بستن
تاریخچه جستجو

   گناهکاران

   91 % (2641)
   5.7/10
   کارگردان: فرامرز قریبیان
   یک ساعت و 36 دقیقه - اکشن - پلیسی معمایی - محصول ایران - 1391 - کیفیت HD

   سایر عوامل فیلم گناهکاران

   نقد‌های فیلم گناهکاران

   • در منظوم نقد کامل فیلم گناهکاران را بخوانید

    از آنجایی که در سینمای ایران چیزی به نام ژانر وجود ندارد، طبیعتاً ژانر پلیسی هم با آن مولفه ها و زیر و بم های داستانی اش از آن ژانرهایی ست که در سینمای ایران به دلایل زیادی از جمله مثلاً پیشینه ی فقیرمان در ادبیات داستانی پلیسی، چندان نمی تواند پا بگیرد. هر چند ساموئل خاچیکیان، اولین کارگردانی بود که در ژانر پلیسی جنایی فیلم ساخت و در زمان خودش موفق هم بود، اما بعد از او، فیلم های ایرانی بیشتر به حوزه ی ملودرام ورود کردند و ژانر پلیسی، مهجور ماند و کسی به آن نپرداخت ( و اگر هم پرداخت، کارِ درخورِ توجهی نشد ) تا اینکه …

   • روایت فیلم با جلوهای ویژه در ترکیب تصاویر در کادر ها و نماهایی خوش ساخت و فلاش بک های مکرر، گذشته «آسمان» را نشان می دهد که با پدرش اختلاف داشته است و به این دلیل برای یافتن مادرش به آمریکا سفر می کند. وی در این مسیر با هیولاها و جنایتکاران بزرگی همخانه می شود تا اینکه شخصیت و روحیه او همچون آنها به سیاهی تن می دهد و باعث می شود که او در گیر باج گیری از یکی از آنها به نام «القائیان» شده و ظاهراً به قتل برسد. مظنونین به قتل آسمان افراد دیگری نیز می توانند باشند که آسمان با همه آنها ارتباطی صمیمی داشته است؛ اما در واقع قاتل همان عاشق دلخسته و پلیس جوان است که پس از کشتن آسمان مجبور به کشتن مظنونین بعدی می شود تا رد پای خود را پاک کند و سرانجام نیز استاد خود و پدر دختر را به قتل می رساند و نه تنها از اتهام مبرا که به عنوان قهرمان در اداره پلیس به ترفیع درجه می رسد و تدین پلیس سالخورده با یک عمر خدمت به بی لیاقتی و تخلف محکوم می شود.
    پیچیدگی ها و دستمایه "پلیس خوب" و "پلیس بد" و در نهایت پیروزی پلیس بد، یادآور فیلمهایی چون "محرمانه لس آنجلس" و ترکیب پلیس جوان و مسن و اجرای قانون شخصی یادآور فیلمهایی چون "هفت" است.
    اما نکته قابل تأمل در محتوای اثر و داستان فیلم تکیه بر این نکته است که "شرارت بر نیکی پیروز می شود!". تدین پلیسی که از رنج روزگار و برای احقاق حق به دنبال مجرمین است در پایان در چنگال قانونی بی منطق گرفتار می شود؛ اما پلیس تبهکار جوان، با وجود شرارت و پلیدی، پیروز و با مدال افتخار از معرکه سربلند بیرون می آید!
    چنین دست مایه ای هم در نوع خود در سینمای ایران بی سابقه است، و هم تصویری تحریف شده از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی و جامعه ایرانی ارائه می کند. شاید سلیقه مخاطب امروز با دیدن آثار سینمای جهان، برای دیدن چنین تصویری از بزهکاری پلیس آماده باشد؛ اما جامعه ای که پلیدی بر آن به گونه ای سیطره دارد که «آسمان»ها در آن به جبر مردان به بیراهه می روند و در نهایت نیز به دست آنان تنبیه و قصاص می شوند، طبعاً جامعه ای است که امنیتِ آن در دست افراد بی کفایت و جنایتکارانی است که در لباس منجی و مجری قانون قرار دارند. بدون شک نوشتن این فیلمنامه از فیلمنانه نویسی بر می آید که در محیط ایالات متحده (با نظام ظالم و پلیسی فاسد) زندگی کرده است؛ آنچه خود قریبیان نیز دیشب در برج میلاد بدان اذعان کرد: "بعد از فیلم چشمایش که در سال 78 ساختم، فیلمنامه خوبی برای ساخت به دستم نرسید و به حرفه بازیگری ادامه دادم تا اینکه فیلمنامه پسرم را که تازه از آمریکا برگشته است، خواندم و تصمیم به ساخت آن گرفتم".
    بیگانه بودن چنین پلیسی در فضای ایران، همان چیزی است که «محمدسام قریبیان» که نویسندگی این فیلم را برعهده داشت نیز آن را تأیید کرده است: "این داستان را سالها قبل نوشتم و قرار نبود در ایران ساخته شود و بعد از اینکه پدرم تصمیم به ساخت آن گرفت تغییراتی در آن ایجاد شد تا قابل ساخت در ایران باشد!".
    بهرحال، گرچه به نظر نمی رسد فیلم عامدانه بر پایه ای ایدئولوژیک و نظری فاخر بنا شده باشد و صرفا بنا بوده است فیلمی سرگرم کننده و هیجان آور باشد، اما خواسته یا ناخواسته نگاهی در مخاطب ایرانی ایجاد می کند که نسبت به امنیت و عدالت و قانون به دیده تردید بنگرد.
    بدتر از همه اینکه پیام فیلم اگرچه در آغاز آن است که "آدمی در مبارزه با هیولاها نباید به خلق و خوی آنها در بیاید" اما در پایان جامعه ای را به مخاطب تقدیم می کند که در این مبارزه به رنگ هیولاها آغشته شده است.
    اما به لحاظ فنی: قریبیان با فیلمنامه ای که پسرش نگاشته است تلاش می کند تا در سینمای اکشن این مرز و بوم حرفی برای گفتن داشته باشد. فیلم با تیتراژ و نماها و قاب بندی قابل قبولی روایت داستانش را پی می گیرد. بازی های نسبتا خوب و انتخاب بجای بازیگران حکایت از دقت نظر قریبیان دارد. اما لحن کشدار فیلم می توانست تندتر و هیجان آورتر باشد که همین نکته با موسیقی کم حال و بی رمق اثر به داستان لطمه زده است. از تکنیک های تصویری و گرفتن چند نما در یک قاب با ژست پست مدرنیستی فیلم که بگذریم، رویهمرفته در ژانر اکشن و معمایی، فیلمی بالاتر از حد متوسط در کارنامه قریبیان ثبت شده است که شاید از وی انتظار نمی رفت.
    www.islamicartz.com

   دیدگاه‌های گناهکاران

   • u
    ۲۳ تیر ۱۳۹۶
    دیدگاه مفید _spoil :no__

    خیلی قشنگ بود،حقش 5 ستاره اس واقعا راست میگم. حتما نگاه کنین که از دست ندین...

   • f
    ۹ شهریور ۱۳۹۵
    دیدگاه مفید _spoil :no__

    در انتهای فیلم که تدین درباره ی روانگر گزارش می دهد به نظر می آید که هدف پلیس بر خلاف آنچه وانمود می کرد زیر نظر گرفتن روانگر است وحتی ممکن است تدین که تجربه ی زیادی دارد به حقیقت پی برده باشد.در انتهای فیلم به زیرکی پلیس وتدین پی می بریم گرچه روانگر به اهداف خود رسید.فیلم جالب ومعما گونه ای بود که خوب است از اینگونه فیلم ها بیشتر ساخته شود.

   • u
    Alireza Bagheri ۹ فروردین ۱۳۹۸
    دیدگاه مفید _spoil :no__

    با توجه به ضعف ایران تو فیلم های پلیسی ولی این فیلم جالب و جذاب بود

   • u
    m_shahi ۴ آبان ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    خیلی خوب بود واقعا ارزش دیدنش رو داره توصیه میکنم حتما ببینید.

   • u
    ۳ آبان ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالیییییییی بود! مخصوصا بازیه بهاره کیان افشار! معنای واقعیه مختصر و مفید! خیلی خوشم اومد!ارزش دیدن داره!

   • u
    ۲۵ مهر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی بود

   • u
    ۲۴ مهر ۱۳۹۹
    _spoil :yes__
    این دیدگاه داستان فیلم را لو می‌دهد,

    خیلی عالی عاشقتم آقای فرامرز قریبان...ولی من خنگم حالا بخاطر اینکه نفهمیدم چه بلائی سرتون میاد نمیتونم بخوابم حتی با اینکه فیلم بود..کاشکی میشد فهمید نامه رو خوند چیکارت کرد😒😔

   • r
    ۲۳ مهر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    باحال بود، ببینید

   • u
    Rahak026 ۲۱ مهر ۱۳۹۹
    _spoil :yes__
    این دیدگاه داستان فیلم را لو می‌دهد,

    عالیییییی ولی منم از اواسط فیلم فهمیدم کار روانگر

   • u
    ۲۰ مهر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    خیلی عالی بود احسنت به قریبیان های بزرگ

   • u
    ۱۹ مهر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    خیلی خیلی فوق‌العاده و عالی

   • u
    ۱۷ مهر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی بود

   • u
    ۱۶ مهر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    جالب نبود

   • u
    ۱۶ مهر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    فیلنامه عالی /بازی های درخشان/ارزش دیدن داره واقعا

   • u
    ۱۴ مهر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    خوب بود بد نبود

   • m
    mehdirangchi ۸ مهر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    جالب بود. خوشم اومد.

   • u
    ۷ مهر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    باحال بود.

   • u
    ۱ مهر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    خیلی خوب بود..ارزش دیدن داره

   • u
    ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    قشنگ بودددددددددددد

   • u
    ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    قشنگ بود

   • u
    ۱۷ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی بود واقعا عالی بود

   • u
    09172033018 ۱۱ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    واقعا محشر بود 🤗🤗🤗

   • u
    ۶ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    فیلم فوق العاده ایه

   بیش از 1800
   فیلم، سریال و انیمیشن از سینمای ایران و جهان
   برای استفاده از همه امکانات فیلیمو ابتدا باید وارد شوید.