بستن
تاریخچه جستجو
   فیلتر
   فیلم و سریال: همه
   فقط HD

   پدر خوانده 3 The Godfather: Part III

   94 % (1804)
   7.6/10
   2ساعت و 19 دقیقه - اکشن - گانگستری - محصول آمریکا - 1990 - دوبله شده - کیفیت HD

   سایر عوامل فیلم پدر خوانده 3

   نقد‌های فیلم پدر خوانده 3

   • فیلم از روی داستانی عامه پسند اقتباس شد که به همین نام توسط حبیب الله شهبازی به فارسی ترجمه شده است. چالش میان باندهای مافیایی برای تصاحب هرچه بیشتر قدرت در همه زمینه ها، حتی عرصه ی فرهنگ و هنر، تم اصلی داستان را تشکیل می دهد. این کشمکش هزینه های گزافی را برای هر یک از بازیگران به دنبال دارد. کشتن و یا قربانی کردن اطرافیان و در قبال آن قربانی شدن خود و فرزندان، نتیجه ی بازی در این جبهه است.
    بطن و درون مایه ی داستان سرشار است از خشونت های عریان و مستتر در کنش های متقابل افراد. خونسردی وصف ناپذیر دون کورلئونه در صدور دستور برای پیشبرد هدف های به ظاهر ساده اما اساسی خانواده کورلئونه، بیننده را با شوک غیرمنتظره ای مواجه می سازد. درخواست وکیل دون از کارگردان هالیوود و امتناع او از پاسخ مثبت، خشونتی را به همراه دارد که در نوع خود بی نظیر می نماید. کارگردان کشته نمی شود اما بر اثر بریده شدن سر اسبش چنان دچار هجمه روحی و روانی می شود که خواسته ی دون را بدون چشم داشتی عملی می کند. حتی در جلسه با سولاتزوی ترک؛ زمانی که محترمانه و حساب شده به پیشنهاد او پاسخ رد می دهد، بیننده نگران و هراسان از عواقب جلسه منتظر اتفاقی خشونت بار است. لوکا براتسی نخستین قربانی به شکل فجیعی کشته شده و در شب کریسمس دون کورلئونه هدف گلوله افراد سولاتزو قرار گرفته و به شدت مجروح می شود.
    جنگ بین این دو گروه مافیایی آشروع شده و کشتارها ادامه می یابد، تا اینکه پس از کشته شدن سانی پسر بزرگ دون، داستان صورت تازه تری به خود می گیرد. دون کورلئونه سران خانواده های مافیایی را به جلسه ای دعوت می کند تا از ادامه ی این روند که منافع او را هدف گرفته، جلوگیری کند و چنانچه امکان داشته باشد ورق را به سود خود برگرداند. در انتهای جلسه، برخلاف ابتدای آن، لحن دون تغییر کرده و تلویحاً با گویشی طنزآلود می گوید: "من یه آدم خرافاتی هستم اگر اتفاقی برای پسرم بیافته مثلا یه مامور پلیس با تیر بکشدش یا تو سلولش خودشو حلق آویز کنه یاصاعقه انو بزنه انوقت یه عده از حاضرین اینجا را مقصر میدونم..." دون کورلئونه اینگونه، مرحله ی جدیدی را در تعامل میان باندهای مافیایی نوید می دهد. اما اینبار بسیار دقیق و بررسی شده پس از تعیین مایکل به عنوان جانشین و تفویض اختیارات خود به او، در روزهای پایانی عمر، با هشدارهایی جدی به مایکل، در خصوص اطرافیان و دشمنان خانواده، فصل جدیدی را در عملکرد خانواده ی کورلئونه می گشاید. مایکل با ایستادن بر قله تجربیات و فراز و نشیب های خانواده، همزمان با مراسم مقدس غسل تعمید در کلیسا، سران اغلب خانواده های مافیایی رقیب را نابود می کند. روح "قدرت" خانواده ی کورلئونه جان تازه ای می گیرد و روند نوینی را برای فربهی هرچه بیشتر قدرت خانواده رقم می زند.
    فیلم پدرخوانده اثری است با رویکردی کاملاً مردانه که دنیای زنان را تحت سیطره و بازی های قدرت مدارانه ی خود، تحت الشعاع قرار داده است. زنان یا وسیله و بهانه ی دعوای مردان هستند (کتک خوردن دختر دون توسط شوهر و کشته شدن سانی در راه خانه ی خواهر)، یا قربانی مطامع کوتاه مدت مردان می شوند (کشته شدن همسر مایکل آپولونیا دختر سیسیلی)، و یا خانه دار و آشپز قابلی هستند در دنیای هراس آلود و آکنده از دروغ آفریده مردان، که حق اعتراض و پرسش نداشته و تنها باید سکوت اختیار کنند (کِی زن مایکل در آخرین سکانس با دروغ مسلم مایکل آرام می گیرد). رنگ قالب صحنه ها تیره و قهوه ای سوخته است که تداعی کننده سبک معماری و ترکیب رنگ مکتب گوتیک می باشد. مردان در اتاق های تاریک و پنجره های پوشیده به رتق و فتق امور می پردازند و توطئه چینی ها و تعاملات شان را شکل می دهند.
    موسیقی متن فیلم که از ترانه های قدیمی ایتالیایی سرچشمه می گیرد در برخی صحنه ها وظیفه ی دراماتیزه کردن حوادث را عهده دار است و در برخی صحنه ها پوشش ریاکارانه عملکرد سرشار از خشونت کاراکترها را، کنار می زند و ما را به عمق دنائت خفته در زیر آن رهنمون می سازد.
    از شخصیت دون کورلئونه پس از سکانس نخستین فیلم، انتظار داریم که کمتر دچار خطا و لغزش های ساده لوحانه شود و اداره ی خانواده ی مافیایی خود را به بهترین نحو سامان بخشد. او ستون خانواده است و مربی فرزندان و وابستگان سببی و نسبی خود، تا در کشاکش مرگ و زندگی، همزمان با کشتن رقبا، زنده ماندن و زندگی کردن را تجربه کنند. در سیر جنگ و دعواها، سانی که از سکانس نخست سری پرشور دارد و شخصیتی عصبی مزاج؛ در اوج توهم قدرتمداری و سرخوش از پیروزی بر سایرین و حتی بر داماد خانواده، به طرز ناجوانمردانه و فجیعی به قتل می رسد.در مقابل، مایکل، که نه تنها بیننده، بلکه خود نیز انتظار ندارد روزی چنان وارد معرکه شود که با کشتن یکی از سران مافیا و رئیس پلیس منطقه، مجبور شود به سیسیل پناه برده و پس از کشته شدن سانی و همسر سیسیلی اش جایگزین پدر شود. دو شخصیت سانی و مایکل قبل و بعد از "پدرخوانده" بارها در سایر آثار سینمای بازآفرینی شده اند.
    اگر بر روی شخصیت مایکل، به دلیل حضورش در دو قسمت بعدی پدرخوانده، تمرکز کنیم، شاهد سفر اودیسه وارش در بستر جامعه و خانواده ایم که او را از پسری تحصیل کرده و قهرمان جنگ و محبوب پدر، به یکی از سران تاثیرگذار باندهای مافیایی آمریکا مبدل می سازد. مایکل سفر خود را با ورود به بیمارستانی که پدر در آن بستری است آغاز می کند. تمهیداتی به خرج می دهد تا جان پدر از هجوم دشمنان در امان بماند. به دلیل بی تجربگی، در مواجهه با رئیس پلیس، زبان سرخش پلیس را عصبانی کرده و با مشتی به صورت مایکل فرم چهره ی او را به چهره ی غیرمتعارف پدر نزدیک می سازد. مایکل به تدریج می آموزد که با تدبیر و مدیریت صحیح وارد جهان پیچیده و بی رحم مافیایی شود، در غیر این صورت جان خود و خانواده اش را به راحتی از دست خواهد داد. با طرح نقشه ای حساب شده، در قراری با سولاتزو و رئیس پلیس در یک رستوران، هر دوی آنها به دست مایکل کشته می شوند. مایکل به مخفیگاهی در سیسیل پناه می برد و مرحله ای خاص در میدان مبارزه ی باندهای مافیایی آغاز می شود. اوج قدرتنمایی و تکامل نسبی مایکل به عنوان رهبر خانواده، در سکانس های پایانی آشکار می شود. سکانس های غسل تعمید در کلیسا و همزمان کشتار رقبای خانواده ی کورلئونه، تهدید سایر سهامداران کازینوی برادر به فروش سهام خود، کشتن داماد خانواده به اتهام دست داشتن در مرگ سانی، کشتن تسیو به جرم خیانت و ...

   دیدگاه‌های پدر خوانده 3

   • f
    fatemeh061 ۸ آذر ۱۳۹۵
    دیدگاه مفید _spoil :no__

    در تعجیم چرا کسی این فیلم رو لایق گذاشتن نظر ندونسته! در یک کلام فیلم عالی بود

   • u
    u_2787435 ۲۷ دی ۱۳۹۶
    دیدگاه مفید _spoil :no__

    ما کی باشیم بخوایم درباره این فیلم نظر بدیم !

   • s
    Sobhan ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
    دیدگاه مفید _spoil :no__

    فیلم عالی بود ولی بنظرم قسمت اول از دو قسمت بعد بهتر بود

   • u
    ali sazvar ۷ تیر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    مجموعه پدر خوانده واقعا فیلمی بی نظیر و جذابی بوده که بیننده از زمان زیادش خسته نمیشه.

   • u
    T.Gholami ۱ تیر ۱۳۹۹
    _spoil :yes__
    این دیدگاه داستان فیلم را لو می‌دهد,

    فریاد آلپاچینو تو صحنه ی مرگ دخترش، بی نظیره این بشر

   • u
    u_16841214 ۳۰ خرداد ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    مهشره

   • u
    u_10942299 ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    👍👍

   • u
    u_40962529 ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    آلپاچینو ...بی نظیره

   • u
    u_39052126 ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    بسیار زیبا و اموزنده

   • u
    u_13038900 ۸ فروردین ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    فوق العاده زیباد اثرگذاربود

   • u
    Mobin.cr7.120 ۴ فروردین ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    بسیار عالی بود. اما فیلمایی که آخرش بد تموم میشه ناراحت کنندس

   • u
    u_2741803 ۲ فروردین ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالیه

   • u
    reza ۸ بهمن ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    فیلم عالی بازیگر عالی دوبله از همه عالی تر

   • u
    u_13412460 ۲۶ آذر ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    عالی بود و بی نظیر

   • u
    سهیل ۲ تیر ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    اصلا خوب نبود شاهکار بود

   • s
    Sobhan ۲۱ بهمن ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    فیلم عالی بود ولی بنظرم قسمت اول از دو قسمت بعد بهتر بود

   • m
    آرش ۱۵ بهمن ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    عالی

   • u
    MAMOL ۹ آذر ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    فقط مارلون براندو ::::::به اندازه وقت صرف خونواده میکنی؟؟!

   • u
    arian61 ۸ آذر ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    جزو فیلمهای محبوب منه ببینید حتما

   • a
    ایدین ۲۴ آبان ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    فیلمیه که بارها دیدم و بارها باعث شده شب تا صب بیدار باشم و سر کار چرت بزنم ارزشش فوق العاده بالاست😁

   • 2
    باب۲۲ ۱۴ مهر ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    چرا اسکار نگرررررررررررففففففففففت قسمت 3

   • e
    GAME OVER ۱۰ شهریور ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    بهترین فیلمی كه دیده بودم مخصوصا قسمت اول

   • u
    javadhn ۱۴ خرداد ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    man asheghe in filmam vali be nazarm arzesh in film kheili paieen miad vaghie ba doble va ba in sansor ziad dide beshe tarjih midam nabinm in ja be omide rozi ke ba sansor kardanamon arzesh in filmaro paieen naiarimo sazandehashono maskhare nakonim

   بیش از 1800
   فیلم، سریال و انیمیشن از سینمای ایران و جهان
   برای استفاده از همه امکانات فیلیمو ابتدا باید وارد شوید.