بستن
تاریخچه جستجو
   فیلتر
   همه
   همه
   اکشن
   تاریخی | مذهبی
   عاشقانه
   خانوادگی
   مستند
   کمدی
   انیمیشن
   فیلم تئاتر
   علمی تخیلی
   وحشت
   تاک شو
   فیلم کوتاه
   دوبله ترکی
   فقط HD
   مرتب‌سازی بر اساس
   زبان فیلم
   کشور سازنده

   مسیر سبز The Green Mile

   IMDB 8.6/10
   %96
   2166 رای ثبت شده
   این فیلم را به لیست فیلم های نشان شده اضافه کنید. لیست فیلم‌های نشان شده شما

   نقد های فیلم مسیر سبز

   • پنج سال پس از آنكه اولین فیلم كارگردان تازه كار با استقبال مواجه شد و جایزه هاى متعددى دریافت كرد، دارابونت دومین فیلمش را با نام «مسیر سبز» ساخت. فیلمى بسیار خوش ساخت كه نشان داد تجربه اول فیلمساز اتفاقى نبوده است. «مسیر سبز» ماجراى زندانى است كه بندى با این نام دارد. در این بند زندانیانى نگهدارى مى شوند كه اعدامشان حكمى است. آنها منتظرند تا دادگاه روز مرگشان را تعیین كند.
    پل و همكارانش در این بند كار مى كنند. در شروع فیلم یک زندانى قوى هیكل به نام جان كافى به زندان آورده مى شود. جرم او هتک حرمت و كشتن دو دختر خردسال است. جرمى كه طبعاً امكان هرگونه همدردى تماشاگر با كافى را از بین مى برد. فیلم عجله اى براى ارایه كلایمیكس اصلى خود ندارد. شخصیت ها معرفى مى شوند و در تقابل با یكدیگر جان مى گیرند. فضا تعریف مى شود، آدم ها با شرایط آداپته مى شوند. فیلم با حوصله تماشاگر را به جایى مى رساند كه انتظار اتفاق خارق العاده اى را مى كشد. وقتى جان كافى درد مثانه پل را فقط و فقط با گرفتن او و انتقال انرژى درمان مى كند فیلم وارد مسیر دیگرى مى شود. كافى باز هم این كار را مى كند و یک بار همسر رئیس زندان را نجات مى دهد. شخصیت ها در میانه فیلم سرنوشت دیگرى پیدا مى كنند. خصوصاً شخصیت اصلى فیلم یعنى جان كافى. او هرچند مثل بقیه محكومین به مرگ، مسیر سبز را طى مى كند اما در راه، دنیاى بكرى را پیش روى تماشاگران قرار مى دهد. جان كافى، شخصیتى كه در آغاز فیلم دوست داشتنى نبود در اواسط فیلم به قهرمانى تبدیل مى شود كه تماشاگران همراه كاركنان زندان همگى به دنبال راهى براى رهایى او هستند. جهان فرانک دارابونت در فیلم «مسیر سبز» جهانى معناشناختى (نه معناگرا) است. فیلم در بسترى قصه گو شخصیتى متافیزیكى را معرفى مى كند. «مسیر سبز» شاید مصداق این جمله معروف باشد كه: «معجزه ها در جاهاى عجیب و غریب اتفاق مى افتند.» جان كافى شخصیت دوست داشتنى فیلم كه با بیان كودكانه خود بیشتر به دل مى نشیند دقیقاً براساس روایتى متافیزیكى از موجودات متافیزیكى خلق شده است. او مثل آدم هاى خوب افسانه ها بسیار تنومند است. كارهایى كه كافى در فیلم انجام مى دهد و باعث حیرت حاضران مى شود همان قدر باور نكردنى است كه تمام اعمال عجیب افسانه ها غیرمنطقى به نظر مى رسند. اما دارابونت شخصیت جان كافى را چنان قوى مى سازد كه تماشاگر وادار مى شود او را باور كند.
    از دیگر نكاتى كه «مسیر سبز» را به فیلمى برجسته تبدیل مى كند پرداخت كم نقص شخصیت هاى فرعى فیلم است. تمام زندانبانان هویت مستقل خود را مى یابند. كارگردان براى ساختن شخصیت مستقل زندانبانان به ترجیع بندهاى كلیشه اى پناه نمى برد.
    شخصیت هاى فیلم در بطن داستان فیلم شكل مى گیرند. دارابونت به سنت هاى كلاسیک قصه گویى وفادار مى ماند. بدمن هاى فیلم تمام خصوصیات شر داستان هاى كلاسیک را دارند. با این تفاوت كه در این فیلم نسبت به «رهایى در شائوشنگ» تلاش بیشترى براى چند لایه كردن شخصیت هاى بد فیلم شده است. رهایى در فیلم مسیر سبز معنایى متفاوت از رستگارى اندى در شائوشنگ دارد. فیلم به سوى اعدام قهرمان فیلم یعنى جان كافى پیش مى رود. در پایان فیلم كافى از جهانى آزاد مى شود كه توان تحمل رستگارى درونى او را ندارد. مسیر رستگارى شخصیت فیلم دارابونت در فیلم مسیر سبز بسیار كوتاه تر از مسیرى است كه اندى در فیلم رهایى از شائوشنگ طى مى كند. در فیلم مسیر سبز كلماتى كه از زبان شخصیت ها گفته مى شود اهمیت زیادى دارند. خصوصاً جملاتى كه در عین سادگى جان كافى و دیگر محكومین به مرگ مى گویند و تاثیر زیادى بر تماشاگر مى گذارد. دارابونت در «مسیر سبز» از داخل زندانى با صندلى هاى الكتریكى مرگبار داستان بهشت را روایت مى كند. او رستگارى را این بار از درون جهنم خلق مى كند. مسیر سبز با بازى درخشان مایكل كلارک دانكن در نقش جان كافى و تام هنكس در نقش پل مهارت فیلمساز را در روایت خلاقانه داستان هاى ساده تایید كرد. دیگر بازیگران فیلم یعنى دیوید مورس، سم راكول و جیمز كرامول هم بازى خوبى را ارائه مى دهند. «مسیر سبز» از یک جهت نیز موفق تر از «رهایى در شائوشنگ» است. با وجود اینكه مسیر سبز فیلمى طولانى تر از شائوشنگ است اما تمهیداتى كه دارابونت مى اندیشد سبب مى شود تا تماشاگر خسته نشود. اجتناب از نماهاى بلند در لوكیشن هاى محدود و ایجاد ماجراهاى كوچک در درون ماجراى اصلى فیلم باعث مى شود تا فیلم ۱۸۸ دقیقه اى «مسیر سبز» به هیچ وجه خسته كننده به نظر نرسد. روایت دارابونت از صندلى هاى الكتریكى و اعدام و هیجان و وحشت لحظات پیش از مرگ كه بر فضا سایه مى اندازد جهنمى را خلق مى كند كه در بعضى از صحنه ها مشمئزكننده مى شود.
    این فیلم را میتوان نمایشی از قربانی شدن حقیقت دانست كه در آن جان كافی كه یک ناجی و راهنماست به ناحق به اعدام محكوم میشود . یكی از نكات این فیلم نام john coffey است كه حروف اول آن مانند jesus christ می باشد و به نوعی تشبیهی از مسیح هم می تواند باشد كه در نهایت به صلیب كشیده شد.
    در مجموع به نظر من منظور از مسیر سبز در این فیلم مسیری كه است كه برخی از افراد با طی كردن آن به طرف آزادی و پاک شدن از گناهان حركت می كنند همانطور كه سایر زندانیان با طلب بخشش از این مسیر گذشتند و افرادی كه پست و جنایتكار بودند از جمله قاتل دو كودک از آن مسیر كه به اطاق اعدام منتهی میشد عبور نكردند.فیلم یک درون گرایی خاص دارد یک فرد سیاه ژست قول پیکر زشت منظر ..... اما با قلبی مهربان و انسانی وارسته و در مقابل شخصیت هایی مدرن با خوی شیطانی این در واقع شخصیت مدرنیته انسان امروز است که در فیلم به درستی نمایش داده می شود به هر حال دیدن این فیلم را ۱۰۰۰ بار توصیه می کنم.... وامیدوارم همگی در مسیر سبز گام برداریم ... هرچند که پر از خطر باشد اما ما با ایمان قدم بر می داریم چون می دانیم که مسیر سبز است.
    منبع:بوستان 2002

   دیدگاه های فیلم مسیر سبز

   • g
    MR.DJ ۲۳ دی ۱۳۹۵
    دیدگاه مفید _spoil :no__
    عالی بود اخراش دیگه گریم بند نمی اومد
   • R
    حلقه ها ۲۸ دی ۱۳۹۶
    دیدگاه مفید _spoil :no__
    هر بار که این فیلم رو می دیدم...بی اختیار گریم می گرفت!......بس که این فیلم شاهکاره! هیچوقت نشده بخوام فریم به فریم این فیلم رو حتی به اندازه یک پلک زدن از دست بدم!.... همیشه برام تازگی خاص خودش رو داره.... هر بار چیز تازه ای ازش یاد می گیرم : یه بار هوس... یه بار عشق... یه بار نفرت... یه بار درد... یه بار زندگی... و یه بار هم مرگ!
   • e
    EHSAN ۲ آبان ۱۳۹۷
    دیدگاه مفید _spoil :no__
    وای خدا فیلم به این محشری ندیده بودم.به قرآن اگر نبینین کلللل عمرتون به فنا رفته.این فیلم بسیار وحشتناک و درد آوره.اونایی که سنشون کمه اصلا نگاه نکنن اما اگر سنتون بالای 18 باشه حتتتتتما ببینین.من گریه ام نگرفت چون خیلی مقاومت کردم اما در نهایت نزدیک بود گریه کنم.خدا شاهده تمامی فیلمهای دنیا یک طرف و این فیلم هم یک طرف هست.مطمعنم فیلمی بهت از این ساخته نشده.لطفا هر کسی این فیلم رو دید و حرفامو قبول داره لایک کنه تا همه مطمعن بشن.فیلیمو واقعا از ته دل ممنونم که این فیلم رو ارایه دادی.
   • u
    u_8937582 ۲۳ شهریور ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    فيلمنامه به معناي واقعي بينظير بود❤️
   • u
    Sara8484 ۲۲ شهریور ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    عالیییی فوق العاده تاثیر گذار دیوونه میکنه
   • u
    u_15957964 ۴ شهریور ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    بی نظیر بود.
   • u
    pejman ۱ شهریور ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    عالی ........ً
   • u
    ali6972 ۲۹ مرداد ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    جز 10 فیلم برتر تاریخه این فیلم.دوستانی که یکم احساسی هستن یه جعبه دستمال کنار دستشون باشه
   • u
    u_6980089 ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    بی نظیر و آمورنده
   • u
    u_11575486 ۲۵ مرداد ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    بسیار عالی
   • u
    u_16287857 ۱۸ مرداد ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    بسیاربسیارزیبا وتاثیرگذاربودممنون 🌹🙏
   • u
    u_15472474 ۱۷ مرداد ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    واقعا عالی بود ببینید حتما
   • u
    aa ۱۱ مرداد ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    زیبا بود
   • u
    Rasul Arash ۶ مرداد ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    همه چیزش عالی بود
   • u
    u_15004143 ۴ مرداد ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    بسیار عالی
   • u
    u_5124552 ۴ مرداد ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    بی نظیر و فوق العاده بود فوق العاده.......
   • u
    علی رضا ۲۶ تیر ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    معرکه ست
   • u
    saeed ۷ تیر ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    تنها فیلمی کە از دیدنش پشیمون نخواهید شد
   • u
    u_5248882 ۷ تیر ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    فوق العاده... شاهکار..
   • u
    sina_2005_4_29 ۶ تیر ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    به نظر من این فیلم پس از رستگاری در شاوشنگ بهترین است
   • u
    hafez70 ۲ تیر ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    من این فیلمو تو نوجوونی دیدم اولین بار کلی گریه کردم . عالیه
   • u
    u_8383197 ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    عالی بود
   • u
    ali_1364 ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
    _spoil :no__
    فیلمی بی نقص و عالی واقعا محشره حتما ببینید
   وب اپلیکیشن فیلیمو را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید.
   • برای نصب اپلیکیشن فیلیمو سایت فیلیمو را روی مرورگر سافاری باز کنید.
   • 1- در نوار پایین دکمه را انتخاب کنید.
   • 2- منوی بازشده را به چپ بکشید و گزینه "Add to home screen" را انتخاب کنید.
   • 3- در مرحله بعد در قسمت بالا روی "Add" یا "save" کلیک کنید.
   باشه
   از نوار پایین مراحل را شروع کنید!
   بیش از 1800
   فیلم، سریال و انیمیشن از سینمای ایران و جهان
   برای استفاده از همه امکانات فیلیمو ابتدا باید وارد شوید.