بستن
تاریخچه جستجو

   مردی برای تمام فصول

   86 % (422)
   کارگردان: بهمن فرمان آرا
   2ساعت و 2 دقیقه - - - محصول ایران - 1393 - کیفیت HD

   سایر عوامل فیلم مردی برای تمام فصول

   نقد‌های فیلم مردی برای تمام فصول

   • نمایش "مردی برای تمام فصول" یک اثر کلاسیک و متعلق به دوره ای است که مخاطبان زمان بیشتری را برای تئاتر صرف می کردند! مخاطب عجول دنیای امروز به خودی خود یک نمایش کلاسیک را دوست ندارد و ترجیح می دهد به جای آن به دیدن یک نمایش مدرن و موجز بنشیند حتی اگر آن اثر کلاسیک هملت شکسپیر باشد! در چنین شرایطی عاقلانه تر آن است که نمایشنامه با تمهیداتی برای مخاطب امروز دراماتورژی وبازنویسی شود تا با نگاه داشتن مضمون اصلی نمایشنامه و حذف بخش های ملال آور آن بتوان با ایجاز به وجود آمده مخاطب عجول دنیای امروز را راضی نگه داشت.
    در نمایشنامه "مردی برای تمام فصول" این اتفاق نیفتاده است و زمان طولانی اجرای آن یکی از ضعفهای آن به شمار می رود. هرچند که رابرت بولت از همه عناصر و اتفاق های کوچک به نفع مضمون اصلی نمایشش استفاده کرده است اما این هوشمندی نویسنده دلیل موجهی برای به صحنه بردن نمایشی دو ساعته نیست. درست است که نمایشنامه رابرت بولت موضوعی جهان شمول دارد و فاقد تاریخ مصرف است اما این نمایشنامه در سال 1960 با توجه به شرایط و تعاریف آن دوران نوشته شده است، نه برای سال 2013 میلادی و مخاطب عصر مدرن پس بهتر بود فرمان آرا و مشاورش فکری به حال این موضوع می کردند تا مخاطب روی صندلی های تالار وحدت چرت های عصرانه و سپس شبانه نزند
    نمایش "مردی برای تمام فصول" به شیوه دهه شصت میلادی به روی صحنه می رود و در شیوه اجرا هیچ بدعتی دیده نمی شود و در سرتاسر اثر هیچ عصری از کارگردانی به چشم نمی خورد. فرمان آرا برای اجرا این نمایش 11 سال صبر کرده است اما گویا در این سال ها خیلی به تحلیل و واکاوی اثر نپرداخته و به بررسی تاریخی نمایشنامه بسنده کرده است.
    میزانسن های شتاب زده و به شدت خطی بازیگران، نشان از عدم تجربه این کارگردان بزرگ سینما در تئاتر است و بازهم حضور حمید پورآذری نتوانسته این بخش از نمایش را نجات دهد. بازیگران تا حدودی درگیر میزانسن هستند و همین موضوع حضور مکانیکی آنها را روی صحنه تشدید می کند و به نظر می رسد دلیل این سردرگمی تمرینات کم گروه است و باعث شده اجراهای نمایش به اجرای ژنرال شباهت پیدا کنند.
    با اینکه فرمان آرا بازیگرانش را از میان افراد شاخص و با تجربه تئاتر دست چین کرده است، اما در هدایت آنها موفق نبوده زیرا در اجرا اثری از شخصیت های عمیق نمایشنامه رابرت بولت نیست و اگر این ضعف کمتر به چشم می آید دلیل آن تجربه حضور بازیگران این نمایش بر روی صحنه است. البته ایراد از بازیگران نیست و حال دیگر واضح و مبرهن شده است که بازیگر هرچقدر هم کارکشته و با تجربه باشد بازهم بدون حضور کارگردان و نظارت و راهنمایی او تنها در حد یک بازیگر معمولی باقی می ماند! حتی اگر این بازیگر پاچینویی باشد که در برادوی به روی صحنه است بازهم این قانون درباره او صدق می کند...

    بازیگرانی که ذاتأ بازیگرند
    رضا کیانیان بازی روانی دارد و با توجه به زمان طولانی نمایش توانسته تا به آخر انرژی خود را حفظ کند و این حفظ تعادل به یکدستی بازی او بر روی صحنه منتهی می شود. اما نکته مهمی که درباره این بازیگر مسلم تئاتر وجود دارد این است که تامس مور نمایش فرمان آرا آنی نیست که باید باشد و به جرأت می توان گفت کارگردان از همه قدرت و توان کیانیان استفاده نکرده است و تامس مور روی صحنه تالار وحدت حاصل تلاش شخص کیانیان است و نه بیشتر.
    سیامک صفری حضور قدرتمندی روی صحنه دارد و این حضور آنقدر پررنگ است که در میان انبوه کاراکترهای موجود در نمایش در یاد مخاطب می ماند و اغراق نیست اگر بگوییم سیامک صفری آنقدر در این اثر پررنگ ظاهر شده است که نقش خود را به یکی از نقش های اصلی نمایش تبدیل کرده است و بازهم اغراق نیست اگر بگوییم نقش او با نقش تامس مور برابری می کند و نباید فراموش کرد که سیامک صفری ایفا کننده نقشی است که فرد زینه مان آن را از فیلم حذف کرده است

    فرمان آرا در تقابل با اورسن ولز
    نقش کاردینال در نمایشنامه "مردی برای تمام فصول" یکی از نقش های نه تأثیر گذار و خیلی پررنگ اما از آن نوع نقش هایی است که کمتر بازیگری به آن «نه» می گوید نقشی که در فیلم فرد زینه مان اورسن ولز آن را بازی کرده است. در نمایش "مردی برای تمام فصول" بهمن فرمان آرا خود این نقش را بازی می کند اما از آنجایی که تجربه بازی در تئاتر را ندارد(تجربه نقشهای کوتاه او را در فیلمهای نادیده می گیریم) نمی تواند از پس نقش برآید تا آنجا که در دقایق اول حضورش روی صحنه عطای کاراکتر کاردینال را به لقای می بخشد و همان فرمان آرای همیشگی می شود و اثری از کاردینال باقی نمی گذارد البته این ضعف زمانی پررنگ تر می شود که او را در کنار بازیگرانی مثل کیانیان روی صحنه می بینیم

    دیگر بازیگران
    امیر رضا دلاوری در نقش هنری هشتم بازی قابل قبولی ارائه می دهند و هدایت هاشمی با بازی روان خود شخصیت کاملی از ریچارد ارائه می دهد. فرزین صابونی نیز در نقش کرامول مانند اغلب نقش های که ایفا کرده خوب ظاهر شده است.
    سهیلا رضوی، فرزین صابونی، هدایت هاشمی، احمد ساعتچیان، بهناز جعفری، علیرضا آرا، رضا مولایی، محمدرضا مالکی دیگر بازیگران نمایش نیز هرکدام به سهم خود سعی دارند بازی قابل قبول ارائه دهند و گاه موفق عمل کرده اند. سهیلا رضوی نیز در نقش همسر تامس مور با توجه به نقشش موفق عمل می کند و دیگر بازیگران نمایش به کمک تجربه های تئاتری خود هرکدام سعی کرده اند نقش قابل قبولی را ارائه دهند.

    در پایان باید گفت شاید بزرگترین مزیت نمایش "مردی برای تمام فصول" خود فرمان آرا باشد که به واسطه اعتبار سینمایی خود توانسته است بازیگران درجه یک تئاتر را دور هم جمع کند و هزینه اجرای چنین پروژه سنگینی را بپردازد.
    www.iscanews.ir

   دیدگاه‌های مردی برای تمام فصول

   • u
    ۲۶ آبان ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    لذت بردم کتابی بود واسه خودش رضا کیانیان پیر نشو خیلی حیفی

   • u
    ۲۴ آبان ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی بود

   • u
    علی دائمی ۴ آبان ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    خیلی عالی بود، به همهٔ دوستان دیدنش رو پیشنهاد میکنم.

   • u
    ۳۰ مهر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    بسیار عالی و بازی استاد رضا کیانیان فوق العاده

   • u
    ۲۲ شهریور ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    واقعا عالی

   • u
    ۲۷ تیر ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عالی

   • u
    saba ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    خیلی خوب بود :)

   • u
    ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    نمایش بی نظیری بود عال

   • u
    ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
    _spoil :no__

    عاللللی

   • u
    ۱ تیر ۱۳۹۸
    _spoil :no__

    فوق العاده

   • u
    javid ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    بسیار عالی

   • u
    roya313 ۹ دی ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    عالی و قابل تقدیر

   • u
    Monsef ۳ آذر ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    عالی! عااالی!

   • u
    PEDRAM ۱۵ آبان ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    بی نظیر

   • u
    ملیح ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
    _spoil :no__

    عالی حتما ببینید

   • t
    ۸ شهریور ۱۳۹۶
    _spoil :no__

    داستان خوبی که برای امروز هم نوشته شده. همه ی بازی ها عالی بود، به جز بازی خود استاد فرمان آرا! اصرار به تکرار عمل هیچکاکی (حضور در همه ی فیلم ها و تئاترها) در کار هنری موجب پس زدن اثر هنری می شه! نکن استاد!

   بیش از 1800
   فیلم، سریال و انیمیشن از سینمای ایران و جهان
   برای استفاده از همه امکانات فیلیمو ابتدا باید وارد شوید.