بستن
تاریخچه جستجو
   فیلتر
   فیلم و سریال: همه
   فقط HD

   ستاره می شود

   79 % (262)
   5/10
   مناسب برای بالای 13 سال
   کارگردان: فریدون جیرانی
   یک ساعت و 13 دقیقه - خانوادگی - عاشقانه - محصول ایران - 1384

   سایر عوامل فیلم ستاره می شود

   نقد‌های فیلم ستاره می شود

   • <ستاره می شود> فیلمی است در تجلیل و بزرگداشت <عزت الله انتظامی> بزرگ بازیگر ایران. اینکه چقدر قرار بوده این اتفاق بیفتد نمی دانیم چون داستانی که قرار است فیلم آن را بیان کند موضوعی دیگر است. <ستاره می شود> اولین جلد از سه گانه فریدون جیرانی درباره سینما است که سه سال پیش در جشنواره فیلم فجر به همراه دو جلد دیگرش به نمایش درآمد؛ ستاره می شود با بازی امین حیایی، اندیشه فولا دوند و عزت الله انتظامی، <ستاره است> با حضور پررنگ نیکی کریمی و <ستاره بود> با بازی به یادماندنی خسرو شکیبایی. اما بخش اول یا همان جلد اول با اعتراض هایی روبه رو شد که این بار جنس متفاوت داشت، یک هفته به اکران مانده فیلم از اکران بازماند و قسمت دوم آن یعنی <ستاره است> بلا فاصله اکران شد اما فیلم <ستاره می شود> با مدت کوتاه کمتر از ۸۰ دقیقه اکنون در گروه سینما آفریقا نشان داده می شود. فیلمی که قرار است رویاهای دختری را درباره سینما تصویر کند و اینکه او حاضر است هر کاری را در این راه انجام دهد. این خط داستانی فرصت مناسبی است تا شاهد زندگی هنروران و پیشکسوتان باشیم.
    اندیشه فولا دوند نقش این دختر را بازی می کند. این فیلم نسبت به جشنواره با حذف و تعدیل هایی روبه رو شده است و برای کسی که اکنون آن را می بیند سوال ها و جواب های زیادی به وجود می آورد و باید مرتب از قوه تخیل خود استفاده کند. اندیشه فولا دوند باید قواعد سخت این دنیا را تصویر کند. امین حیایی نیز در نقش مسوول هنرورها بازی می کند. او باید آنها را پیدا کند. این فیلم در این بخش در ستایش و بزرگداشت و روایت سختی های آنان نیز هست؛ کسانی که ۶-۵ ساعت منتظر می مانند تا از گوشه صحنه رد شوند یا کلماتی کوتاه را بیان کنند. آهو خردمند آنقدر خوب راوی زندگی اینان می شود که تماشاگر در صحنه های حضور او با همدردی او و دخترش و غصه هایش را دنبال می کند.
    اما حضور <عزت الله انتظامی> از صحنه جلوی آینه آغاز می شود و تا انتهای فیلم بیشتر او است که سخن می گوید. او بازی می کند، زندگی می کند و عصبانی می شود و ما او را می بینیم با تمام عقایدش. عزت الله انتظامی در فیلم روی ویلچر است. اصرار دارد که از پا افتاده است ولی از کار افتاده نیست، کارهایش را خودش انجام می دهد. دوست ندارد کسی او را بغل کند، فکر می کند مچاله می شود، تحقیر می شود. بازی او، نگاهش و فراموش کردن و حذف شدنش دردناک است و به یاد ماندنی. با اینکه موضوع اصلی فیلم به ستارگان دختر سینما مربوط است اما این همه از زاویه انتظامی و از نگاه او به عنوان یک پدر بیان می شود.
    فیلم روایتی است تلخ از سینما که نشان می دهد ستارگانش را چگونه انتخاب می کند. اینکه در میان تلخی و گزندگی این هنر - صنعت باید چگونه بود و ماند.
    فیلم صحنه های تلخ و شیرین را در کنار هم دارد. فیلم تاکید بر بازیگر دارد و بیش از هر چیز جلوه گر هنر <عزت الله انتظامی> است.
    سه گانه جیرانی در زمانی ساخته شد که هنوز پشت صحنه سینما اینقدر روی پرده نیامده بود. سال آینده چند فیلم سینمایی داریم که به شیوه <فیلم در فیلم> کار شده اند. فیلم هایی مانند <وقتی همه خوابیم> به کارگردانی بهرام بیضایی، <سوپراستار> به کارگردانی تهمینه میلا نی و <شبانه روز> به کارگردانی کیوان علی محمدی و امید بنکدار که مشخصا به پشت صحنه سینما پرداخته اند!
    شما می توانید تماشای پشت صحنه سینمای ایران را از <ستاره می شود> آغاز کنید.

   • فیلم سینمایی ستاره می شود به کارگردانی فریدون جیرانی دیروز شنبه اول مهر در دانشگاه صنعتی شریف به نمایش درآمد و سپس عوامل فیلم در یک نشست به پرسش های دانشجویان پاسخ گفتند.
    در این نشست، فریدون جیرانی همراه با عزت الله انتظامی و اندیشه فولادوند بازیگران و حمید اعتباریان تهیه کننده فیلم حضور داشتند.
    جیرانی با اشاره به این که از حدود پانزده سال پیش قصد داشته فیلمی درباره روابط درونی سینما بسازد، از موضعگیری برخی از اصناف سینمایی درباره فیلم گلایه کرد و گفت: فیلم در قیاس با نسخه ای که در جشنواره فجر به نمایش در آمد، کوتاه شده است. نه به خواست کارگردان، بلکه به خاطر شرایط.
    اوتاکید کرده که وزارت ارشاد در حذف بیشتر صحنه های فیلم نقشی نداشت و به خاطر برخی مصلحت ها این اتفاق افتاده است.
    عزت الله انتظامی در ادامه صحبت های جیرانی گفت: یک فیلم از زمان خوانده شدن فیلمنامه تا نمایش بسیار تغییر می کند. اگر فیلم کامل بود، بهتر می شد روابط را درک کرد.
    بازیگر معتبر سینمای ایران افزود: نگاه فیلم، نگاه درستی به زندگی هنرمندان سینماست. بسیاری از ما در پیری به همین وضعیت دچار می شویم.
    او با اشاره به هفتاد سال فعالیت خود به عنوان بازیگر گفت: این شاید زندگی خود من باشد. وقتی کسی به این سن می رسد، احتیاج به رسیدگی دارد.
    انتظامی در ادامه به ذکر خاطراتی از وضعیت برخی از بازیگران قدیمی پرداخت که در وضعیت نامناسبی به سر می برند و افزود که تلاش هایی برای بهبود وضعیت آنها انجام شده است.
    او با اشاره به نقشش در ستاره می شود تاکید کرد: مهم ترین کوشش من این بود که ناتوانی شخصیت در ایفای نقشی که به او سپرده شده، درست از آب دربیاید.
    ادیشه فولادوند در توضیح همکاری خود با انتظامی، آن را یک افتخار بزرگ خواند و گفت: به جز سینما و قبل از آن از ایشان بسیار آموختم.
    این بازیگر با اشاره به شخصیت «پونه» در فیلم تاکید کرد: فیلم به یک وضعیت تقدیری در نسل های مختلف اشاره می کند و پونه بیش از هر چیز دچار سقوط فرهنگی می شود.
    در ادامه جلسه، جیرانی در پاسخ به سوالی درباره نیت اصلی خود از ساخت فیلم گفت: ای کاش دو فیلم دیگر سه گانه ستاره ها را هم می دیدید. سینمای ایران در دوره های مختلف اجتماعی وجود داشته و در دل تناقض های جامعه رشد کرده است. هدف ما اشاره به همین وضعیت بود.
    او تصریح کرد که مشکلات سینمای ایران سیاسی نیستند، بلکه ناشی از همین تناقض های اجتماعی هستند.
    جیرانی اظهار نظر یکی از دانشجویان را مبنی بر این که ایده فیلم مناسب یک فیلم کوتاه است، رد کرد و افزود: از خیلی ایده های کوتاه تر و مختصرتر فیلم های بلندتری ساخته می شود.
    او در عین حال گفت: هدف من ساخت یک فیلم سرگرم کننده نبود، با این حال امیدوارم فیلم بتواند نظر مخاطب عام را جلب کند.
    حمید اعتبازیان تهیه کننده ستاره می شود هم با اشاره به وضعیت اقتصادی هنرمندان در ایران گفت: وقتی حتی سوپر استارهای سینما به سختی می توانند اجاره خانه خود را بپردازند، وضعیت سایر هنرمندان مشخص است. سعی ما نمایش فقر در جامعه هنری بود.
    او با اشاره به این که امکان نمایش همزمان دو قسمت از سه گانه ستاره ها فراهم نشده است، خاطرنشان کرد: سعی می کنیم ستاره می شود را از عید فطر به نمایش بگذاریم و سپس دو قسمت بعدی را تا پایان سال اکران کنیم.
    نمایش ستاره می شود به همت و با همکاری جشنواره فیلم و عکس دانشجویان برگزار شد و قرار است در این چارچوب فیلم های دیگری نیز تا قبل از برگزاری جشنواره در دانشگاه ها نمایش داده شود.

   دیدگاه‌های ستاره می شود

   • u
    عماد عربی ۲۸ دی ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    خیلی بد بود

   • u
    مهرداد ۲۱ آذر ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    با وجود تمام احترامی كه برای استاد انتظامی قایلم و با وجود بازیگرای خوب اما فیلم خوبی نبود اصلا

   • u
    مرتضی ۹ آذر ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    فیلم قشنگیه

   • u
    Ehsan ۳ آذر ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    لطفا فیلم مادر راهم بگذارید

   • u
    ارسطو صدر ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    با درود در صورت صلاحدید فیلمهای استاد عزت الله انتظامی رادبگذارید

   • u
    فاطمه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    لطفا فیلم اجاره نشین ها رو هم بگذارید. کاش همه ی فیلم های استاد انتطامی رو اصلا بگذارید. ..

   • u
    Moghadamneda ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    با همه " جرح و تعدیل ها" قبولش دارم!

   • u
    SOMAYEH ۲۶ مرداد ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    امروز استاد عزیز و پیشکوت هنر و سینما رفتی و چشم از دنیای هنر فرو بستی دیگر بزرگانی امثال شما وجود نخواهد داشت روحت شاد و یادت همیشه در تاریخ سینمای ایران

   • e
    ehsanfrz ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    سلام. فیلم های جیرانی معرکه ست . لطفن خواهشن عاجزانه درخواست میکنم سه گانه این فیلم را در ارشیو قرار دهید. فیلم سوپراستار هم بگذارید. سپاس از شما

   بیش از 1800
   فیلم، سریال و انیمیشن از سینمای ایران و جهان
   برای استفاده از همه امکانات فیلیمو ابتدا باید وارد شوید.