفاده از همه امکانات فیلیمو ابتدا باید وارد شوید.