بستن
تاریخچه جستجو

   زن ها فرشته اند Zanha Fereshte And

   91 % (5223)
   3.7/10
   کارگردان: شهرام شاه حسینی
   یک ساعت و 36 دقیقه - کمدی - عاشقانه - محصول ایران - 1386

   سایر عوامل فیلم زن ها فرشته اند

   نقد‌های فیلم زن ها فرشته اند

   • در منظوم نقد کامل فیلم زن ها فرشته اند را بخوانید

    "زن ها ..." فهرست طلایی بازیگرانی چون نیکی کریمی، مهتاب کرامتی، امین حیایی، محمدرضا شریفی نیا، لیلا اوتادی، لادن طباطبایی و ... را در اختیار دارد که در هیچ فیلمی مجموعه آنها در کنار هم قرار نگرفته بودند و این نکته یک امتیاز بالقوه به دومین ساخته شاه حسینی می دهد. اما این امتیاز بالقوه تا چه حد توانسته در فیلم فعلیتی مناسب پیدا کند و از وجهه بازیگرانش به نفع کار استفاده کند؟

   • اگر بخواهیم درباره ساخته جدید کارگردان «کلاغ پر» سخن بگوییم می توان گفت که این فیلم از هر دو منظر اصلی نقد پردازی یعنی فیلم نامه و کارگردانی دچار مشکل است. در واقع همین امر باعث شده تا اکثر منتقدین از این فیلم به عنوان بسته ای برای سرگرم شدن البته همراه با حضور بازیگران معروف یاد کنند. شاید داستان اصلی فیلم چند خط کوتاه باشد که حواشی بسیاری به دور آن حلقه زده شده است.فیلم «زن بارگی» شخصیتی را نشان می دهد که علاوه بر نگاه که به زیبایی زن ها دارد به ثروت آنها نیز می اندیشد و به قول امین حیایی تنها مشکل او این است که: «رمانتیک بودن- احساساتی بودن- پولدار بودن- زیبا بودن- خونه دار بودن- ماشین دار بودن و ...» در یک زن جمع نمی شود. در واقع شاه حسینی قصد دارد تا با نشان دادن چنین شخصیتی در قالب طنز (؟!) او را محاکمه کند.اما مشکل اصلی این است که از صحنه های مختلف فیلم چنین استنباط می شود که او زندگی زناشویی و حریم بین زن و شوهر را به مسخره گرفته است.البته نکته تاسف آمیزی که وی در این فیلم به آن پرداخته است تلاش بر شرعی نبودن روابط بین شخصیت هاست!اما شوخی های موجود در فیلم همان طور که قبلا هم اشاره شد بیشتر به مسخره کردن اصولی از رابطه زناشویی می پردازد.
    زنی که در غیاب خود متوجه حضور یکی از بهترین دوستانش در خلوت همسرش می شود و پس از ازدواج غیابی آنها اطلاع پیدا می کند مطمئنا بسیار متفاوت با آنچه مهتاب کرامتی در این فیلم انجام داد، برخورد خواهد کرد.اما وی در اولین صحنه بعد از اطلاع خود از موضوع سعی بر آن دارد تا با نوع گریه کردنش خنده دارترین قسمت از بازی خود را نمایش دهد.روند این شوخی ها که برخلاف دیگر فیلم ها بیشتر در متن داستان است تا حاشیه تا جایی ادامه پیدا می کند که بیشتر گزنده و توهین آمیز و تلخ می شود تا خنده دار. به طوری که برخی از این شوخی ها لحظه ای مخاطب را از شرم بر روی صندلی سینما جا به جا می کند.داستان فیلم روندی را دنبال می کند که خواه و ناخواه توهین به زنان را در پیش گرفته است.اما نحوه کارگردانی شهرام شاه حسینی نیز به شدت مورد انتقاد قرار دارد. بازی گرفتن از انبوهی از بازیگران سینمای تجاری می تواند فیلمی مطلوب صرفا از نظر کیفی را بسازد که البته این اتفاق نیفتاده و به نظر برخی منتقدین حتی نیمی از پتانسیل بازیگری این بازیگران مورد استفاده قرار نگرفته است. و همین امر باعث شده تا این فیلم، فیلمی تنها با نگاه به گیشه لقب بگیرد. البته حضور بازیگران در این فیلم نیز در نوع خود جالب و شاید قابل تفکر است. محمدرضا شریفی نیا که پیش از این لقب مرد ازدواج های متعدد را در سینما به خود اختصاص داده بود در این فیلم تنها به عنوان یک شاهد با نگاهی عاقل اندر سفیه بر رفتار امین حیایی ظاهر شده است. گویی شریفی نیا در روزهای بازنشستگی خود از این نوع کاراکتر به سر می برد. حتی با حذف برخی از دیالوگ های وی مانند صحنه ای که با دیدن کریمی می گوید: فکر کنم با من کار دارد. تلاش شده تا او کاملا از نقش های قبلی اش بیرون کشیده شود.
    امین حیایی نیز حضوری متفاوت را در این فیلم ارائه می دهد و البته نشان می دهد که تبحر شریفی نیا را در ایفای این گونه نقش ها ندارد.و اما در مورد زنان در این فیلم یک مطلب قابل اشاره است.
    مطلب اول نوع نگاه فیلم به زنان است. آنچه از «کلاغ پر» و «زن ها فرشته اند» استنباط می شود این است که نگاه شاه حسینی به زن نگاهی نادرست و توهین آمیز است.اصولا زنان در این فیلم از هیچ احترامی برخوردار نیستند. مهتاب کرامتی در ابتدای فیلم چهره زنی احمق را به تصویر می کشد مثلا عاشقانه (در اصل همان احمقانه) همسر خود را دوست می دارد. یا حتی نقش کوتاه و زودگذری لیلا اوتادی کافی است که توهین قابل توجهی را متوجه زنان شاغل سازد. از نقش حاشیه ای لادن طباطبایی که عبور کنیم به نیکی کریمی خواهیم رسید.
    حضور کریمی واقعا حضوری تعجب برانگیز و البته تاسف برانگیز است. سوال این جاست که کارگردان چطور به خود این اجازه را می دهد تا این گونه حرمت نگاه مخاطب را زیر پا گذاشته و با نشان دادن نماهای نزدیک از عروسکی که به مدد گریم ساخته است تصاویری به خورد مخاطب دهد.در واقع یکی از بزرگترین نقدهای این نوشتار بر فیلم زنها فرشته اند این است که کارگردان با استفاده از بازیگران خوش چهره ای چون کرامتی و کریمی و به مدد گریم سنگینی که مورد استفاده قرار داده شده بود اجرای نقش زنان جوانی را انتظار داشت که این موضوع علاوه بر لطمه زدن بر شخصیت بازیگری خود بازیگران به دیگر زنان جامعه نیز تشری زهردار وارد می سازد.اصلا حضور مهتاب کرامتی و لادن طباطبایی در کنار بازیگران جوانی چون لیلا اوتادی و مریم سلطانی به عنوان دوستان صمیمی (؟!) در ابتدای فیلم خود علامت سوال بزرگی برای مخاطب است و جالب این جاست که دو بازیگر جوان در یک سوم ابتدایی زمان فیلم از صحنه خارج شده و ادامه فیلم را کرامتی، کریمی و طباطبایی اداره می کنند.با نگاهی کلی به فیلم «زنها فرشته اند» به این نتیجه خواهیم رسید که در صورت حذف حاشیه های ذکر شده و یا این فیلم در کل چیزی برای ارائه به مخاطب ندارد و این موضوع برای سینمای ایران مشکلی بزرگ است.موضوع زن بارگی و تکیه بر هوس برخی مردان که در این فیلم سعی شده به آن اشاره شود موضوعی است که هر جامعه انسانی آن را نکوهش می کند. اما متاسفانه خواه و ناخواه نگاه طنز (؟!) به این موضوع بدون رعایت نکات ظریف، نمایش این فیلم در جامعه اسلامی را به تلاشی برای عادی جلوه دادن آن تبدیل کرده است.متاسفانه سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه سینما در سالهای اخیر چه در دولت گذشته و چه دولت کنونی باعث تنزل ذائقه بینندگان سینما شده است به طوری که بعضا فیلم های این چنینی با فروش های میلیونی و نزدیک به میلیارد، سازندگان خود را تحریک می کند که با سرعت بیشتر به سمت سینمای مبتذل و گیشه ای حرکت کنند. تحمیق هر چه بیشتر مخاطب عام سینما باعث افت فرهنگ عمیقی در کشور خواهد شد و در طولانی مدت این امر لطمات جبران ناپذیری به کشور وارد خواهد کرد.
    هر چقدر فیلم های این چنینی از یک در وارد سینما می شوند فیلم های خاص و ارزشمند از در دیگر خارج می شوند و کم کم کار به جایی می رسد که جایی برای این فیلم های فاخر در عرصه سینما نخواهد بود. به جاست سیاست گذاران کلان فرهنگی در عرصه سینما با نصب العین قرار دادن توصیه های مقام معظم رهبری با جلوگیری از ساخت فیلم های اینچنینی عرصه را جهت هنرنمایی سینمای فاخر بازنمایند.

    منبع : روزنامه جوان

   دیدگاه‌های زن ها فرشته اند

   • u
    12345 ۱ مرداد ۱۳۹۷
    دیدگاه مفید _spoil :no__

    خیلی فیلم قشنگی بود مخصوصا با بازی امین حیایی لایکم کنیند

   • m
    ملودی ۱ فروردین ۱۳۹۸
    دیدگاه مفید _spoil :no__

    کلا فیلم های امین حیایی خیلی خیلی قشنگن ....... امین حیایی الان هم داره داوری می کنه تو فیلم عصر جدید

   • u
    niloofar ۲۰ مرداد ۱۳۹۸
    دیدگاه مفید _spoil :no__

    خیلی خوبه من عاشق این فیلمم شاید بگم هزار بتر بیشتر دیده باشم دمتون گرم به نظر من پنج ستاره هم برای این فیلم کمه دممممممتتتتتتووووووننننننن گگگگگگررررررمممممم❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

   • u
    yasna 87 ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی

   • u
    u_33779602 ۲۷ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    ‌عالی

   • u
    yasna 87 ۲۶ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی بود بسیار عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی من هزار بار دیدم ولی سیر نمیشم دم نازنین گرم

   • u
    u_49968120 ۲۶ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی بود

   • u
    u_44364155 ۲۵ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    امین حیایی با ارزش تر از دنیایی هست که ما داریم توش زندگی میکنیم

   • k
    kohyaram ۲۴ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالییییییئیییییییییییییییییی😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍❤🧡💛💛💚💙💜💜🖤💘💝💖💗💓💞💕

   • u
    u_37132291 ۲۴ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی

   • a
    Amiraliala ۲۳ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی بود❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤💚💙💙💙💙💙💙💙💙❤❤❤❤💚💚💚💛💛💛💛💛💛💛💛💛💛❤❤❤❤❤💕💕💕💞💞💞💗💗💗💗💗💗💗💙💙💙💙💚💚💚💛💛💛💛💛💛💛💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜💜

   • u
    u_36375879 ۲۳ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی،شاید بالغ بر چهار بار دیده باشم

   • u
    u_44364155 ۲۳ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :yes__
    این دیدگاه داستان فیلم را لو می‌دهد,

    فقط اون یه تیکه که امین حیایی میگه اصلا سه تایی باهم زندگی میکنیم خیلی باحال بود واقعا عالی مرسی از تمام کسانی که برا این فیلم زحمت کشیدن لایک داره واقعا❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤ ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

   • u
    u_44364155 ۲۳ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    هرکی میگه امین حیایی عشق لایک کنه

   • u
    u_44364155 ۲۳ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی بود مخصوصا نقش آقای حیایی خیلی باحال بود همیه فیلم های آقای حیایی عالی بود💖💖

   • u
    حسین.حامد ۲۲ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    این فیلم حرف ندارد

   • u
    حسین.حامد ۲۲ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    فیلمی که در ان امین حیایی بازی کند ان فیلم حرف ندارد💕💕💕👏👏👏

   • u
    u_50150811 ۲۱ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی👌

   • u
    u_15062517 ۲۱ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    این فیلم عالیه 😍 هرکی میگه فیلم بدیه سلیقه نداره توی فیلم دیدن

   • u
    u_49146972 ۲۱ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    آقای حیایی و آقای شریفی نیا گل کاشتن مرسی.❤

   • u
    u_49770131 ۲۰ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی بود

   • u
    u_49770131 ۲۰ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    خیلی خوب بود سپاس

   • u
    u_49770131 ۲۰ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی بود

   بیش از 1800
   فیلم، سریال و انیمیشن از سینمای ایران و جهان
   برای استفاده از همه امکانات فیلیمو ابتدا باید وارد شوید.