بستن
تاریخچه جستجو

   تکه های سنگین سرب

   74 % (107)
   کارگردان: ایوب آقاخانی
   یک ساعت و یک دقیقه - فیلم تئاتر - plays - محصول ایران - 1394

   بازیگران فیلم تکه های سنگین سرب

   سایر عوامل فیلم تکه های سنگین سرب

   نقد‌های فیلم تکه های سنگین سرب

   • گذار از جنگ به عاطفه

    گاه آقاخانی به چمران از یک گذار آغاز می شود. آن چه در ابتدا پیش روی تماشاگر قرار گرفته است، ابعاد شخصیت پردازانه وجود اوست اما آرام آرام به سوی «شخصیت» حرکت می کند و همین نکته به نقطه قوت اثر آقاخانی تبدیل می شود...(ادامه مطلب را می توانید در سایت ایران تئاتر مطالعه کنید)

   دیدگاه‌های تکه های سنگین سرب

   • u
    ۱۸ مهر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    . [جَنگِ دیگه. جنگ خوب که نداریم. جنگ، جنگِ ، بَدَم هست. همانطور که صلحِ بد نداریم. صُلح، صلحِ و خوبه...] . تکه های سنگین سرب عنوان قشنگی است از نمایشی به نویسندگی و کارگردانی ایوب آقاخانی. و آنچه در ابتدا آمد، مطلعی بود از همین نمایش که مخاطب را بر چهار سوی صحنه میخکوب می کند و با کوبیدن پُتک سنگینِ شراکت مصطفی در جنگِ لبنان،او را مَسخ کرده و برای کشف مانیفست چمران به حَبس می اندازد. . زندگی کردن یک وظیفه است، نه یک لذت! اما به باورِ تاریخ گاهی می شود از این انجام وظیفه لذت بُرد؛ مثل مصطفی که بارها در وجودش به شهادت رسید؛ مثلِ غوطه ور شدنش در انتهای نمایشِ تکه های سنگین سرب. . ایوب را از تور یک روزه ی نمایشنامه نویسی اش در شیراز می شناسم؛ و خوب تر از آن او را در کلاس های آنلاینِ نمایشنامه نویسی که اخیراً استادمان بود؛ شناختم. . پشت صدای زخمی و خسته ی آخرِ شب در کلاس های هفتگی نمایشنامه نویسی ـ پشت آن ذهنی که زور میزد تا متمرکزش کند ـ کسی را دیدم که خودش بود. ایوب یکی است از جنس مصطفی. یکی که ادا در نمی آورد و در برهوتِ دنیا، کت و شلوار نمی پوشد.با اندکی شناخت از پِی رنگِ شخصیتِ مستقل و متعهد نویسنده،به وضوح ایوب را در جانِ مصطفای تکه های سنگین سرب دیدم. . نمایش تکه های سنگین سرب را به مدد پخش اینترنتی با تاخیری چند ساله مشاهده کردم. نمایشی که پنج سال قبل در تالار چارسوی تاتر شهر روی صحنه رفته و بازی درخشان پیام دهکردی و عارفه لک آن را ماندگار کرده بود. . تکه های سنگین سرب، به سبُکی یک خیال ـ به لطافت پَرِ قو تو را به رویا می کشاند. رویایی که برخاستن از آن در توان مخاطب نیست.متنی موجز که زیاده گویی ندارد ـ از شعار زدگی بَری است و مملو از احساس ناب مصطفی چمران در چله ی زندگی خویش است. . نمایش بر ستیغی تیزِ عاشقانه گویی از یک چریک با اجتناب از ایدئولوژی زدگی و سفارش پذیری حرکت کرده و نتیجه نیز چنان است که گوئی روح مصطفی از خلوتگاه شهادت اش در دهلاویه برخاسته و باز دست معشوقه اش را گرفته و او را قدم به قدم با آرمانِ خویش همراه نموده است. . موسیقی این اثر را در مرتبه نخست به خوبی نخواهید شنید و بعد از دو و بلکه سه بار دیدن؛ موسیقی در جانتان اثر خواهد کرد. فضای نمایش آکنده از لطایف عاشقانه زندگی یک مردِ جنگی است و دیالوگ ها آنقدر دقیق و پر نکته است که می ارزد تا نمایشنامه اش را نیز به یادگار تهیه کنید. . تشریح و توضیح نویسنده - کارگردان و بازیگران و طراح شنیداری این نمایش در ابتدای فیلم برای علاقه مندان دغدغه مند صحنه سودمند و بسان یک کلاس درس است. . تکه های سنگین سرب می تواند حال امروزتان را با تاتر ـ با چمران ـ با همسر لبنانی اش غاده ـ و با آتشی که آب بر جان مصطفی ریخت،خوب کند.ببینید لطفا.

   • u
    ۱۸ مهر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    حقیقتا از دیدن تکه های سنگین سرب لذت بردم و متاسف شدم که چرا در تالار ندیدم. باور کنید یا نه در میانه دیدن فیلم آنقدر داستان سنگین و جذاب بود که بی اختیار چند بار پخش را بستم و برخاستم و قدم زدم. با رغبت نمایش را دو بار نگاه کردم و به زودی برای بار سوم هم خواهم دید. جمله ای که به دلیل محدودیت کاراکتر اینستا حذف اش کردم این بود: معتقدم این اثر زیبنده ترین اثر خلق شده ایوب آقاخانی است و متعجبم چرا این نمایش به عنوان نمایش برگزیده سال معرفی نشد.

   • m
    ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    جالب نبود

   • a
    ۱۷ دی ۱۳۹۵
    _spoil :no__

    تئاتر خوبی بود. به دلیل شخصیت چند بعدی شهید چمران جای کار بیشتری داشت. یکساعت کم بود براش. ضمن اینکه طراحی صحنه اش خیلی ضعیف بود.میشد به شکل بهتری ازش استفاده کرد

   بیش از 1800
   فیلم، سریال و انیمیشن از سینمای ایران و جهان
   برای استفاده از همه امکانات فیلیمو ابتدا باید وارد شوید.