بستن
تاریخچه جستجو
   فیلتر
   فقط HD

   گناهکاران

   88 % (1399) IMDB 5.8/10
   کارگردان: فرامرز قریبیان
   یک ساعت و 36 دقیقه - محصول ایران - 1391 - کیفیت HD
   دانلود

   سایر عوامل فیلم گناهکاران

   نقد‌های فیلم گناهکاران

   • در منظوم نقد کامل فیلم گناهکاران را بخوانید

    از آنجایی که در سینمای ایران چیزی به نام ژانر وجود ندارد، طبیعتاً ژانر پلیسی هم با آن مولفه ها و زیر و بم های داستانی اش از آن ژانرهایی ست که در سینمای ایران به دلایل زیادی از جمله مثلاً پیشینه ی فقیرمان در ادبیات داستانی پلیسی، چندان نمی تواند پا بگیرد. هر چند ساموئل خاچیکیان، اولین کارگردانی بود که در ژانر پلیسی جنایی فیلم ساخت و در زمان خودش موفق هم بود، اما بعد از او، فیلم های ایرانی بیشتر به حوزه ی ملودرام ورود کردند و ژانر پلیسی، مهجور ماند و کسی به آن نپرداخت ( و اگر هم پرداخت، کارِ درخورِ توجهی نشد ) تا اینکه …

   • روایت فیلم با جلوهای ویژه در ترکیب تصاویر در کادر ها و نماهایی خوش ساخت و فلاش بک های مکرر، گذشته «آسمان» را نشان می دهد که با پدرش اختلاف داشته است و به این دلیل برای یافتن مادرش به آمریکا سفر می کند. وی در این مسیر با هیولاها و جنایتکاران بزرگی همخانه می شود تا اینکه شخصیت و روحیه او همچون آنها به سیاهی تن می دهد و باعث می شود که او در گیر باج گیری از یکی از آنها به نام «القائیان» شده و ظاهراً به قتل برسد. مظنونین به قتل آسمان افراد دیگری نیز می توانند باشند که آسمان با همه آنها ارتباطی صمیمی داشته است؛ اما در واقع قاتل همان عاشق دلخسته و پلیس جوان است که پس از کشتن آسمان مجبور به کشتن مظنونین بعدی می شود تا رد پای خود را پاک کند و سرانجام نیز استاد خود و پدر دختر را به قتل می رساند و نه تنها از اتهام مبرا که به عنوان قهرمان در اداره پلیس به ترفیع درجه می رسد و تدین پلیس سالخورده با یک عمر خدمت به بی لیاقتی و تخلف محکوم می شود.
    پیچیدگی ها و دستمایه "پلیس خوب" و "پلیس بد" و در نهایت پیروزی پلیس بد، یادآور فیلمهایی چون "محرمانه لس آنجلس" و ترکیب پلیس جوان و مسن و اجرای قانون شخصی یادآور فیلمهایی چون "هفت" است.
    اما نکته قابل تأمل در محتوای اثر و داستان فیلم تکیه بر این نکته است که "شرارت بر نیکی پیروز می شود!". تدین پلیسی که از رنج روزگار و برای احقاق حق به دنبال مجرمین است در پایان در چنگال قانونی بی منطق گرفتار می شود؛ اما پلیس تبهکار جوان، با وجود شرارت و پلیدی، پیروز و با مدال افتخار از معرکه سربلند بیرون می آید!
    چنین دست مایه ای هم در نوع خود در سینمای ایران بی سابقه است، و هم تصویری تحریف شده از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و جامعه ایرانی ارائه می کند. شاید سلیقه مخاطب امروز با دیدن آثار سینمای جهان، برای دیدن چنین تصویری از بزهکاری پلیس آماده باشد؛ اما جامعه ای که پلیدی بر آن به گونه ای سیطره دارد که «آسمان»ها در آن به جبر مردان به بیراهه می روند و در نهایت نیز به دست آنان تنبیه و قصاص می شوند، طبعاً جامعه ای است که امنیتِ آن در دست افراد بی کفایت و جنایتکارانی است که در لباس منجی و مجری قانون قرار دارند. بدون شک نوشتن این فیلمنامه از فیلمنانه نویسی بر می آید که در محیط ایالات متحده (با نظام ظالم و پلیسی فاسد) زندگی کرده است؛ آنچه خود قریبیان نیز دیشب در برج میلاد بدان اذعان کرد: "بعد از فیلم چشمایش که در سال 78 ساختم، فیلمنامه خوبی برای ساخت به دستم نرسید و به حرفه بازیگری ادامه دادم تا اینکه فیلمنامه پسرم را که تازه از آمریکا برگشته است، خواندم و تصمیم به ساخت آن گرفتم".
    بیگانه بودن چنین پلیسی در فضای ایران، همان چیزی است که «محمدسام قریبیان» که نویسندگی این فیلم را برعهده داشت نیز آن را تأیید کرده است: "این داستان را سالها قبل نوشتم و قرار نبود در ایران ساخته شود و بعد از اینکه پدرم تصمیم به ساخت آن گرفت تغییراتی در آن ایجاد شد تا قابل ساخت در ایران باشد!".
    بهرحال، گرچه به نظر نمی رسد فیلم عامدانه بر پایه ای ایدئولوژیک و نظری فاخر بنا شده باشد و صرفا بنا بوده است فیلمی سرگرم کننده و هیجان آور باشد، اما خواسته یا ناخواسته نگاهی در مخاطب ایرانی ایجاد می کند که نسبت به امنیت و عدالت و قانون به دیده تردید بنگرد.
    بدتر از همه اینکه پیام فیلم اگرچه در آغاز آن است که "آدمی در مبارزه با هیولاها نباید به خلق و خوی آنها در بیاید" اما در پایان جامعه ای را به مخاطب تقدیم می کند که در این مبارزه به رنگ هیولاها آغشته شده است.
    اما به لحاظ فنی: قریبیان با فیلمنامه ای که پسرش نگاشته است تلاش می کند تا در سینمای اکشن این مرز و بوم حرفی برای گفتن داشته باشد. فیلم با تیتراژ و نماها و قاب بندی قابل قبولی روایت داستانش را پی می گیرد. بازی های نسبتا خوب و انتخاب بجای بازیگران حکایت از دقت نظر قریبیان دارد. اما لحن کشدار فیلم می توانست تندتر و هیجان آورتر باشد که همین نکته با موسیقی کم حال و بی رمق اثر به داستان لطمه زده است. از تکنیک های تصویری و گرفتن چند نما در یک قاب با ژست پست مدرنیستی فیلم که بگذریم، رویهمرفته در ژانر اکشن و معمایی، فیلمی بالاتر از حد متوسط در کارنامه قریبیان ثبت شده است که شاید از وی انتظار نمی رفت.
    www.islamicartz.com

   دیدگاه‌های گناهکاران

   • u
    u_2344890 ۲۳ تیر ۱۳۹۶
    دیدگاه مفید _spoil :no__

    خیلی قشنگ بود،حقش 5 ستاره اس واقعا راست میگم. حتما نگاه کنین که از دست ندین...

   • f
    f_e ۲۳ آذر ۱۳۹۶
    دیدگاه مفید _spoil :no__

    عالی بود این فیلم یکی از بهترین فیلم های ایرانی ای بود که تا حالا دیدم پیشنهاد میکنم ببینید بازی رامبد جوان هم عالی بوده

   • f
    frozenradin ۹ شهریور ۱۳۹۵
    دیدگاه مفید _spoil :no__

    در انتهای فیلم که تدین درباره ی روانگر گزارش می دهد به نظر می آید که هدف پلیس بر خلاف آنچه وانمود می کرد زیر نظر گرفتن روانگر است وحتی ممکن است تدین که تجربه ی زیادی دارد به حقیقت پی برده باشد.در انتهای فیلم به زیرکی پلیس وتدین پی می بریم گرچه روانگر به اهداف خود رسید.فیلم جالب ومعما گونه ای بود که خوب است از اینگونه فیلم ها بیشتر ساخته شود.

   • u
    9798985 ۱۶ فروردین ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    فیلم قشنگی بود. اگر چه بازی ها کمی مصنوعی بود ولی پایان فیلم خیلی خوب بود

   • u
    u_20034232 ۸ فروردین ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    بی نظیر

   • u
    زینب بانو ۴ فروردین ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    خیلی جذاب و عالی بود

   • u
    u_23024289 ۲۱ اسفند ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    عالی بود واقعا

   • u
    sedsaeed ۱۴ اسفند ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    واقعا قشنگ بود

   • u
    u_20266843 ۸ اسفند ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    آخی قشنگ بود

   • u
    kian_saeedi96 ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    فیلم خوبی بود ارزش داشت کاملا حرفه ای👌👍

   • u
    u_34381691 ۱۸ بهمن ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    واقعا عالی بود عاااااااااااااااااااالی👍

   • u
    ویولا ۹ بهمن ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    عالی بود

   • u
    u_31326033 ۲۷ دی ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    عالی

   • u
    u_19168657 ۱۴ دی ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    عالی بود خیلی خیلی ممنون

   • u
    Mahdi Yousefi ۱۱ دی ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    ای فیلم عالیییییییییییییییییییییییییه

   • u
    نهال ۳ دی ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    جالب بود

   • u
    u_17475612 ۱۴ آذر ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    خیلی عالی و حرفه ای بود ارزش دیدن داشت .

   • u
    u_28817047 ۸ آذر ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    خیلییییی عااالی بود

   • u
    s_2361384 ۱۰ آبان ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    عااالیه ...خیلی دوسش دارم.بازی رامبد جوان هم عالی بود!😍

   • u
    u_16683752 ۴ آبان ۱۳۹۸
    _spoil :yes__
    این دیدگاه داستان فیلم را لو می‌دهد,

    برخلاف نقد بالا به نظر میرسید عکس ان قضیه صحیح باشد مشخص بود تدین از دادن بلیط ترکیه توسط روانگر به پدر مرجان این قضیه را فهمیده و گزارشش به پلیس برمبنای یافتن یک پلیس مجرم بوده است و بازداشت او صوری بوده است

   • u
    u_14292662 ۳۰ مهر ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    عالی

   • u
    u_11709212 ۲۵ مهر ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    عالی

   • u
    u_20411941 ۱۹ مهر ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    جالب بود

   وب اپلیکیشن فیلیمو را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید.
   • برای نصب اپلیکیشن فیلیمو سایت فیلیمو را روی مرورگر سافاری باز کنید.
   • 1- در نوار پایین دکمه را انتخاب کنید.
   • 2- منوی بازشده را به چپ بکشید و گزینه "Add to home screen" را انتخاب کنید.
   • 3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی "Add" یا "save" کلیک کنید.
   باشه
   از نوار پایین مراحل را شروع کنید!
   بیش از 1800
   فیلم، سریال و انیمیشن از سینمای ایران و جهان
   برای استفاده از همه امکانات فیلیمو ابتدا باید وارد شوید.